صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مجلس افغانستان قانون...
آبان
۱۹
۱۳۹۵
مجلس افغانستان قانون منع آزار و اذیت زنان و کودکان را تصویب کرد
آبان ۱۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
Girls - Herat, Afghanistan
image_pdfimage_print
اعضای مجلس نمایندگان افغانستان طرح قانون منع آزار و اذیت زنان را با بیشترین رقم آرای اعضای حاضر در مجلس تصویب کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پیش از این مجلس نمایندگان با طرح منع خشونت علیه زنان که از سوی دولت پیشنهاد شده بود، مخالفت کرده و آن را رد کرده است.
اعضای مجلس از تصویب این طرح استقبال کرده و هدف از این قانون را جلوگیری از خشونت، آزار و اذیت خانم ها و کودکان در کشور خوانده اند.
براساس این طرح، پس از این کسانی که در جاده ها به زنان و دختران خشونت زبانی انجام دهند نیز با برخورد پلیس، نهادهای عدلی و قضایی و جریمه نقدی ۵ تا ۱۰ هزار افغانی مواجه خواهند شد.
بخدی نوشت: شماری از بانوان در مجلس گفتند که تصویب این طرح یک گام بزرگ در راستای منع خشونت علیه زنان و کودکان خواهد بود.
بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، فوزیه کوفی، رئیس کمیسیون امور زنان مجلس نمایندگان می‌گوید در این قانون انواع آزار و اذیت؛ کلامی، فیزیکی، نوشتاری و تصویری تعریف شده و این اعمال جرم پنداشته شده است.به اساس این قانون کسانی که مرتکب آزار و اذیت زنان و کودکان در محلات عمومی، وسایل نقلیه عمومی و محلات دیگر گردند به جریمه نقدی پنج هزار تا ده هزار افغانی محکوم می‌شوند. مرتکبین آزار و اذیت زنان و کودکان در محل کار، مراکز صحی و مراکز تعلیمی و تحصیلی به جریمه نقدی ده هزار تا بیست هزار افغانی محکوم خواهند شد.

در این قانون آمده که آزار و اذیت زنان و کودکان در حالاتی که جرم مکررا صورت گیرد، مجرم استاد، مربی، دکتر یا آمر (رئیس) شخص باشد یا جرم منجر به صدمه جسمی و روانی شخص گردد، حالت مشدده را به خود گرفته و مجازات به سه ماه تا شش ماه حبس تبدیل می‌شود.

خانم کوفی می‌گوید از آنجا که پدیده آزار و اذیت زنان و کودکان در افغانستان نو است، تاکنون برای این مشکل چیزی در قوانین پیش بینی نشده بود و تنها در قانون منع خشونت علیه زنان در یک ماده به آن اشاره شده بود.

قانون منع آزار و اذیت زنان که به پیشنهاد کمیسیون امور زنان مجلس نمایندگان ترتیب شده است، دارای سه فصل و ۲۹ ماده است.

با تخلیص از باشگاه خبرنگاران جوان و بی‌بی‌سی فارسیLeave a reply

Your email address will not be published.