صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ازدواج دوم شوهر به د...
شهریور
۲۶
۱۳۹۵
ازدواج دوم شوهر به دلیل نازایی زن، قانون چه می‌گوید؟
شهریور ۲۶ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , ,
Photo:  Voy/Bigstockphoto.com
image_pdfimage_print

 

Photo:Voy/Bigstockphoto.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه‌امن

پرسش: سلام خسته نباشید! من زنی ۳۷ ساله هستم و ۸ سال پیش با یکی از اقوام ازدواج کردم. پس از یک سال از ازدواجمان باردار شدم اما شوهرم گفت که این بارداری ناخواسته بوده و به همین دلیل کورتاژ کردم. مضافا بر اینکه یک بیماری هم داشتم که نسبت به درمان آن تعلل کردم. به هر حال باردار نمی شدم.

وقتی مساله را به شوهرم گفتم زیاد توجهی نکرد تا اینکه به دکتر رفتم و دکتر گفت که باید درمان شوی و عمل جراحی انجام دهی. شوهرم مخالفت کرد و من هم چون خودم توان مالی نداشتم اقدام نکردم. این مساله همین طور ماند تا اینکه من دیگر باردار نشدم. شش ماه پیش به دکتر رفتم و دکتر گفت که احتمال بارداری وجود دارد اما بسیار کم است. شوهرم که متوجه این مساله شد رفتارش تغییر پیدا کرد. مرتبا به من می‌گوید که نازا هستی.

می‌گوید که زن مردم چند تا بچه به دنیا می‌آورد اما تو یک بچه هم نداری و از این حرفها. خانواده‌اش نیز تحریکش می‌کنند. به هر حال چند وقت پیش مادر شوهرم گفت که پسرش می خواهد ازدواج کند. از من خواست که یا جدا بشوم و یا اینکه راضی بشوم برای ازدواج دوم شوهرم. خیلی ناراحت هستم. مشکل نازایی من به این دلیل به وجود آمد که شوهرم اصرار کرد کورتاژ کنم و بعد هم نسبت به درمان من بی‌تفاوت ماند. اوایل می‌گفت بچه‌دار شدن مهم نیست اما بعدها حرفش عوض شد. الان من چه کار باید بکنم؟ چند ماه است که افسرده شده‌ام جایی هم ندارم بروم. به فکرم رسید که طلاق بگیرم اما اگر طلاق بگیرم پشتوانه‌ای نخواهم داشت. می‌خواهم بدانم آیا شوهرم می تواند ازدواج کند؟ آیا من باید رضایت دهم؟ ممنون می‌شوم اگر راهنمایی کنید.

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم! متاسفم از مشکل پیش آمده. در مورد اینکه چگونه این وضعیت را مدیریت کنید و این‌که آیا باید جدا شوید یا نه حتما به مشاوره خانواده رجوع کنید. اما از لحاظ حقوقی خدمتتان عرض شود که مرد در شرایطی می تواند ازدواج مجدد داشته باشد. یکی از این موارد عقیم بودن زن است. بر اساس بند ۸ ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده سال ۵۳ در صورتی که زن نازا باشد مرد می‌تواند با مراجعه به دادگاه اجازه ازدواج بگیرید.

البته توجه داشته باشید منظور از عقیم بودن نازایی مطلق زن است. یعنی اگر امکان درمان وجود داشته باشد مرد نمی‌تواند به این بهانه اجازه ازدواج مجدد بگیرد. این مساله را پزشکی قانونی تشخیص می‌دهد. در نهایت اگر پزشکی قانونی عقیم بودن مطلق زن را تایید کند، دادگاه جلسه تشخیص می‌دهد و چنانچه مرد توانایی مالی داشته باشد و به تعبیر قانون بتواند عدالت را مابین همسران خود رعایت کند، اجازه ازدواج دوم را صادر می‌کند. شما به هیچ وجه مجبور به رضایت به ازدواج دوم همسرتان نمی‌باشید.

پرسش: اگر شوهرم رفت دادگاه و اجازه گرفت چه می‌شود؟

وکیل خانه امن: در این صورت حقی که برای شما ایجاد می شود این است که تقاضای طلاق بدهید. ازدواج دوم شوهر هر چند با اجازه دادگاه از موارد عسر و حرج زن محسوب می‌شود. اما به هر حال از آنجا که می‌گویید مادر شوهرتان پیشنهاد طلاق داده است، اگر خواستید طلاق بگیرید ابتدائا سعی کنید توافق کنید و نسبت به طلاق توافقی اقدام کنید. البته به شرطی که حقوق مالی شما اعم از مهریه و اجرت المثل را بدهند. اگر چنین نشد یک طرفه تقاضای طلاق بدهید.

پرسش: آیا شوهرم می تواند مهریه من را ندهد؟ من نمی‌توانم قبول کنم که شوهرم با شخص دیگری هم ازدواج کند بنابراین اگر تصمیم به جدایی بگیرم چون پشتوانه‌ای ندارم باید مهریه‌ام را بگیرم.

وکیل خانه امن: مهریه ارتباطی به مشکل نازایی ندارد و شما می‌توانید هر لحظه آن را مطالبه کنید.

درباره ازدواج مجدد شوهر به دلیل بیماری ام‌اس زن بخوانید.Leave a reply

Your email address will not be published.