صفحه اصلی  »  روان‌شناسی و خشونت خانگی  »  اجبار به تن‌فروشی، ر...
مهر
۱۳
۱۳۹۵
اجبار به تن‌فروشی، راه فرار کدام است؟
مهر ۱۳ ۱۳۹۵
روان‌شناسی و خشونت خانگی
۱
, , , ,
Photo: Kamira/bigstcokphoto.com
image_pdfimage_print

Photo: Kamira/bigstockphoto.com

خانه امن: پاسخ‌های این قسمت به صورت عمومی و برای عرضه به گروه بزرگی از مخاطبان طراحی شده است و به هیچ‌وجه نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای خاص و شخصی افراد باشد. برای بررسی دقیق‌تر مشکلات، ما مشاوره‌های انفرادی را توصیه می‌کنیم، که از حوزه توانایی‌های خانه امن خارج است.

رزا خورشیدی، مشاور خانواده

پرسش: دختری هستم ۱۶ ساله که پدرم سال‌ها پیش فوت کرده است و مادرم من را سرپرستی می‌کند در واقع در خانه او زندگی می‌کنم. یکسال است که اجازه مدرسه رفتن به من نمی‌دهد و من را مجبور به تن فروشی می‌کند. مشتری می‌آورد و من قادر به مقاومت در مقابل او نیستم. از خودم متنفرم و از مردها می‌ترسم. همیشه کابوس می‌بینم. دو بار دست به خودکشی زده‌ام. نمی‌دانم چطور از این فکرها خلاص شوم. نمی‌دانم چطور تحمل کنم تا بالاخره از دست او خلاص شوم.

پاسخ: دختر عزیزم سوال تو یکی از دردناکترین سوالهایی است که تا کنون دریافت کرده‌ام. به طوریکه دست‌اندرکاران سایت خانه امن معتقد بودند به خاطر اینکه این مسئله بسیار نادر است و رواج ندارد، بهتر است از طرح آن خودداری کنیم. متاسفانه مجبور شدم به آنها بگویم که مشکل تو نه تنها نادر نیست، بلکه رواج قابل توجهی هم دارد. وقتی در سایت تبیان که وابسته به دولت ایران است میخوانیم سن فحشا در ایران به ۱۲ سال رسیده است، فکر می‌کنید یک کودک دوازده ساله به میل خود تن به خودفروشی می‌دهد؟ چه کسی بر او تسلط دارد؟ اگر نه توسط والدین لااقل بدون اجازه والدین چگونه اینکار ممکن است؟

ای کاش اطلاعات بیشتری از وضعیت و موقعیت زندگی خودت می‌دادی تا می‌توانستم بهتر راهنماییت کنم. در هر حال این را می‌دانم که پاسخ اصلی من به تو این است که تنها خودت میتوانی خود را از این وضعیت فلاکت بار برهانی. اگر نشسته‌ای که معجزه ای رخ بدهد و تو بی هیچ دردسری از این منجلاب بیرون بیایی، انتظار بیهوده‌ای است که تو را هرروز بیشتر از روز پیش در این گرداب مهلک فروخواهد برد. تو بدون شک قربانی مظلوم و نابرابر یک ظلم عظیم هستی، ولی تا وقتی به خودت تنها به این دید نگاه کنی، نجات نخواهی یافت. باید به خودت اطمینان کنی و بدانی که آنقدرها هم ناتوان نیستی. در واقع توان تو از آنچه تصور میکنی بیشتر است. مشکل اصلی درون خود توست که بخاطر ظلم مادرت، احتمالا فکر میکنی هیچ کاری از دستت بر نمیاید. اینطور نیست.   وضعیت تو با سایر قربانیان خشونت خانگی یک تفاوت مهم دارد. تو بدون شک از حمایت قانون و نیروی انتظامی برخوردار خواهی بود. در این رابطه توصیه میکنم با مشاورین حقوقی خانه امن تماس بگیری و راهنمایی های لازم را دریافت کنی.

