صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  وقتی به او تجاوز کرد...
آبان
۱۹
۱۳۹۵
وقتی به او تجاوز کردم، خواب بودم
آبان ۱۹ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۲
, ,
Sexual violence and rape suicide topic: sad girl sitting in a water bath studio
image_pdfimage_print

Photo: shalunx/bigstockphoto.com

صبا امیدوار

پنجاه ساله بود به دختری سیزده ساله تجاوز کرد. دخترک باردار شد و مرد تبرئه.

او ثابت کرد درخواب به دخترک تجاوز کرده است .

این یک داستان حقیقی است ، حقیقتی از سرنوشت یک  دختر در سوئد .

بنا به قوانین در سوئد ،مردانی که به دلیل تجاوز مورد محاکمه قرارمی‌گیرند، چنانچه ثابت کنند که آن را درخواب انجام داده‌اند، می‌توانند از مجازات رها شوند.

تعداد آنها کم نیست ، بنا به بررسی اکوت، واحد خبر رادیو سوئد ،درشش سال گذشته ۱۸ مورد تجاوز در خواب در دادگاه‌‌های سوئد بررسی شده که در۱۵ مورد، حکم تبرئه برای متجاوزان صادرشده است.

بنا به این گزارش دادگاه ارتکاب تجاوز را در تمام این موارد تایید کرده، اما چون عمل تجاوز درخواب انجام شده و sexsomni یا «آمیزش درخواب» بوده، متجاوزان را تبرئه کرده است.

اداره دادستانی سوئد تایید کرده که درسال‌های اخیر، موارد تجاوز در خواب معمول‌تر شده و گسترش بیشتری داشته است .

قانونی به نفع متجاوز؟

بنا بر این آمار در سال ۱۹۷۵ ٬‌تنها ۴۲۱ مورد تجاوز به پلیس گزارش شده بود – در حالی که در سال ۲۰۱۴ این رقم به ۶۶۲۰ مورد رسید.

آمار شورای ملّی سوئد برای پیشگیری از جرائم، بیانگر آن است که در سال ۲۰۱۳ ٬ ۶۳ مورد تجاوز در بین ۱۰۰ هزار نفر به پلیس این کشور گزارش شد.

و بر اساس آمار هوادارن بحران تجاوز در سوئد٬ از هر ۳ زن سوئدی٬ یک نفر بعد از دوران نوجوانی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است.

اما مشخص نیست چند درصد از متجاوزات از شگرد تجاوز در خواب استفاده کرده و از محکومیت جان بدر برده‌اند.

موسی برزین خلیفه لو وکیل دادگستری با اشاره به این که حقوق کشورها متفاوت است می‌گوید: بر اساس یک اصل کلی حقوق کیفری وقتی که جرم به صورت غیر ارادی صورت گرفته باشد مجازات از لحاظ کیفری منتفی می‌شود اما جبران خسارت باقی می‌ماند.

او ادامه می دهد : اگر فردی در خواب یا بیهوشی به کسی تجاوز کند و ادعای خود را ثابت کند مسلوب‌الاراده محسوب می‌شود و از مجازات رها می شود. اما اگر این تجاوز یک ضرر مادی وارد کرده باشد، متجاوزمسئول جبران آن است.

اما چه ضرری بزرگتر از ضربه روحی و روانی ؟

هرشب کابوس میبینم

۲۳ ساله است ، از ۱۱ سالگی طعمه پدر معتادش بوده، از زمانی که مادرش برای همیشه گذاشت و رفت. می گوید، هر شب وسط گل فرش رختخواب می‌انداخت و خودش را می زد به خواب.

خواب او بی خوابی من بود. کابوس من بود .هنوز بعد از این همه سال هر شب کابوس می بینم.

مریم قربانی روانشناس معتقد است، تجاوزبیشتر یک عمل خشونت‌آمیز است تا یک عمل جنسی.

او می گوید: تجاوز معمولا با قدرت و زور جسمی صورت می‌گیرد و تجاوزگر به دنبال ارضای میل به سلطه‌جویی و تحقیر فرد دست به این خشونت می‌زند.

مریم قربانی می گوید: اکثر تجاوزهای جنسی از پیش طراحی می‌شوند و بیشتر موارد تجاوزگر برای قربانی آشناست و می توان گفت بیش از نیمی از تجاوزها در منزل خود قربانی رخ می‌دهد.

به گفته او حدود یک‌سوم متجاوزان، طعمه و قربانی خود را کتک می‌زنند و بعد به او تجاوز می‌کنند، چرا که فردی که مورد تجاوز قرار می گیرد حتما برای ممانعت و فرار از آن موقعیت از خود دفاع می‌کند. اگر هم قربانی تلاش نکند، و سکوت کند به دلیل ترس از فرد خشونتگر است که بیشتر در روابط بسیار نزدیک اتفاق می افتد، مثل تجاوز پدر به دختر یا برادر به خواهر و حتی پسر به مادر.در این نوع تجاوز ،تجاوزگر تقویت می‌شود و قربانی به غیر از آسیب جسمی است از لطمه روحی و روانی بزرگتری را متحمل می شود.

