صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برابری زن و مرد ۱۷۰ ...
آبان
۶
۱۳۹۵
برابری زن و مرد ۱۷۰ سال دیگر طول می‌کشد
آبان ۶ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰

Photo: Greg Brave/bigstockphoto.com
image_pdfimage_print

Photo: Greg Brave/bigstockphoto.com

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش ۲۰۱۶ خود روند پیشرفت برابری زنان و مردان در جهان را کند توصیف کرد. در رتبه‌بندی این گزارش ایران در بین ۱۴۴ کشور در رده ۱۳۹ قرار دارد.

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش تازه خود می‌گوید دستیابی به برابری زن و مرد در جهان بیش از آن‌چه گمان می‌رفت طولانی خواهد شد.

کارشناسان مجمع جهانی اقتصاد چهارشنبه ۲۶ اکتبر / ۵ آبان در تازه‌ترین گزارش خود در این‌باره گفته‌اند برابری زن و مرد تا ۱۷۰ سال دیگر طول خواهد کشید.

سال گذشته این مدت زمان، ۱۱۷ سال عنوان شده بود.

مجمع جهانی اقتصاد هر سال بخت زنان جهان در برابر مردان را مورد تحقیق قرار می‌‌دهد. گزارش امسال ۱۴۴ کشور جهان را پوشش می‌دهد. این پژوهش در چهار زمینه‌ صورت می‌گیرد: سلامت و امید به زندگی، آموزش، مشارکت در مشاغل سیاسی، درآمد و شرکت در مدیریت.

مجمع جهانی اقتصاد می‌گوید مطالعات بیش از یک دهه نشان می‌دهند که عملی ساختن تمام پتانسیل زنان به‌عنوان نیمی از بشریت، به کندی پیش می‌رود.

در رتبه‌بندی گزارش مجمع جهانی اقتصاد در زمینه برابری زن و مرد، ایران در میان کشورهای انتهای جدول است و در بین ۱۴۴ کشور در رتبه ۱۳۹ قرار دارد.

پس از ایران تنها شش کشور چاد، عربستان سعودی، سوریه، پاکستان و یمن در انتهای جدول قرار دارند.

در ابتدای جدول رتبه‌بندی به‌ترتیب نام کشورهای ایسلند، فنلاند، نروژ و سوئد دیده می‌شود.

در این جدول آلمان در رتبه ۱۳، هلند ۱۶، فرانسه ۱۷، و بریتانیا در رتبه ۲۰ قرار دارند. آمریکا و روسیه به‌ترتیب در رده‌های ۴۵ و ۷۵ قرار دارند.

منبع: خبرنامه گویاLeave a reply

Your email address will not be published.