صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  اکتبر ماه بیداری زنا...
مهر
۱۶
۱۳۹۵
اکتبر ماه بیداری زنان در امریکا
مهر ۱۶ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
business, people, cooperation and team work concept - close up of creative team sitting at table and holding hands on top of each other in office
image_pdfimage_print

Photo: dolgchachov/bigstock.com

اکتبر، ماه آگاهی‌بخشی دررابطه با خشونت‌های  خانگی در ایالات متحده است؛ ماهی که به عنوان ماه بیداری زنان نام گذاری شده است .

در همین راستا دولت ایالات متحده از بیش از سه دهه پیش خشونت علیه زنان را به عنوان نقض حقوق بشر که با پی آمدهای گسترده ای همراه است معرفی کرده است. دولت اوباما نیز به نوبه خود سعی کرد با انتصاب میلان ورویر، فعال دیرینۀ حقوق زنان و حقوق بشر، به سمت نخستین سفیر سیار ایالات متحده در امور جهانی زنان، رهبری و هماهنگی لازم را برای مبارزه با پدیده خشونت  خانگی را فعال و با هدف پیشگیری و مقابله با آن پیش ببرد .

در این ماه دهها فعالیت در سراسر آمریکا اعم ازبرگزاری کنفرانس ، کلاس های آموزشی، نمایشگاه ، جمع آوری پول برای فعالیت های داوطلبانه ، کمپین های آن لاین برگزار شود تا صدای قربانیان خشونت شنیده شود. ماه اکتبر ، ماه همه سازمان های زنانی است که برای محو خشونت خانگی تلاش می کنند .

طبق یافته های خدمات پژوهشی کنگره  آمریکا نزدیک به ۳۵۰ برنامه دولتی وابسته به هشت نهاد فدرال در زمینه مبارزه با خشونت خانگی فعالیت می کنند. از این تعداد، ۲۲ درصد آنها در آفریقا، ۲۱ درصد در اروپا ، ۱۷ درصد در نیمکرۀ غربی، ۱۴ درصد در آسیای جنوبی و مرکزی، ۱۴ درصد در آسیای شرقی و اقیانوسیه، و ۲ درصد در خاورمیانه فعالیت می کنند و براساس یافته ها ۱۰ درصد این برنامه ها در سطوح گسترده جهانی درجریان بوده اند.

به‌نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای که در این رابطه صادر کرده است می‌گوید که نرخ خشونت خانگی علیه زنان نسبت به دو دهه گذشته در این کشور کاهش داشته است اما در کشوری که در آن یک‌چهارم زنان و یک‌هفتم مردان در طول عمر خود خشونت خانگی را تجربه می‌کنند کارهای بسیاری برای انجام دادن در این رابطه وجود دارد.¹

عزم جدی برای مبارزه با خشونت

طبق یافته های خدمات پژوهشی کنگره، آژانس توسعۀ بین المللی ایالات متحده (USAID) و وزارت امور خارجه (DoS) نهادهای اصلی ایالات متحده هستند که برنامه های بین المللی این کشور را به منظور مبارزه با خشونت علیه زنان به اجرا می گذارند. آژانس ها و نهادهای دیگری که برنامه هایی به منظور مبارزه با خشونت علیه زنان را در بر می گیرند، عبارتند از وزارت دفاع، وزارت خدمات بهداشتی و انسانی، وزارت دادگستری، وزارت کار، وزارت امنیت ملی، و سپاه صلح.

برای مبارزه با خشونت در امریکا آمریکا عزمی جدی وجود دارد. قانون منع خشونت علیه زنان که توسط جو بایدن، سناتور وقت ایالات متحده، تدوین و در سپتامبر ۱۹۹۴ با امضای رئیس جمهوری رسماً ابلاغ شد، اولین قانونی بود که واکنش جامعی به این مشکل در سطح ملی پدید  آورد. ایالات متحده به یاری این دستاور تاریخی، توانسته است گام های بلندی در مبارزه به این معضل جهانی بردارد هرچند ریشه های این معضل تاریخی هنوز به طور کامل نخشکیده است.

