صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  روز جهانی زنان روستا...
مهر
۲۴
۱۳۹۵
روز جهانی زنان روستایی، زنانی که کمتر دیده می‌شوند
مهر ۲۴ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر, خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
04b49e871d7ebd71d4044cba568923df_large
image_pdfimage_print

خانه امن: پروین در یکی از شهرهای اطراف مریوان زندگی می‌کند و فعالیت‌های خیریه و امداد رسانی برای زنان و دختر بچه‌های روستایی انجام می‌دهد ولی نمی‌داند که روزی جهانی برای زنان روستایی وجود دارد و هر ساله سازمان ملل دولت‌ها را دعوت می‌کند که تا با همکاری سازمان‌های غیر دولتی به نقش و مشکلات زنان روستایی در موضوعاتی مختلفی که با آن روبرو هستند بپردازند.

۱۵ اکتبر مصادف با ۲۴ مهرماه روز جهانی زنان روستایی است. زنانی که همزمان مسئولیت‌های مختلفی به دوش می‌کشند و در اقتصاد و اداره خانواده نقش اساسی بر عهده دارند و به تناسب منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند با مشکلات مضاعفی روبرو شده که زمینه آزار، خشونت و تبعیض علیه آن ها را بیشتر فراهم می‌کند.

تبعیض‌هایی که طبیعی می‌نماید

پروین می‌گوید: بی سوادی و یا کم سوادی و نداشتن استقلال مالی آن ها را در معرض خطر و حتی باور کردن طبیعی بودن تبعیض‌ها و ظلم‌هایی قرار میدهد که گاه برای فرار از آن در مناطقی چون مریوان دست به خود کشی و خود سوزی می‌زنند در حالی‌که اگر این زنان توانمند شده و با حقوق خود آشنا باشند برای رهایی به خودسوزی و خود کشی دست نمی‌زنند . وی معتقد است فرمانداری‌ها و استان‌داری‌ها، بهزیستی، وزارت جهاد و کشاورزی و مرکز امور زنان و خانواده برای کمک به زنان روستایی برنامه جامع و مدونی در دست ندارند.

مطالعات موردی نشان می‌دهد که تولید بیش از ۷۰ درصد سبزی و صیفی، ۹۰ درصد از فعالیت‌های مربوط به نوغان‌داری و ۷۰ درصد کاشت و نشای برنج بر عهده زنان است. علاوه بر این موارد، بیش از ۸۰ درصد فعالیت‌های مرتبط با دامپروری به ویژه دام سبک و طیور بومی و بیش از ۹۰ درصد فراوری زیتون به صورت کارگاهی و خانگی به عهده زنان و روستایی و عشایری است. همچنین بیش از ۸۰ درصد تولیدات صنایع دستی توسط زنان روستایی و عشایری است انجام می‌شود. با این حال، زنان روستایی از کم درآمدترین اقشار اجتماعی هستند و زمانی که یک زن با توجه به روابط سنتی در چنین مناطقی با فقر و پذیرش تقسیم کار موجود روبرو می شود امکان آنکه بیشتر در معرض خشونت خانگی نیز قرار بگیرد وجود دارد زنان روستایی معمولا به راحتی از تحصیل باز می ماند، تلاشش نادیده گرفته می‌شود، زود ازدواج کرده و بچه دار می‌شود و قربانی شرایطی می‌شود که به او تحمیل و چاره ای جز پذیرش ندارد.

پروین که از داوطلبان خانه امن است می‌گوید: در منطقه ما زنان از سالمندان و اعضای خانواده مراقبت می‌کنند . پخت و پز و امور خانه را بر عهده دارند. نان می‌پزند و در چراندن دام کمک می کنند. در زراعت و آبیاری کمک می‌کنند ولی جایگاهی ندارند و بخصوص مساله ازدواج اجباری دختر بچه ها یک مشکل بزرگ در منطقه ماست . زنان روستایی ما آسیب پذیرند و مشکل بهداشت و درمان بخصوص در زمان بارداری و زایمان دارند شاید باور نکنید که با این گرانی و تورم و مشکل تامین غذا زنان با سوتغذیه هم روبرو می شوند چون بالاخره مادرند و می خواهند اول بچه ها سیر شوند و یا مرد خانه چون نان آور محسوب می شود سیر باشد و کمتر به دلیل عصبانی شود .

مالکیتی که وجود ندارد

پروین معتقد است حتی وقتی خانواده روستایی با بحران روبرو می شود اول چهار تا النگوی زن فروخته می شود و زنان مالکیتی بر همان اندک اموال خود نیستند.

بانکی مون در پیام سال گذشته خود در گرامی‌داشت چنین روزی در پیامی چنین اعلام می کند : تاکنون زنان روستایی از معضلاتی چون فقر و اشکال مضاعف تبعیض، خشونت و ناامنی رنج برده‌اند و علی‌رغم گذشت ۱۵ سال از تصویب اهداف توسعه هزاره، صرفاً دستاوردهای محدودی حاصل شده است که رضایت‌بخش نیست . همچنین فقر مفرط نیز پدیده‌ای روستایی تلقی شده است که برای مقابله با آن اقداماتی نظیر ایجاد نظام‌های حمایت اجتماعی، بازارهای کار و نیز مشارکت جامعه مدنی و دیگر نهادها لازم شمرده شده است و روز بین‌المللی زنان روستایی نیز فرصتی مهم برای شنیده‌شدن نظرات و مشکلات زنان روستایی به‌شمار می‌رود. پیام وی به خوبی نشان می دهد که که اگر قرار به الویت بندی برای رسیدگی به مشکلات زنان باشد زنان روستایی در صدر لیست قرار دارند و توجه به این زنان باید از توی تقویم ها بیرون آمده و در بودجه بندی و تخصیص اعتبارات دولت و همچنین سیاستگذاری عمومی برای بهبود وضعیت زنانی که نقش عمده در توسعه اقتصادی کشور دارند توجه ویژه شودLeave a reply

Your email address will not be published.