صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برگزاری آیین «طفلان ...
مهر
۲۰
۱۳۹۵
برگزاری آیین «طفلان مسلم» برای آزادی کودکان زندانی
مهر ۲۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
57366502
image_pdfimage_print

همایش یازدهمین‌ آیین «طفلان مسلم» امروز مصادف با تاسوعای حسینی در تهران برگزار می‌شود.

مسئول اجرایی طرح «طفلان مسلم» در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: ۱۱ سال است که طرح طفلان مسلم توسط جمعیت امداد دانشجویی امام علی علیه السلام برگزار می‌شود که این طرح از کانون اصلاح و تربیت آغاز شد.

وی ادامه داد: ۱۱ سال پیش در جمعیت امام علی (ع) معتقد بودیم کودکان حاضر در کانون های اصلاح و تربیت نیاز به حمایت دارند و به همین دلیل اقدام به برگزاری کلاسهای گوناگون برای آنان کردیم و در ادامه کار متوجه شدیم که اغلب این کودکان از محلات جرم خیز می‌آیند و این مسئله باعث شروع فعالیت جمعیت امام علی در آن محلات و منجر به شکل گیری خانه های این جمعیت امداد دانشجویی در محلات حاشیه و معضل خیز شد.

مسئول اجرایی طرح «طفلان مسلم»  در ادامه ضمن بیان آنکه یکی از مشکلاتی که همواره در سال‌های فعالیت جمعیت امام علی (ع) در کانون اصلاح و تربیت با آن درگیر بودیم صدور حکم «قصاص» برای کودکان کمتر از ۱۸ سال بود،تصریح کرد: بر اساس قوانین کشور ایران چنانچه کودکی در کمتر از هجده سالگی مرتکب قتل شود حکم قصاص برای وی صادر خواهد شد این در حالیست که جمعیت امام علی (ع) به هر شکلی با اجرای احکام قصاص برای افراد زیر ۱۸ سال مخالف است و در این سالها تلاش کرده تا در جهت اصلاح قوانین کودک در کشور فعالیت کند.

حسینی در ادامه اظهار کرد:  در کنار فعالیت های خود در جهت اصلاح قوانین کودک در کشور، به دلیل آنکه احتمال شکسته شدن  این احکام را پایین می دانستیم به فرآیند جلب رضایت از اولیای دم ورود کردیم.

وی افزود: تاکنون طی ۱۱ سال اخیر حدود ۱۰۰ پرونده نوجوانان محکوم به قصاص در جمعیت امام علی (ع) بررسی شده است.

مسئول اجرایی طرح «طفلان مسلم» در ادامه ضمن بیان آنکه تعداد این پرونده‌ها در سال‌های اخیر بیشتر شده است گفت: تاکنون ۲۶ پرونده توسط جمعیت امداد دانشجویی امام علی علیه السلام با میانجیگری به سرانجام و بخشش رسیده است اگرچه در این بین نیز پرونده‌هایی بوده که موفق به بخشش از اولیای دم نشده ایم و شاهد اجرای حکم قصاص برای آن نوجوان بودیم.

حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: از این تعداد ۱۵ پرونده مربوط به سال گذشته بوده که این امر نشان دهنده افزایش فرهنگ بخشش در جامعه است و توانسته ایم در مدت ۳ سال اخیر در کسب بخشش از اولیای دم با همراهی مردم موفق تر عمل کنیم.

وی در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر ۵۵ پرونده افراد زیر ۱۸ سال محکوم به قصاص در جمعیت امام علی (ع) در حال پیگیری است و تاکنون تقریبا ۷ پرونده به رضایت رسیده و در حال حاضر در جهت تامین «وجه الرضایه» آنها در غالب طرح طفلان مسلم اقدام کرده ایم.

مسئول اجرایی طرح طفلان مسلم در ادامه ضمن بیان آنکه با وجه الرضایه‌های سنگین به طور کل مخالف هستیم گفت: معتقدیم هنگامی که رقم وجه الرضایه بسیار بالا باشد ارزش بخشش از بین می‌رود این در حالیست که باید در فرآیند بخشش محبت و مهربانی جریان داشته باشد، با این حال مطالبه وجه الرضایه ۲۰۰ میلیون تومانی معادل دیه را از حقوق خانواده مقتول دانسته و نسبت به تامین آن تلاش می کنیم تا شاید این رقم مرحمی در جهت کاهش آلام این خانواده‌ها باشد.

 حسینی در ادامه ضمن بیان آنکه در میان ۵۵ پرونده که در حال حاضر در جمعیت امام علی (ع) در حال بررسی است اغلب آنها مربوط به محلات حاشیه و معضل خیز است اظهار کرد: در محلات حاشیه‌ای کودک آموزش کافی نمی بیند به طوریکه وقتی با بسیاری از این نوجوانان صحبت می کنیم به ما می گویند که «خانواده،معلم،محله و… من را کتک میزدند و من یاد گرفتم که با دیگران بجنگم و هیچ کس به من یاد نداد که خشونت امر مذمومی است».

وی در ادامه ضمن تاکید برآنکه بسیاری از جرم ها به دلیل عدم آموزش صحیح مهارت های زندگی و خشونت بالا رخ داده است افزود: اغلب این افراد  از خانواده‌های فقیر هستند و  پس از جلب رضایت توانایی پرداخت وجه الرضایه را ندارند در اینجا جمعیت امداد دانشجویی امام علی (ع) در جهت تأمین این مبلغ تلاش می‌کند.

مسئول اجرایی طرح «طفلان مسلم» در ادامه خاطرنشان کرد: جمعیت امام علی از تمامی نوجوانان محکوم به قصاص حمایت نمی‌کند.