 هدف قانون منع خشونت علیه زنان بهبود نوع واکنش نظام جزایی ایالات متحده به خشونت علیه زنان و افزایش خدمات در دسترس قربانیان بود. به موجب این قانون، هر ۵۰ ایالت موظف شدند احکام حمایتی صادره در سایر حوزه های قضایی را معتبر بدانند و به مورد اجرا بگذارند و جرایم خشونت خانگی فدرال جدیدی نیز تعریف شد. این قانون همچنین صدها میلیون دلار بودجه در اختیار عموم قرار داد و یک خط امداد تلفنی ملی برای قربانیان خشونت خانگی ایجاد کرد. در پی این دستاورد دو حزبی، دوره جدیدی از مسئولیت پذیری در مبارزه برای پایان دادن به خشونت علیه زنان آغاز شد.

 در تمام این سال هایی که از تصویب این قانون می گذرد، واکنش کشور به خشونت خانگی، خشونت افراد غیر متاهل، تجاوز جنسی و تعقیب و ایجاد مزاحمت تقویت شده است. جوامع نیازهای خاص قربانیان را تشخیص می دهند و نسبت به نتایج مثبت همکاری کارشناسان و متخصصان در نظام قانون مدنی و کیفری، نمایندگان قربانیان، و دیگر ارائه دهندگان خدمات آگاهند. با کمک بودجه هایی تخصیصی تحت این قانون، واحدهای ویژه در نیروهای پلیس و دفترهای دادستانی از لحاظ تعداد بیش از هر زمان رشد داشته است. مهم تر از همه، مراکز بیشتری وجود دارد تا قربانیان برای دریافت کمک – پناهگاه اضطراری و خدمات بحران و همچنین خدمات حقوقی، مسکن موقت و خدمات برای کودکان شان به آنها روی بیاورند.²

مسامحه نکنید

خشونت براساس جنسیت یا به عبارتی دیگر خشونت خانگی آسیب اجتماعی است که کم و بیش در همه جوامع جهان اعم از جوامع توسعه یافته، درحال توسعه و توسعه نیافته دیده می شود. عمده تفاوت این پدیده در این کشورها نحوه عرضه آن و برخورد با آن است که در کشورهای مختلف فرق می کند. در بسیاری از جوامع با آن به شدت مخالفت می شود و متخلفان مجبور به پرداخت هزینه های سنگین مادی و معنوی می شوند درحالیکه در بعضی دیگر جوامع با آن مسامحه می شود و جدیتی در قبال خشونت گرایان اعمال نمی شود حال آنکه متاسفانه جوامعی هم هستند که به طور ضمنی آن را تایید کرده و د رمواردی هم با اشاره به مصادیقی از سنت یا  باورهای دینی شیوه هایی از این سوء برخورد را ترویج می کنند

براساس گمانه های علمی و مطالعات  آماری یک سوم زنان در سراسر جهان خشونت را در زندگی خود تجربه کرده یا خواهند کرد. با این همه ، بسیاری از کشورها قانونی برای پیشگیری از این امر ندارند گزارشی که چندی پیش توسط دبیر کل سازمان ملل منتشر شد حاکی از آن است ۱۰۲ کشور عضو سازمان ملل متحد هیچ قانون ویژه ای در رابطه با خشونت خانگی ندارند و این در حالی ست که بسیاری از کشورهای توسعه یافته به لحاظ اقتصادی یا کشورهای درحال توسعه نسبت به این امر مسامحه دارند.

با وجود گام های مهمی که در بسیاری از کشورها به  جلو برداشته شده است هنوز بسیاری از زنان در جوامع توسعه یافته با موانع و نابرابری های بسیاری دست به گریبان هستند. قتل های ناموسی ، ازدواج کودک و خشونت خانگی مبتنی بر تفکر مالکانه با نگاههای دینی، مذهبی یا سنتی در بسیاری از جوامع باعث شده که عملا نیمی از جمعیت آن کشورها در محاسبات توسعه، اشتغال، کارآفرینی، سازندگی و برنامه ریزی به حساب نیایند و این جوامع به راحتی نتوانند از نیمی ازظرفیت بالقوه خود استفاده کرده و عملا نرخ بیسوادی، فقر، توسعه نیافتگی و بیکاری به صورتی ارگانیک و اندام وار افزایش می یابد.

۱-

۲-Leave a reply

Your email address will not be published.