صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  امارات متحده عربی؛ ک...
خرداد
۳۰
۱۳۹۲
امارات متحده عربی؛ کشور مبدأ و مقصد قاچاق زنان و کودکان
خرداد ۳۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 6688_569

عکس: مهرخانه

یکی از گزارشاتی که در اجلاس بیست و سوم شورای حقوق بشر ارائه شد، گزارش گزارشگر ویژه در مورد قاچاق زنان و کودکان، در ارتباط با کشور امارات متحده عربی بود.

  گزارشگر ویژه از ۱۱ تا ۱۷ آوریل ۲۰۱۲ بنا به دعوت دولت امارات از این کشور بازدید بعمل آورد. وی در این گزارش، به برخی اقدامات مثبت دولت امارات در ارتباط با مقابله با قاچاق تأکید کرد، اما با این وجود بر ارتکاب قاچاق زنان و کودکان در این کشور نیز صحه گذاشت.

همچنین گزارشگر از وضع پیش نویس قانون جدید در زمینه کارگران خانگی و نیز اصلاح قانون مقابله با قاچاق در کشور امارات ابراز خشنودی نمود. نیز یک سلسله پیشنهادات و توصیه هایی در زمینه ارتقای حمایت از تمامی کارگران از جمله کارگران خانگی مهاجر و ایجاد فرصت هایی برای کار ایمن مهاجران ارائه کرد.

گزارشگر ویژه قاچاق زنان و کودکان در بازدید از کشور امارات از چندین شهر از جمله دبی دیدار کرده و با نمایندگان نهادها و سازمان های مختلف ملاقات داشت. همچنین وی از کمپ و محل اسکان زنان و کودکانی که از طریق قاچاق برای کار به کشور امارات آمده اند، دیدار و در آنجا با قربانیان قاچاق برای کار و استثمار جنسی ملاقات کرد.

گزارشگر ویژه مقابله با قاچاق زنان و کودکان در این گزارش خاطرنشان کرد: توسعه صنعت نفت در چهار دهه اخیر در امارات متحده عربی همزمان با توسعه و رشد اقتصادی بسیار سریع در این کشور، سبب شده است که این کشور در زمینه استفاده از کارشناسان و نیز نیروی کار در تمامی سطوح، وابستگی بسیار زیادی به نیروهای خارجی پیدا کند. امارات متحده عربی از جمله مهم ترین کشورهایی است که به عنوان مقصد برای قاچاق افراد قلمداد می شود. افراد کم سواد و با مهارت های اندک از سراسر جهان با انگیزه پیدا کردن کار و کسب درآمد به کشور امارات می روند. در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ ، جمعیت امارات دو برابر شده و از ۴٫۱ به ۸٫۲ افزایش یافت؛ بطوری که در این میان ۹۵۰٫۰۰۰ هزار نفر تبعه کشور امارات و ۷٫۳ میلیون نفر از اتباع خارجی اند. این اتباع خارجی اغلب در کارهایی نظیر صنعت ساختمان سازی، رانندگی تاکسی، بخش های خدمات نظیر کارکنان رستوران، کارکنان شهرداری، نیروهای خدمات در هتل ها و کارهای خانگی مشغول به کار می شوند. اکنون بالغ بر ۱۷۰ ملیت مختلف در کشور امارات سکونت دارند.

همچنین در این کشور، نهادی تحت عنوان «کفالت» وجود دارد که به موجب آن، کارگران خارجی باید برای مجاز بودن به اقامت و کار کردن در کشور امارات، یک اسپانسر داخلی و ملی داشته باشند. همین قانون و سیستم سبب می شود که بیش از پیش وضعیت زنان و کودکان مهاجری که برای کار به کشور امارات سفر می کنند، نامطلوب باشد؛ از آنجا که به موجب قانون، هر کارگر مهاجر باید یک پشتیبان و یک اسپانسر داخلی داشته باشد و بدون وچود چنینی اسپانسری، بطور اتوماتیک وار، اقامت و کار کردن وی در این کشور، غیرقانونی قلمداد می شود، بنابراین کارگران خصوصاً زنان و کودکان، تحت هر شرایطی از جمله بدترین شرایط کاری برای اینکه موقعیت کنونی خود را از دست ندهند، سکوت اختیار کرده و تن به انجام هر کاری می دهند.

سیستم کفالت در کشور امارات متحده عربی در ارتباط با کارگران مهاجر، خود می تواند در عمل، منجر به استثمار و سوءاستفاده سیستماتیک از زنان و کودکان مهاجر شود، زیرا کارفرمایان مبادرت به نقض حقوق کارگران زن و کودکان می کنند و آنها هم بدلیل محدودیت های موجود و حفظ شرایط فعلی خود، مجبور به تحمل سخت ترین شرایط خواهند بود.

بنا به اذعان گزارشگر ویژه، در بسیاری موارد کارفرمایان و اسپانسرهای داخلی مبادرت به مصادره گذرنامه کارگران مهاجر می کنند تا آنها را مجبور نمایند تحت هر شرایطی برایشان کار کنند. در سال ۲۰۰۱، دادگاه دبی حکم داد که کارفرمایان مجاز نیستند گذرنامه و مدارک کارگران را مصادره کرده و در نتیجه آنان را از حق طبعی خود مبنی بر رفت آمد و مسافرت محروم نمایند.

از منظر حقوق بین الملل بشر نیز، حق رفت و آمد به عنوان یکی از مصادیق حقوق بشر قلمداد می شود و دولت ها مجاز به نقض این حق در قبال کلیه افراد تحت صلاحیت خود، اعم از اتباع بیگانه ساکن در قلمرو سرزمینی آنها، نیستند.

