صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  شایع ترین علت شكايت ...
خرداد
۲۸
۱۳۹۲
شایع ترین علت شکایت زنان به پزشکی قانونی، خشونت های فیزیکی است
خرداد ۲۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰
image_pdfimage_print

1عکس: tehranview

اکثر زنانی که برای خشونت های خانگی به پزشکی قانونی مراجعه می کنند، می خواهند به همسرانشان بگویند یک مرجع قضایی و قانونی هست که از آنها حمایت می کند. بسیاری از زنان از شوهرانشان دیه نمی گیرند، زیرا قصد جدایی ندارند و می خواهند با همسران خود زندگی کنند.

پزشک بخش معاینات زنان پزشک قانونی به نحوه بررسی موارد خشونت خانگی در پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: خشونت انواع مختلف دارد؛ ممکن است روانی، فیزیکی، جنسی و یا اجتماعی- اقتصادی باشد و عمدتاً مواردی به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود که از نظر پزشکی علائمی داشته باشند.

دکتر فاطمه صمدی با بیان این تعریف از خشونت خانگی افزود: مثلاً مشکلات روانی را تنها در صورتی که خیلی حاد و شدید بوده و فرد علائم و حالات روانی و اضطرابی داشته باشد، برای انجام معاینات به پزشک قانونی ارجاع می دهند. در خشونت های فیزیکی تقریباً همه موارد برای معاینه جسمانی و بررسی آثار ضرب و جرح به پزشکی قانونی ارجاع می شوند.

از روی آثار و علائم فیزیکی بر بدن زنان ادعای آنها ثابت می شود

وی افزود: زنانی که مورد خشونت های خانگی واقع می شوند، می توانند با مراجعه به مراکز قضایی، شکایت خود را اعلام و از حق خود دفاع کنند. از روی آثار و علائم فیزیکی که بر روی بدن آنها وجود دارد و نیز با انجام تحقیقات قضایی، ادعای آنها ثابت می شود.

صدری درخصوص این علائم فیزیکی گفت: این علائم بر اساس آلتی که برای ضرب و جرح مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت است و انواع و اقسام صدمات را ایجاد می کند؛ از حالت بدون علامت تا علائم شدید ضرب و جرح مثل شکستگی استخوان و پارگی شدید در اعضای بدن که حتی منجر به مرگ می شود.

به گفته وی زنانی که ادعا کنند مورد خشونت قرار گرفته اند و نیاز به معاینه پزشکی دارند، به مراکز پزشکی قانونی مراجعه می کنند و با توجه به آثار و علائم جسمانی که بر روی بدن آنها وجود دارد، تشخیص داده می شود که آنها مورد خشونت واقع شده اند یا خیر.

زنانی که مورد خشونت روانی واقع می شوند نمی توانند ادعای خود را در دادگاه ثابت کنند

پزشک بخش معاینات زنان پزشکی قانونی به خشونت های روانی علیه زنان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: برخی اوقات خشونت ها روانی است. زنانی که مورد خشونت روانی واقع می شوند، در اکثر مواقع نمی توانند این ادعای خود را در پزشکی قانونی اثبات کنند، زیرا برای اثبات انواع خشونت در پزشکی قانونی نیاز به مدرک بالینی است.

زنان برای جلب نظر دادگاه باید ادله قابل اثبات داشته باشند

صمدی افزود: اگر علائم پزشکی پیدا شود، ما برای دادگاه اعلام می کنیم مثلاً زنی که مراجعه کرده آثار کبودی دارد و این در پرونده فرد درج می شود و قاضی تحقیق بررسی می کند ادعای زن درست است یا خیر. زیرا ممکن است زن در اثر زمین خوردن دچار کبودی و جراحت شده باشد و یا از جانب فرد دیگری مورد خشونت و ضرب و جرح قرار گرفته باشد. این وظیفه قاضی تحقیق است که در مورد صحت ادعای زن تحقیق کند و فرد برای جلب نظر دادگاه باید ادله قابل اثبات داشته باشد. برای مثال، همانطور که در تصادفات کروکی می کشند، ضرب و جرح خانگی نیز به ادله قابل قبول نیاز دارد و زن باید این مسئله را در سیستم قضایی ثابت کند.

مراجعه زنان به پزشکی قانونی تنها به دلیل این است که همسرشان را از ادامه خشونت باز دارند

وی تأکید کرد: شایع ترین مورد در خشونت های خانگی آزار روحی و روانی است، اما اکثر زنان از شکایت در این خصوص صرف نظر می کنند. در اکثر مواقع این پدیده آنها را بسیار آشفته می کند و باعث به هم ریختگی شان می شود. اما اغلب مراجعات زنان به دلیل خشونت های فیزیکی است و با توجه به نوع فرهنگ جامعه ما خشونت های جنسی نیز زیاد منجر به شکایت نمی شود.

صمدی اظهار داشت: اکثر زنانی که برای خشونت های خانگی به پزشکی قانونی مراجعه می کنند، می خواهند به همسرانشان بگویند یک مرجع قضایی و قانونی هست که از آنها حمایت می کند. بسیاری از زنان از شوهرانشان دیه نمی گیرند، زیرا قصد جدایی ندارند و می خواهند با همسران خود زندگی کنند. شکایت و مراجعه آنها به پزشکی قانونی نیز تنها به دلیل این است که همسرشان را از ادامه خشونت باز دارند.

این پزشک در ادامه به خشونت جنسی در زنان اشاره کرد و گفت: در سیستم قضایی آزار جنسی زنان توسط شوهرشان بررسی می شود و در اکثر موارد از نظر پزشکی قانونی نمی توان آن را ثابت کرد، مگر اینکه علائم جرحی زیاد داشته باشد.

وی ادامه داد: به جز خشونت، موارد تجاوزات جنسی، صدور سقط جنین، تعیین خسارت در تصادفات، بررسی موارد اهدای جنین و فرزندخواندگی، طلاق و تحمل کیفر برای زنان و … نیز به منظور بررسی و اظهارنظرکارشناسی به بخش معاینات زنان در پزشکی قانونی ارجاع داده می شوند.

منبع: http://goo.gl/9ZC0iLeave a reply

Your email address will not be published.