صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  پیام دبیرکل سازمان م...
آذر
۱۲
۱۳۹۵
پیام دبیرکل سازمان ملل متحد برای روز جهانی ایدز: دسترسی ۱۸ میلیون نفر به داروهای نجات‌بخش
آذر ۱۲ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
World AIDS Day. 1st December World Aids Day hiv poster. Vector medical illustration desease with red ribbon.
image_pdfimage_print

Photo: kolonko/bigstockphoto.com

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی اعلام کرد: دسترسی افراد اچ.آی.وی مثبت به داروهای نجات بخش در خلال پنج سال گذشته ۲ برابر شده و به بیش از ۱۸ میلیون رسیده است.

از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، بان کی مون در پیامی که به مناسبت روز جهانی ایدز منتشر شد، افزود: با گذشت ۳۵ سال از پیدایش ایدز، جامعه بین الملل می‌تواند با افتخار به گذشته بنگرد اما همچنین باید با اراده و تعهد به منظور دستیابی به هدف پایان بخشیدن به همه‌گیری ایدز تا ۲۰۳۰ نگاهی رو به جلو داشته باشیم.

وی افزود: پیشرفت قابل توجهی در مقابله با این بیماری وجود داشته است. مردم بیش از هر زمان دیگر، تحت درمان قرار دارند. شمار کودکانی که از راه انتقال مادر به کودک مبتلا شده‌اند از سال ۲۰۱۰ به نصف کاهش یافته است و دسترسی به داروهای اچ.آی.وی برای پیشگیری از انتقال آن از مادر به کودک هم اکنون در اختیار بیش از ۷۵ درصد افراد نیازمند است.

دبیر کل سازمان ملل خاطرنشان کرد: هر ساله مردم کمتری به دلایل مرتبط با ایدز جان خود را از دست می‌دهند و افرادی که با اچ.آی.وی زندگی می‌کنند، طول عمر بیشتری دارند و با سرمایه گذاری‌های درست، جهان می‌تواند با سرعت بیشتری به سوی دستیابی به هدف درمان ۳۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۳۰ حرکت کند.

بان کی مون افزود: در حالی که پیشرفت به روشنی حاصل شده، دستاوردها همچنان متزلزل هستند. زنان جوان به ویژه در کشورهایی با شیوع بالای اچ.آی.وی، به ویژه در جنوب صحرای آفریقا، بسیار آسیب پذیر هستند. جمعیت‌های کلیدی همچنان به گونه‌ای نامتناسب تحت تاثیر اچ.آی.وی قرار دارند. موارد جدید ابتلا بین افرادی که مواد مخدر تزریق می‌کنند، همچنین مردان همجنس‌گرا رو به افزایش است.

این مقام سازمان ملل یادآور شد: همه‌گیری ایدز در اروپای شرقی و آسیای مرکزی با دامن زدن به انگ، تبعیض و قوانین تنبیهی افزون‌تر می‌شود. افرادی که در سطح جهان از لحاظ اقتصادی محروم‌تر هستند، دسترسی به خدمات و مراقبت ندارند. جرم انگاری و تبعیض هر روز ابتلای موارد بیشتری را موجب می‌شود. زنان و دختران به ویژه همچنان آسیب بیشتری می‌بینند.

دبیر کل سازمان ملل متحد در ادامه این پیام خود افزود: دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار با عهد با نادیده انگاشته نشدن هیچ کس تصویب شد. این دستور کار در هیچ زمینه‌ای به اهمیت مقابله با ایدز نیست. حمایت از جوانان، افراد آسیب‌پذیر و به حاشیه رانده شده، مسیر همه‌گیری را تغییر خواهد داد.

بان کی مون تاکید کرد: چارچوب راهبردی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در راستای آرمان‌های توسعه پایدار بر چگونگی پیوند میان تلاش علیه اچ.آی.وی با پیشرفت در زمینه آموزش، صلح، برابری جنسیتی و حقوق بشر استوار است.

وی ادامه داد: مفتخرم که می‌بینم چگونه سازمان ملل متحد و برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز به رهبری «میشل سیدیبه» به یافتن رویکردهای جدید و بهتر برای پایان بخشیدن به این همه گیری متعهد شده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل افزود: طی نخستین دهه این همه گیری، گروه‌های متاثر عدم اقدام، بی تفاوتی و ضعف در پاسخ به ایدز را نمی‌پذیرفتند. شجاعت آنان موجب پیشرفت در تضمین سلامت زنان و کودکان، کاهش هزینه‌های داروهای نجات بخش و بها دادن به آنانی شد که صدایشان به گوش نمی‌رسید.

وی ادامه داد: همگی باید به همان روحیه تسلیم ناپذیری بپیوندیم. در روز جهانی ایدز، به خاطر تلاش‌های خستگی ناپذیر رهبران، جامعه مدنی، همکاران سازمان ملل متحد و بخش خصوصی برای پیشبرد این دستاورد درود می‌فرستم.

بان کی مون در پایان پیام خود اعلام کرد: در حالی که برای پایان دوره دبیرکلی خود آماده می‌شوم، همه را به این امر فرا می‌خوانم که اجازه دهید دوباره با هم برای تحقق چشم انداز جهانی بدون ایدز متعهد شویم.

منبع: خبرگزاری آناLeave a reply

Your email address will not be published.