صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  اجبار به ازدواج، آیا...
مهر
۱
۱۳۹۵
اجبار به ازدواج، آیا به لحاظ حقوقی امکان‌پذیر است؟
مهر ۱ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , ,
Photo:  Ittoilmatar/bigstockphoto.com
image_pdfimage_print

Photo:Ittoilmatar/bigstockphoto.com

موسی‌ برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: سلام! من دانشجو هستم و ۲۳ سال سن دارم. یکی از اقوام پدری‌ام به مادرم گفته است که می‌خواهند برای خواستگاری من بیایند. پدر و مادرم اصرار دارند که من با این فرد ازدواج کنم اما من تمایلی ندارم. پدر و مادرم مرا تحت فشار گذاشته‌اند و می‌گویند که این پسر از همه جهت خوب است و موقعیت مناسبی دارد. من این پسر را می‌شناسم و هیچ مشکلی ندارد اما هیچ حسی نسبت به او ندارم.

الان چند مدت است که تحت فشار روحی و روانی هستم. هر چه به پدر و ماردم می گویم که نمی خواهم ازدواج کنم می‌گویند که تو عقلت نمی‌رسد و باید ازدواج کنی. از طرف دیگر در دانشگاه با یکی از هم کلاسی‌هایم آشنا شده‌ام و مساله را هم به خانواده‌ام گفته‌ام. باهم صحبت کرده‌ایم و قول و قرارهایی گذاشته‌ایم. پدرم می‌گوید که اصلا اجازه نمی‌دهد که با این فرد ازدواج کنم. حتی پدرم به زور شماره تلفن همکلاسی‌ام را گرفت و او را تهدید کرد. می‌خواستم بپرسم که آیا پدرم می‌تواند مرا مجبور به ازدواج کند؟ آیا می‌توانم بدون رضایت پدرم با فردی که می‌خواهم ازدواج کنم؟

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم! پدر شما نمی‌تواند شما را مجبور به ازدواج نماید. ازدواج صرفا با رضایت شما امکان‌پذیر است. البته رضایت ولی قهری نیز شرط است اما این بدان معنا نیست که شما هیچ اختیاری ندارید بلکه شرط اساسی از لحاظ حقوقی رضایت شماست. یعنی این‌که پس از اینکه شما در ازدواج با فرد معینی رضایت داشته باشید نوبت به اذن پدرتان خواهد رسید.

پرسشگر: اگر بخواهم در آینده با همکلاسی‌ام ازدواج کنم و پدرم اجازه ندهد چه می‌شود؟ در این صورت نمی‌توانم ازدواج کنم؟

وکیل خانه امن: برای ازدواج دختر باکره احتیاج به اجازه ولی قهری یعنی پدر یا جد پدری است. اما اگر ولی قهری بدون هیچ دلیل موجهی با ازدواج مخالفت کند، دختر می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و  با معرفی شخصی که قصد ازدواج با او دارد، از دادگاه اجازه ازدواج بگیرد. برای این کار باید به دادگاه خانواده بروید. در نهایت دادگاه در این مورد تصمیم‌گیری می‌کند. توجه داشته باشید که دادگاه با توجه به شرایط شما و فردی که قصد ازدواج با او را دارید تصمیم‌گیری می‌کند و الزامی برای صدور دستور ازدواج ندارد.

پرسشگر: به نظر شما مراجعه به دادگاه کار درستی است؟

وکیل خانه امن: در این مورد حتما با یک مشاور خانواده تماس بگیرید اما به هر حال مراجعه به دادگاه می‌تواند روابط شما و خانواده تان را تیره کند و تبعات منفی داشته باشد.

پرسشگر: الان در شرایطی قرار دارم که حاضرم هر کاری بکنم تا اینکه با فردی که پدر و مادرم می‌گویند ازدواج نکنم. پدر و مادرم حتی قبول کرده‌اند که آنها به خواستگاری من بیایند. خودشان قول و قرار گذاشته‌اند بدون اینکه من راضی باشم.

وکیل خانه امن: توجه داشته باشید که از لحاظ حقوقی هیچ فردی نمی‌تواند شما را به ازدواج مجبور کند. شما تا خودتان رضایت ندهید ازدواج صورت نمی‌گیرد. اما برای اینکه این وضعیت را مدیریت کنید حتما به مشاور خانواده رجوع کند و از راهکارهای آنان استفاده کنید.Leave a reply

Your email address will not be published.