از این  روانشناس می پرسم با این استدلال چطور شخصی می‌تواند بگوید درخواب به کسی تجاوز کرده ، آیا تجاوزگر با مقاومت و درگیری با قربانی از خواب بیدار نمی‌شود؟

او می گوید: تجاوز درخواب بسیار نادر است. تنها در دو صورت امکان دارد که تجاوزگر بتواند این ادعا را داشته باشد. یا با این هدف که خودش را به خواب بزند، که راه را برای انکار باز نگه دارد و با یک ابراز پشیمانی از مجازات رها شود. یا دچار بیماری اختلال خواب باشد.

به گفته این روانشناس ، اختلال در خواب نوعی از نابهنجاری خواب است که شامل حرکات غیرعادی و ناهنجار، می شود .

او با اشاره به این اختلال می گوید، تجاوز یکی از احساسات و رفتارهایی نادر است که در رویا رخ می‌دهد، این اتفاق ممکن است در حین به خواب رفتن، خواب، مراحل خواب و یا در طی بیدار شدن از خواب رخ دهد.

رادیو سوئد به نقل از یکی از قربانیان این گونه تجاوزها که به دلیل تبرئه شدن مردی که به او تجاوزکرده، بسیار خشمگین و ناراحت است، می‌گوید، اگر نوعی بررسی وجود داشت که حالت آمیزش درخواب را توسط او نشان می‌داد، حکم صادرشده را می‌فهمید، اما چنین چیزی وجودندارد.

پروفسور کارلوس شِنک پروفسور روان شناسی در دانشگاه مینه سوتای آمریکا یکی از منتقدان حکم‌های صادرشده در مورد این تجاوز ها در دادگاه‌های سوئد است . او این نوع حکم ها و تجاوز ها در سوئد را بررسی کرده‌ است. او در گفتگو با رادیو سوئد می‌گوید: در بیشتر این تجاوزها، نشانه‌های «آمیزش درخواب» یا اصلا وجود ندارد و یا بسیار کم است. او درمورد سه پرونده‌ نیز می‌گوید که مردان متجاوز بیشتر مست بوده‌اند تا این که درخواب باشند.  1. Parisa Asayesh said on آذر ۱۸, ۱۳۹۵

    واقعا تاسف آور است که یک سازمان مثلا دولتی با این نام پرطمطراق که ادعای کمک به قربانی های جامعه است چنین دروغهای شاخداری را سعی می کند به خورد مردم بدهد و شاید هم فکر می کنید با این خزعبلات اعدام قربانیان تجاوز در ایران را منطقی جلوه داده و کشورهای پیشرفته را همطراز خودتان جلوه می دهید. البته شما می دانید و این را هم چاپ نخواهید کرد که همه بدانند در جمهوری اسلامی همه ی خبرها عکسشان درست است. قوانین سوئد سختتگیرترین قوانین دنیا در تجاوز هستند و آمار جرائمی که تجاوز شناخته می شوند در آنجا بسیار بالا است چون هر حرکتی جنسی (حتا دستمالی کردن دیگر) وقتی بدون اجازه ی طرف انجام شده باشد، تجاوز محسوب و به شدت مجازات می شود. اگر کسی به هر علتی نتواند مخالفت خود را با یک عمل جنسی (نه فقط دخول بلکه هر عمل جنسی) نشان دهد (به علت مستی یا خواب یا هر دلیل دیگری) ارتکاب به عمل جنسی بدون اجازه یعنی تجاوز محسوب و مرتکب به مجازات محکوم می شود. سوئد در دفاع از حقوق زنان از بهترین قوانین دنیا مجسوب میشود و مدت ۵۰ سال است که آموزشگاه جلوگیری از جرم و جنایت در حق زنان برای تمام اروپا محسوب می شود. پس بهتر است شما به همان متجاوزین به حقوق زنان که در کشور ایران در راس است اکتفا کنید و چیزی که در کیسه ی خودتان است در کیسه دیگران نگذارید. تشت رسوایی شما خیلی پیش از اینها از بام فرو افتاده است.

  2. آزاده said on دی ۱۴, ۱۳۹۵

    دوست عزیز خانم آسایش، خبر فوق در تمام خبرگزاریهای معتبر دنیا بازتاب یافته است که این لینک تنها یکی از آنهاست:

    http://www.independent.co.uk/news/world/europe/sweden-rape-case-man-asleep-while-attacking-girl-acquitted-a7146286.html

    سوئد کشور پیشرفته ای است که قوانین حمایتی خوبی برای زنان دارد ولی بهشت روی زمین وجود ندارد. همه جا مسائل و معضلاتی هست. نیازی به این طرز صحبت گمان نکنم باشد.

Leave a reply

Your email address will not be published.