صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنانی که مورد تجاوز ...
تیر
۳
۱۳۹۲
زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، تنها ۷۲ ساعت فرصت دارند به پزشک قانونی مراجعه کنند
تیر ۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

mehrkhaneh 33

عکس : مهرخانه

زنانی که مورد تجاوز واقع می شوند، باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت جهت اعلام شکایت به پزشکی قانونی مراجعه کنند و لازم است مدارک و اسنادی که نشان دهنده صحت ادعای آنان است به همراه داشته باشند. اما اغلب زنان به دلیل ناآگاهی و عدم شناخت درست یا به این مرکز قضایی مراجعه نمی کنند و یا دیرتر از موعد مقرر و بدون مدرک در پزشک قانونی حاضر می شوند. جهت شناخت درست این مراحل و اقداماتی که لازم است این زنان آسیب دیده انجام دهند، گفتگویی با دکتر فاطمه صمدی پزشک بخش معاینات زنان پزشک قانونی انجام دادیم که در ادامه به آن اشاره می شود.

صمدی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، به موضوع تجاوز جنسی به زنان اشاره کرد و گفت: هر نوع عمل جنسی که بدون رضایت قربانی انجام شود، تجاوز جنسی نامیده می شود. البته زن باید عاقل و بالغ و بالای ۱۸ سال باشد تا رضایتش برای عمل جنسی شرط باشد. برای کودکان رضایت شرط نیست و هرگونه تماس جنسی با کودکان تجاوز به حساب می آید. همینطور آزار جنسی فردی که قدرت رضایت دادن نداشته باشد نیز تجاوز به حساب می آید.

پزشک بخش معاینات زنان پزشک قانونی گفت: زنانی که مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند اگر به مراکز قضایی و پزشکی قانونی مراجعه کنند، مورد معاینات لازم قرار می گیرند و نمونه های لازم برای بررسی آزمایشگاهی نیز اخذ می شود. وسائل آنان مانند لباس یا دستمالی که به ترشحات مرد آلوده شده است، در آزمایش فرستاده می شود.

تحقیقات قضایی نشان می دهد که آیا فرد به راستی مورد تجاوز واقع شده است و یا خیر؟

صمدی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از راه های تشخیص صحت ادعای زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، آثار ضرب و جرح بر بدن آنان است. می توان از روی آثار ضرب و جرحی که در کل بدن آنها وجود دارد، تشخیص داد که مورد تجاوز قرار گرفته اند و یا خیر. البته همیشه این گونه نیست که کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند آثار ضرب و جرح داشته باشند، زیرا ممکن است فرد را ترسانده باشند و بدون ایجاد ضرب و جرح به او تجاوز کرده باشند.

وی در ادامه بیان کرد: تشخیص نهایی تجاوزات جنسی با مقامات قضایی است. تحقیقات قضایی تشخیص می دهد که آیا فرد مورد تجاوز واقع شده است؟ اینکه به زنی تجاوز شده و یا فرد با میل شخصی خود به انجام این کار مبادرت کرده است را قاضی تحقیق باید مشخص کند.

زنانی که مورد تجاوز واقع شده اند باید ظرف ۷۲ ساعت جهت انجام معاینات به پزشک قانونی مراجعه کنند.

صمدی با اشاره به اینکه مراجعه سریع ‌تر زنان مورد تجاوز قرار گرفته به مراکز پزشکی قانونی به اثبات ادعای آنان کمک می کند، تصریح کرد: در صورت مراجعه فرد در ۷۲ ساعت اول بعد از تجاوز جنسی با نامه مراجع قضایی به پزشکی قانونی، می توان اقدامات لازم برای معاینه و نمونه برداری را به انجام رساند. همچنین اگر فرد قربانی، دختر باشد از علائم ایجاد شده می توان تا سه هفته اول، زمان تقریبی تجاوز جنسی را تشخیص داد.

 پزشک بخش معاینات زنان پزشک قانونی ادامه داد: از سویی در مراجعه زودهنگام این افراد، می توان آثار ایجاد شده بر نواحی مختلف بدن وی را نیز بررسی و اعلام نظرکرد.

تجاوز جنسی آثار روحی و روانی شدیدی در فرد ایجاد می کند.

صمدی در مورد آثار روحی و روانی تجاوزات جنسی نیز گفت: آثار روحی و روانی شدیدی به دنبال تجاوزات جنسی در قربانی ایجاد می شود که قابل بررسی در مراکز پزشکی قانونی است؛ مثل احساس گناه، ترس، احساس حقارت، خجالت، عصبانیت، اضطراب، کابوس شبانه و غیره که در مراحل حاد، روزها و ماه ها ادامه می یابد. با فروکش کردن این علائم فرد قربانی، تجاوز جنسی را به عنوان بخشی از تجربه زندگی خود می پذیرد، اما پیامدهای آن اغلب پایدار و طولانی مدت است و ممکن است در کار و زندگی خانوادگی فرد مشکلاتی ایجاد کند.

وی در پایان تأکید کرد: فرد قربانی تجاوزات جنسی باید هرچه زودتر برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری های عفونی جنسی به مراکز درمانی مراجعه کند.

منبع: http://goo.gl/uzmLvLeave a reply

Your email address will not be published.