کشور امارات متحده عربی به عنوان یکی از مهم ترین کشورهای مقصد در زمینه قاچاق زنان و کودکان است و این افراد را از سراسر جهان دریافت می کند. بیشتر قربانیان از مناطقی نظیر آفریقا، آسیا، اروپای شرقی و خاورمیانه هستند. همچنین از این کشور، سالانه تعداد زیادی کودک به سایر کشورهای جهان قاچاق می شوند؛ بنا به اذعان گزارشگر ویژه مقابله با قاچاق زنان و کودکان، کشور امارات عمدتاً در مورد قاچاق افراد بزرگسال، خصوصاً زنان، به عنوان یک کشور مقصد محسوب می شود، اما در ارتباط با قاچاق کودکان، خود به عنوان یکی از کشورهای ترانزیت است که کودکان را به کشورهای ثالث، قاچاق می کند.

اشکال مختلف قاچاق زنان و کودکان در کشور امارات متحده عربی

گزارشگر ویژه مقابله با قاچاق انسان در گزارش اخیر خود در اجلاس بیست و سوم شورای حقوق بشر، یک گزارش کشوری در رابطه با قاچاق زنان و کودکان در کشور امارات ارائه کرد. در این گزارش، برخی از مهم ترین اشکال و مصادیق قاچاق که در این کشور در رابطه کودکان و زنان صورت می گیرد، مورد تصریح قرار گرفته است.

۱)      قاچاق برای استثمار جنسی

یکی از مهم ترین اهداف و مقاصد قاچاق زنان و کودکان خصوص دختران به کشور امارت، بهره کشی و استثمار جنسی است. گزارشگر در این گزارش خاطرنشان کرده است: به رغم اینکه در کشور امارات، به موجب قوانین و مقررات، فحشا عملی غیرقانونی است، اما کارگران جنسی به عنوان یک قشر پرجمعیت در این کشور مباردت به ارائه انواع خدمات جنسی می کنند.

گزارشگر اذعان می کند: استثمار جنسی زنان و دختران در کشور امارات، امری متداول و رایج است. این دختران و زنان عمدتاً همسران و خانواده های خود در کشورهای متبوع را ترک کرده و به کشور امارات مهاجرت کرده اند.

گزارشگر ویژه در گزارش خود خاطرنشان کرده است: متأسفانه در کشور امارات استثمار جنسی زنان و دختران، تا به حدی رایج است که دائماً کارفرمایان به زنان و دختران شاغل در این زمینه طوری القا می کنند که آنها هم همانند کارگران دیگر و حتی فروشندگان، در قبال دریافت مابه ازای اقتصادی، مشغول به ارائه خدمات اند.

وی در گزارش خود وضعیت زنان و دختران مهاجر در کشور امارت را بسیار فجیع توصیف کرده و ادامه می دهد: در بسیاری موارد، کارفرمایان اماراتی، زنان و دختران را در یک خانه، هتل و یا ویلا زندانی می کنند و گذرنامه های آنان را مصادره کرده و آنها مجبور می کنند یا تمامی هزینه های مربوط به گذرنامه و صدور مجوز اقامت خود در کشور امارات- که حدود ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار آمریکا برآورد می شود- را بپردازد و یا اینکه به عمل فحشا و ارائه خدمات جنسی تن در دهند.

گزارشگر ویژه همچنین می افزاید: نکته قابل تأمل این است زنان و دختران قربانی عمدتاً حتی پول و یا عایدات اقتصادی کافی نیز در قبال ارائه خدمات جنسی خود، دریافت نمی کنند و واسطه گرها و کارفرمایان، عمدتاً حقوق مالی زنان را تضییع می کنند.

گزارشگر از زنان و دختران مهاجر که با اهداف استثمار و بهره کشی جنسی به کشور امارات قاچاق می شوند، به عنوان قشری غیرمحسوس که دیده نمی شوند، نام می برد و همین امر وضعیت حقوق بشر آنان را بیش از پیش خطرناک می کند.

بنا به اذعان گزارشگر ویژه، قربانیان قاچاق در کشور امارات، عمدتاً زنان و دختران ۱۴ تا ۳۲ اند که از سراسر جهان با تطمیع و دادن وعده های دروغین نظیر کار و کسب درآمد خوب به این کشور قاچاق می شوند.

۲)     قاچاق برای کار و بهره کشی

زنان و مردان برای بهره کشی و سوءاستفاده از نیروی کار به کشور امارات قاچاق می شوند. سطح مزد و درآمد پایین و شرایط نامناسب و نامطلوب کار از جمله موراد نقض حقوق کارگران مهاجر در این کشور است.

زنان از کشورهایی نظیر پاکستان، هند، بنگلادش و سریلانکا برای کار به امارات قاچاق می شوند. شرایط اسکان و زندگی کارگران مهاجر در کمپ های ویژه مهاجران بسیار غیراستاندارد و نامطلوب است.

گزارشگر ویژه در گزارش اخیر، وضعیت کارگران خانگی در کشور امارات را نیز مورد توجه قرار داده است؛ این کارگران خانگی، عمدتاً زن بوده و بنا به برآورد گزارشگر ویژه اکنون بالغ بر ۷۵۰٫۰۰۰ نفر کارگر خانگی در این کشور سکونت دارند که وضعیت آنها نیز بسیار نامطلوب است.

منبع: http://goo.gl/C1nB4Leave a reply

Your email address will not be published.