صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  پنجاه و پنج درصد کو...
تیر
۳
۱۳۹۲
پنجاه و پنج درصد کودکان تحت پوشش بهزیستی به خانواده های واجد شرایط سپرده شدند
تیر ۳ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

imna1

عکس: imna

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی گفت: بر اساس مأموریت های ذاتی و قانونی، دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی متولی ارائه خدمات به دو گروه از کودکان و نوجوانان در کشور است؛ یک بخش شامل کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست مؤثر و قانونی در کشور است و بخش دیگر کودکان و نوجوانان بدسرپرست را در بر می گیرد. دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی تنها متولی قانونی ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی سرپرست است.

حمیدرضا الوند با بیان این مطلب افزود: براساس رأی صادره از مراجع قضایی، دفتر امور کودکان و نوجوانان متولی ارائه خدمت به تمام کودکان و نوجوانانی است که یا سرپرست های قانونی و اولیای قهری خود را از دست داده اند و یا سرپرست های قانونی و اولیای قهری شان بر اساس مصادیق مندرج در قانون مدنی، صلاحیت نگهداری از فرزندان خود را ندارند. تمام تلاش سازمان بهزیستی کشور در زمینه شناسایی و تحت حمایت قرار دادن این کودکان است.

الوند ادامه داد: بر اساس مبانی فقهی و شرعی اسلام، مسئولیت حضانت، سرپرستی و پرداختن به مسائل و مشکلات کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، بر عهده ولی فقیه است و دولت به نمایندگی از ولی فقیه این وظیفه را بر عهده سازمان بهزیستی گذاشته است.

سازمان بهزیستی؛ نهاد جانشین خانواده

وی به خدماتی که این دفتر به کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست ارائه می دهد، اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در این بخش حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر مشمول دریافت خدمات مستمر تربیتی، پرورشی، آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از سازمان بهزیستی کشور بوده و این سازمان به عنوان نهاد جایگزین و جانشین خانواده در قبال آنها مسئول است.

از جمله اقدامات این دفتر تقویت حضور کودکان در خانواده های جایگزین است

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی در ادامه خاطرنشان کرد: سیاست اصلی ما در این قسمت تقویت برنامه های خانواده یا به عبارت دیگر، تقویت حضور بچه ها در درون خانواده های جایگزین است. به همین منظور حدود ۵۵ درصد، یعنی ۳۰۰۰ نفر از این کودکان، بر اساس نظرات کارشناسی سازمان بهزیستی کشور و اخذ حکم قضایی به خانواده های واجد شرایط مندرج در قانون، حمایت و سرپرستی از کودکان و نوجوانان بی سرپرست واگذار شده اند. همچنین حدود ۹ هزار و ۵۰۰ نفر از این کودکان و نوجوانان، در حدود ۵۰۰ خانه کودک و نوجوان یا مرکز شبانه روزی با نظارت سازمان بهزیستی کشور و بر اساس سیاست های کلان سازمان و دفتر امور کودکان و نوجوانان ساماندهی شده و خدمات دریافت می کنند.

 در حال حاضر ۷ هزار و ۳۰۰ مهدکودک در مناطق روستایی و محروم تأسیس شده است

الوند در پایان به مهدهای کودک اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از خدمات سازمان بهزیستی در زمینه مهدهای کودک است. تمام کودکان زیر ۶ سال و زیر سن دبستان مشغول دریافت خدمات رشد و تکامل یکپارچه در مهدهای کودک هستند و در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار نفر از کودکان زیر سن دبستان، در ۱۵ هزار مهدکودک خدمات رشد و تکاملی یکپارچه کودکان را دریافت می کنند.

وی افزود: از این تعداد مهدکودک حدود ۷ هزار و ۳۰۰ مهد در مناطق روستایی و مناطق محروم و حاشیه ای بوده و در قالب بخش غیردولتی فعالیت می کنند و مابقی آنها در مهدهای خصوصی شهری ارائه خدمت می کنند. بر اساس سیاست دولت مبنی بر ایجاد فرصت های شغلی و زمینه سازی برای دستیابی به شغل مناسب، برای حدود ۹۰ هزار مربی و کارشناس متخصص در این حوزه در مهدهای کودک اشتغال ایجاد شده است و آنها خدمات یکپارچه را به کودکان ارائه می دهند.

منبع: http://goo.gl/xLvwlLeave a reply

Your email address will not be published.