صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  شیب نزولی ازدواج در ...
مهر
۲۹
۱۳۹۵
شیب نزولی ازدواج در ۲۷ استان کشور
مهر ۲۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
1906031
image_pdfimage_print

نرخ منفی ازدواج در اکثر استان‌های کشور
در سال ۱۳۹۴تعداد ۶۸۵۳۵۲ واقعه ازدواج به ثبت رسیده که از این تعداد، ۵۶۲۶۷۱واقعه مربوط به ثبت ازدواج در مناطق شهری و تعداد ۱۲۲۶۸۱واقعه مربوط به ثبت ازدواج در مناطق روستایی است . نرخ ثبت ازدواج در کشور ۸٫۷ در هزار است. بیشترین نرخ مربوط به استان اردبیل با رقم ۱۱٫۱در هزار و کمتر‌ین نرخ مربوط به استان تهران با نرخ ۶٫۹در هزار است. شاخص نسبت ازدواج به طلاق در کشور رقم ۴٫۲را نشان می‌دهد یا به عبارت دیگر حدوداً ۲۴طلاق در مقابل هر۱۰۰ ازدواج به ثبت رسیده است. نسبت ازدواج به طلاق در استان سیستان و بلوچستان با نسبت ۱۳٫۴بیشترین رقم و استان البرز با ۲٫۷ کمترین رقم شاخص را دارند. با این حال چندی پیش آقای مجید ابهری، در سخنانی که عصر ایرانیان به نقل از پانا از وی منتشر کرده بود با ادعایی عجیب و بدون سند درباره نرخ طلاق در کشور گفته بود: «در حال حاضر از هر سه ازدواج در ایران، حداقل یکی منجر به طلاق می‌شود و عمر زندگی نیز در ایران بین ۱ تا ۳ سال رسیده است. مشکلات اقتصادی، نبود مسکن، بیکاری، خیانت و مشکلات فرهنگی عمده‌ترین دلایل ناکامی زوجین در زندگی است که در نهایت منجر به طلاق زوجین می‌شود. همچنین یکی از مشکلاتی که امروز مشاهده می‌شود ناآگاهی جنسی زوجین است که مشکلاتی را برای خانواده‌های جوان ایجاد کرده است.

خانواده به عنوان مهم‌ترین نهاد جامعه، نقش بسزایی در انسجام اجتماعی دارد، با پیشرفت جوامع در عرصه تکنولوژی، این نهاد مهم در معرض آسیب و حتی فروپاشی قرار گرفته است. نبود امکان انتخاب منطقی همسر توسط جوانان بعد از بیکاری و مشکلات اشتغال و یافتن مسکن و به دنبال آن بی‌توجهی والدین در واگذاری مسوولیت به فرزندان از موانع اصلی افزایش ازدواج است.» درباره آمار مقایسه‌ای بین دو سال، آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد در سال ۹۴ در مقایسه با سال ۹۳ نرخ ازدواج فقط در ۴ استان کشور مثبت بوده است و ۲۷ استان ایران با نرخ منفی ازدواج مواجه بوده‌اند. این ۴ استان شامل البرز با ۹ درصد، ایلام با ۱٫۶ درصد، کرمان با ۲٫۸ درصد و کهگیلویه و بویراحمد با ۲٫۶ درصد بوده است. در حالی که نرخ میانگین کشوری منفی ۵٫۴ درصد بوده است بیشترین رشد منفی در ازدواج را استان کردستان با منفی ۱۳٫۵ درصد داشته است. پس از آن نیز استان‌های خراسان رضوی و سمنان با حدود منفی ۱۲٫۵ درصد قرار دارند. بیشترین درصد ازدواج ثبت شده مردان مربوط به گروه سنی۲۹ – ۲۵با رقم ۳۶٫۸درصد است که ۸۴٫۳درصد ازدواج‌های ثبت شده در گروه‌های سنی۳۴ – ۲۰ است .بیشترین درصد ازدواج در زنان مربوط به گروه سنی۲۰ – ۲۴با رقم ۲۹٫۸است که ۷۸٫۷ درصد ازدواج‌های در گروه‌های سنی۲۹ – ۱۵ است. سهم ازدواج‌های ثبت شده به زوجین همسن ۱۲٫۱درصد بوده و در ۷۷٫۵درصد ازدواج‌ها زوج بزرگتر از زوجه بوده است، در ۱۰٫۴درصد ازدواج‌ها نیز زوج کوچکتر از زوجه بوده است.

تعداد طلاق، تقریباً بدون رشد و کاهش
برخلاف نرخ ازدواج، نرخ طلاق اما در میانگین کشوری مثبت و حدود یک دهم درصد است. تعداد ۱۶۳۷۶۵ واقعه طلاق در کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۱۴۶۷۱۴ واقعه مربوط به نقاط شهری و تعداد ۱۷۰۵۱واقعه مربوط به نقاط روستائی است. نرخ ثبت طلاق در کشور ۲٫۱در هزار است. بیشترین نرخ ثبت طلاق ثبت شده مربوط به استان گیلان و البرز با رقم ۲٫۷۳در هزار و کمترین نرخ ثبت طلاق ثبت شده مربوط به استان سیستان و بلوچستان با رقم ۰٫۶در هزار است .از میان ۳۱ استان مورد بررسی در استان بوشهر نرخ تغییرات سال ۹۴ نسبت به سال قبل از آن صفر بوده و در ۱۱ استان نیز نرخ طلاق منفی بوده است، به این معنی که تعداد طلاق‌های ثبت شده به نسبت سال قبل از آن کاهش داشته است. یکی از نکات جالب کاهش آمار تعداد طلاق در استان تهران است که در سال ۹۴ نسبت به سال قبل از حدود ۳۳ هزار طلاق به حدود ۳۰۵۰۰ رسیده و رشد منفی ۷٫۶ درصدی را تجربه کرده است. استان کهگیلویه و بویر احمد با فاصله‌ای زیاد، بیشترین رشد تعداد طلاق را داشته است و به نسبت سال قبل ۳۵ درصد رشد را در این استان شاهد بوده‌ایم. با این حال تعداد این طلاق‌ها در مقایسه با بسیاری از استان‌ها کم بوده است و در واقع آمار طلاق در این استان از ۱۰۰۰ به ۱۴۰۰ رسیده است. میانگین طول مدت زندگی مشترک در کشور ۸٫۳ سال بوده است که ۱۳٫۱درصد زوجین دوام زندگی کمتر از یک سال داشته‌اند و ۷.۳درصد طلاق‌ها مـربوط به ۵ سال اول زنــدگی مشتـرک بوده است.

منبع: سلامت نیوز به نقل صبح نوLeave a reply

Your email address will not be published.