حسینی تصریح کرد:جمعیت امام علی با اقدام کارشناسی وارد پیگیری پرونده کودکان و نوجوانان محکوم به قصاص می‌شود بطوریکه در اولین قدم با خانواده مددجو آشنا و آنها را شناسایی سپس به ملاقات با مددجو در زندان رفته و با مددکاران وی نیز گفتگو میکنیم تا مطمئن شویم این نوجوان در سال‌هایی که در زندان بوده اصلاح شده و برگشت آن به جامعه خطری برای جامعه به دنبال ندارد در واقع این فرد لیاقت دریافت کمک را دارد.

وی ادامه داد: اگر بدانیم آزادی فرد به صلاح جامعه نیست و مسائلی از جمله شرارت،اعتیاد و غیره را دارد، وارد رسیدگی به پرونده وی نخواهیم شد .

مسئول اجرایی طرح «طفلان مسلم»  در ادامه ضمن تاکید برآنکه جمعیت امام علی (ع) فقط به پرونده هایی وارد می شود که در آن ها جرم در کمتر از هجده سالگی رخ داده باشد افزود: معتقدیم که در کمتر از هجده سالگی فرد کودک بوده و عقلانیت وی کامل نشده و به همین دلیل  نیاز است که جامعه از وی حمایت کند.

حسینی ادامه داد: اولیادم برای ما بسیار مهم هستند و آنها را همدرد خود می‌دانیم سعی کردیم که همواره در کنار آنها باشیم؛این درحالیست که در کشورما متاسفانه نه در دادگاه‌ها و نه در زندانها به این خانواده ها بهای زیادی داده نمی شود و هیچ مددکاری برای رسیدگی و همدردی با آنها در کشور وجود ندارد.

وی در ادامه ضمن اشاره به طرح «طفلان مسلم» اظهار کرد: جمعیت امداد دانشجویی امام علی (ع) سالهاست جریان اجتماعی را در جامعه راه اندازی کرده که از روز تاسوعا آغاز و تا اربعین حسینی ادامه دارد و به این ترتیب در قالب طرح «طفلان مسلم» از تاسوعا  تا اربعین حسینی اقدام به جذب و جمع‌آوری کمک‌های مردمی در جهت تأمین وجه الرضایه خانواده های مقتول می کند.

مسئول اجرایی طرح «طفلان مسلم»  در ادامه تأکید کرد: جمعیت امام علی از هیچ کس انتظار کمک بزرگ ندارد بلکه خواستار گسترش فرهنگ بخشش در جامعه است؛ بطوریکه برای مثال برای جمع‌آوری ۲۰۰ میلیون تومان تمایل داریم که ۲۰ هزار نفر در قالب ۱۰ هزار تومان به ما کمک کنند زیرا در چنین شرایطی بر این باور هستیم که ۲۰ هزار نفر در جامعه درخواست بخشش کرده اند زیرا جامعه ما به بخشش نیاز دارد و معتقدیم به ازای هر بخشش خشونت در جامعه کاهش خواهد یافت.

وی در ادامه افزود: علاوه بر آن با اجرای چنین طرح هایی به سیاست گذاران  یادآوری می کنیم که با صدور احکامی همچون قصاص برای کودکان مخالف و خواهان تغییر قوانین حوزه کودک در کشور هستیم.

مسئول اجرایی طرح «طفلان مسلم» در خصوص ۷ پرونده‌ای که در حال حاضر در جمعیت امام علی به بخشش رسیده و در جهت تامین وجه الرضایه  آنها تلاش می کنند تصریح کرد: پرونده‌ای در مشهد با وجه الرضایه ۱۵۵ میلیون تومان،تهران ۵۰ میلیون تومان،رشت ۲۰۰ میلیون تومان،شهرکرد ۱۲۰ میلیون تومان، شیراز ۵۰ میلیون تومان،بوشهر ۱۸۰میلیون تومان، کرج ۲۰۰ میلیون تومان و در مجموع ۹۵۵ میلیون تومان برای تامین وجه الرضایه این ۷ پرونده مورد نیاز است که مدت زمان جمع‌آوری این مبالغ در طرح طفلان مسلم از تاسوعا تا اربعین حسینی مشخص شده است.

حسینی در ادامه گفت: از مردم ایران دعوت می‌کنیم تا در این جریان مطالبه گر اجتماعی به ما بپیوندند و از اعدام  ۷ نوجوان جلوگیری کنند.

به گفته مسئول اجرایی طرح «طفلان مسلم» علاقه مندان برای کمک توانند به وبسایت «در بخشش سهیم شویم» به نشانی http://life.sosapoverty.org مراجعه و از طریق درگاه اینترنتی این وب سایت به طور مستقیم نسبت به واریز کمک‌های خود اقدام کنند.

همچنین علاقمندان در صورت تمایل می توانند از طریق شماره حساب بانک ملت با شماره ۶۱۰۴۳۳۷۹۸۱۷۶۷۰۸۸ به نام جمعیت دانشجویی امام علی (ع) نیز اقدام به کمک کنند.

هموطنان در خارج از کشور نیز می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت «در بخشش سهیم شویم» از راه های ارسال کمک به طور دقیق آگاه شوند.

 به گزارش ایسنا، همچنین همایش یازدهمین آیین طفلان مسلم نیز امروز سه شنبه بیستم مهرماه مصادف با  تاسوعای حسینی از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۷:۳۰ در تهران، شهرک غرب،خیابان هرمزان ،خیابان پیروزان جنوبی ،پلاک ۷۴ برگزار خواهد شد.

منبع: ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.