نمیدانم دسترسی به دنیای بیرون داری یا نه؟ آیا برایت امکان خروج از منزل هست؟ آیا به تلفن دسترسی داری؟ آیا به جز مادرت با کسی دیگر از افراد خانواده ، دوستان و فامیل در ارتباط هستی؟ همه اینها برای تو امکان نجات را فراهم می‌کنند. اگر می‌توانی از منزل خارج شوی، به نزدیکترین مرکز اورژانس اجتماعی مراجعه کن و مشکل خود را با آنها در میان بگذار. تقریبا مطمئنم که تو را آنجا نگاه خواهند داشت و از حمایت های لازم برخوردار خواهی شد. اگر به تلفن دسترسی داری با صدای مشاور سازمان بهزیستی تماس بگیر و تقاضای کمک کن. آنها آدرس مرکز اورژانس اجتماعی که نزدیک است را در اختیارت می‌گذارند.

اگر کسی از آشنایان، دوستان، همسایگان و یا فامیل به شما سر میزنند، خجالت نکش و دور از چشم مادرت از او کمک بخواه. البته باید مطمئن باشی که آن فرد به جای کمک به تو، حرفهایت را با مادرت در میان نخواهد گذاشت. گفتی که تا یکسال پیش به مدرسه می‌رفتی. اگر می‌توانی با مدیر، مشاور یا هرکدام از مسئولان مدرسه که صلاح میدانی تماس بگیر و کمک بخواه. موارد متعددی که کم و بیش وضعیت مشابهی داشتند، دیده ام که توسط آموزش و پرورش مورد حمایت قرار گرفته اند. در نهایت اگر هیچکدام از مواردی که برشماردم برایت امکان ندارند، هرطور هست با پلیس ۱۱۰ تماس بگیر و از آنها کمک بخواه. تاکید کن که در صورت مراجعه به منزل، به حرف مادرت گوش نکنند و به زور وارد شوند. همانطور که گفتم بهتر است این سوالات را از مشاورین حقوقی خانه امن بپرسی.

کارهایی که پیشنهاد کردم هیچکدام آسان نیستند. ولی مثل سایر موارد به تو هم میگویم که برای مشکلت راه حل آسانی وجود ندارد. خودت میدانی که وضعت از اینکه هست بدتر نخواهد شد. میدانم که در اثر ناملایماتی که برای سن و سال تو طاقت فرسا هستند، قدرت تصمیم گیری و اعتماد بنفس تو به شدت خدشه دار شده ؛ ولی همین که از این وضعیت بیزار هستی و دلت میخواهد آنرا تغییر دهی نشان میدهد که هنوز از قدرت تشخیص خوبی برخورداری و درست و غلط را از هم تشخیص میدهی. باید به ترسهایت غلبه کنی و کاری بکنی. میدانم کار سختی است ولی از وضعیت فعلی که در آن گرفتاری حتما بهتر است. از صمیم قلب برایت آرزو میکنم که موفق شوی.  1. reza said on مهر ۱۹, ۱۳۹۵

    بیکاری و اعتیاد در امار ها نشان داده که رابطه مستقیم با تن فروشی دارد،در تمام دنیا صدق می کند ولی نگاه خانواده ها و مردم جوامع مختلب به این موضوع فرق می کند ،مثلا در کشوری که من زندگی می کنم از دوستم سراغ پسر و عروسش را گرفتم بدون درنگ گفت که عروسش به خاطر اعتیاد تن فروشی می کند که توسط پلیس دستگیر شده و اکنون در زندان است و خیلی خوشحال بود که در زندان تحت مراقبت است و آرزو می کرد که پاک شود و دوباره به زندگی گذشته به خانواده نزد شوهر و دختر کوچکش برگردد،یعنی اینکه در چنین شرایطی اورا به خاطر آبرو ترد نمی کنند و سعی می کنند اورا مورد حمایت قرار دهند ولی در جوامع عقب افتاده دقیقا بر عکس است و شخص معتاد درشرایط سخت فرهنگی قرار می گیرد و از طرف اقوام و دوستان طرد می شود

Leave a reply

Your email address will not be published.