صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  بیانیه کودکان جهان –...
تیر
۳
۱۳۹۲
بیانیه کودکان جهان – یونیسف ۲۰۱۳ : خشونت علیه کودکان نا توان و معلول
تیر ۳ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

unicef 2

خانه امن: کودکانی که ناتوان و یا معلول هستند حدود ۳ تا ۴ برابر بیشتر از کودکان دیگر احتمال دارد که قربانی خشونت شوند. کودکان و بزرگسالان ناتوان و معلول اغلب با موانع فیزیکی، اجتماعی، و محیطی بسیاری برای حضور در جامعه مواجه هستند که از آن جمله می توان دسترسی محدود به خدمات پزشکی-درمانی، امکان تحصیل و دیگر خدمات پشتیبانی را نام برد. همچنین گمان می رود که آنها از کسانی که این مشکل را ندارند بیشتر در معرض خطر خشونت هستند. آگاهی از میزان خشونت علیه کودکان معلول اولین قدمی است که باید در راه توسعه برنامه های پیشگیرانه و مؤثر برداشت، تا بتوان مانع آن شد که این کودکلن قربانیان خشونت شوند و همچنین بتوان سلامت و کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشید.

 تا کنون محققانی از دانشگاه Liverpool John Moores و سازمان بهداشت جهانی تحقیقات سیستماتیک اولیه را انجام داده اند که در واقع مقایسه دست آوردهای تحقیقات موجود در رابطه با خشونت علیه کودکان معلول (زیر ۱۸ سال) است.

تعداد ۱۷ تحقیق، که همه آنها از کشور های پر در آمد صورت گرفته نماینگر اینست که شیوع تقریبی خشونت علیه کودکان معلول بین ۲۶٫۷% -برای معیار های ترکیبی خشونت- ۲۰٫۴% – برای خشونت های فیزیکی – و ۱۳٫۷% برای خشونت های جنسی است.  آمار خطر نیز نشان می دهند که کودکان معلول به طور بسیار محسوسی بیشتر از کودکان سالم در معرض خشونت هستند: برای مثال این کودکان ۳٫۷ برابر در مورد معیار های ترکیبی خشونت، ۳٫۶ برابر در مورد خشونت های فیزیکی و ۲٫۹ برابر در مورد خشونت های جنسی نسبت به کودکان سالم در خطرند.

 با اینکه شواهد موجود برای نتیجه گیری کافی نبودند اما به نظر می رسد که نوع ناتوانی تأثیر بسزایی بر روی شیوع و میزان قرار گرفتن در معرض خشونت دارد. برای مثال، کودکانی که دارای ناتوانی های عقلانی و روانی هستند، ۴٫۶ برابر نسبت به کودکانی که فاقد ناتوانی هستند بیشتر ممکن است قربانی خشونت جنسی شوند. این تحقیق نشان می دهد که خشونت مسئله اصلی کودکان ناتوان است و همچنین بر فقدان تحقیقات با کیفیت راجع به این موضوع در کشورهای کم در آمد و یا با در آمد متوسط تأکید می کند. در این کشورها جمعیت ناتوان و یا معلول  اغلب در معرض سطوح بالاتر خشونت و کمبود خدمات پشتیبانی برای ادامه زندگی قرار دارند. لازم به ذکر است که پرداختن به چنین تحقیقاتی از فوریت و ضرورت بالایی برخوردار هستند.

در واقع نگهداری از کودکان ناتوان و معلول (نسبت به نگهداری از کودکان سالم) فشار مضاعفی بر والدین و اعضای خانواده وارد می کند که خود خطر در معرض خشونت قرار گرفتن این کودکان را بالاتر می برد. شمار بسیاری از این کودکان در نهایت به مراکز مخصوص نگهداری از ناتوانان فرستاده می شوند که خطر خشونت های فیزیکی و جنسی را بدنبال دارد. کودکانی که در برقراری ارتباط نا توان هستند می توانند نسبت به خشونت ها بسیار آسیب پذیرتر باشند زیرا که این نا توانی باعث می شود که نتوانند خشونت هایی که به آنها می شود را فاش کنند.

هدف “کنوانسیون حقوق افراد ناتوان” این است که از حقوق این افراد محافظت و حضور کامل و برابر آنها را در جامعه تضمین کند. در مورد کودکان ناتوان این شامل تضمین شرایطی امن و آرام برای رشد آنهاست. بطور عمده داشتن یک دوران بچگی امن و آرام بیشترین امکان را برای داشتن دوران بزرگ سالی سالم و متعادل فراهم می کند. شرایط متضاد، چون خشونت می توانند به کمبودها و مشکلات اجتماعی و سلامت در دوران بزرگ سالی بیانجامند. نیازهای مضاعف کودکان نا توان – که باید با ناتوانی ها و موانع اجتماعی دست و پنجه نرم کنند به نوبه خود می توانند تأثیر منفی روی آینده آنها داشته باشند و این مسئله اهمیت داشتن کودکی امن و آرام را پر رنگ تر می کند.

کودکان ناتوانی که به مراکز مخصوص سپرده می شوند نیاز به نگهداری، فرهنگ های سازمانی، سیاست های مناسب و ساختارهایی برای مبارزه فوری با خطر خشونت و تجاوز دارند. باید این نکته را مد نظر قرار داد که تمام کودکان ناتوان را صرف نظر از اینکه در مراکز نگهداری می شوند و یا با خانواده و یا دوست؛ باید جزء گروهی دانست که شدیداً در معرض خطر هستند و شناسایی خشونت هایی که آنها را تهدید می کند بسیار ضروری است. ممکن است مداخله هایی چون سر زدن و بازدید از آنها در خانه هایشان و یا برنامه های آموزش فرزند داری به والدین این کودکان که تا کنون نشان داده اند که برای پیشگیری از خشونت و یا کاهش نتایج آن در مورد کودکان سالم مؤثر بوده اند برای کودکان نا توان نیز مثمر ثمر واقع شوند. تأثیر این مداخله ها و اقدامات برای کودکان ناتوان در اولویت ارزیابی قرار دارد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://www.unicef.org/mena/MENA_SOWC_Report_2013_ENG.pdfLeave a reply

Your email address will not be published.