صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دادستان آمل از کشف ی...
آبان
۲۶
۱۳۹۵
دادستان آمل از کشف یک شبکه خریدوفروش نوزاد در این شهر خبر داد
آبان ۲۶ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
1409730079077_3ghol-8-th3
image_pdfimage_print

دادستان عمومی و انقلاب شهر «آمل» در استان مازندران از بازداشت شش نفر٬ عزل یک مدیر دولتی و احضار ۲۶ نفر به اتهام عضویت و فعالیت در یک شبکه مربوط به خرید و فروش نوزاد خبر داد.

علی طالبی روز دوشنبه ۲۴ آبان به خبرگزاری «میزان» گفته که اعضای این شبکه در امر خرید و فروش نوزاد و سقط جنین «غیرقانونی» فعالیت می‌کردند.

آقای طالبی از عضویت دو کارشناس مامایی در این شبکه خبر داده که «در محلی غیرقانونی به سقط جنین و کورتاژ، زایمان‌های غیرقانونی و غیربهداشتی» مبادرت می‌کردند.

«اعطای وجوه برای اجاره رحم» و فروش نوزاد در شهر‌های مختلف ایران از دیگر اتهامات این دو ماما و دیگر اعضای این شبکه اعلام شده است.

این افراد به «تحصیل مال نامشروع»، «جعل اسناد دولتی» و «استفاده از اسناد مجعول» نیز متهم شده‌اند.

دادستان آمل همچنین گفته است که این افراد به خاطر «تهیه و تنظیم قولنامه‌های صوری برای متقاضیان دریافت شناسنامه نوزاد»٬ «ارسال اطلاعات کذب به مراجع ذیصلاح برای صدور شناسنامه» و «دریافت رشوه» محاکمه خواهند شد.

در این پرونده تاکنون شش نفر بازداشت شده‌اند که یک مدیر دولتی نیز در میان آنهاست که به گفته این مقام قضایی از سمت خود نیز عزل شده است.

طالبی از همکاری و همراهی بعضی از ادارات دولتی در این پرونده نیز سخن به میان آورده٬ اما نامی از این اداره‌ها نبرده است.

احضار ۲۶ نفر و کشف دو نوزاد از محل فعالیت اعضای این شبکه و پلمب دو مرکز غیر بهداشتی سقط جنین از دیگر ابعاد این پرونده است.

آن‌طور که دادستان آمل گفته است: اعضای این شبکه «در بازجویی‌ها به خرید و فروش ۱۵ تا ۴۰ میلیون تومانی نوزادان اعتراف» کرده‌اند.

خرید و فروش نوزاد در ایران به بحرانی اجتماعی تبدیل شده و مقام‌های مسئول مهمترین عوامل گسترش این پدیده را «فقر اقتصادی»، «فقر فرهنگی»، «اعتیاد»، «کارتن‌خوابی» و «ازدواج کودکان» اعلام کرده‌اند.

منبع: رادیو فردا به نقل از خبرگزاری میزانLeave a reply

Your email address will not be published.