صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ازدواج مجدد شوهر به ...
شهریور
۱۲
۱۳۹۵
ازدواج مجدد شوهر به دلیل بیماری ام‌اس زن
شهریور ۱۲ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۲
, , , , ,
Love triangle. Handsome man embrace his girlfriend while holding hands with another girl. isolated on white background.
image_pdfimage_print

Photo: VadimGuzhva/Bigstockphoto.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه‌امن

پرسشگر: سلام! من در مورد مشکل خواهرم سوالاتی داشتم. خواهر من ۲۹ سالش است و ۴ سال پیش ازدواج کرده است. از ۱۸ ماه پیش متوجه شدیم که ایشان بیماری ام‌اس دارد. نسبت به درمانش اقداماتی کردیم ولی به هر حال کمی شدیدتر شد. البته بیماری به حدی نیست که خواهرم زمین‌گیر بشود اما مشکلات بسیاری ایجاد کرده است. دکترها گفته اند احتمال شدیدتر شدنش هم وجود دارد.

به هر حال الان مشکلمان این است که شوهر خواهرم تصمیم به ازدواج مجدد گرفته است. مساله را با خواهرم مطرح کرده و به پدر و مادر من هم گفته است. به دنبال رضایت گرفتن از خواهرم است. خواهر من بسیار از این موضوع ناراحت است و نمی‌داند چه کار کند. دامادمان گفته که قصد طلاق دادن ندارد مگر اینکه خواهرم خودش بخواهد اما می‌گوید که حتما می خواهد با فرد دیگری ازدواج مجدد کند. من با خواهرم صحبت کردم و به او گفتم که طلاق گرفتن بهتر است از اینکه رضایت به ازدواج دوم بدهد. الان می خواستم بدانم اگر خواهرم رضایت ندهد، دامادمان می تواند ازدواج دوم کند؟ به نظرتان طلاق بهتر نیست تا اینکه راضی به ازدواج شوهرش شود؟

وکیل خانه امن: سلام! آرزوی بهبود و سلامتی برای خواهرتان دارم. خدمتتان عرض شود که بر اساس قوانین ایران مرد در شرایطی می‌تواند ازدواج مجدد داشته باشد. یکی از این شرایط ابتلای زوجه به بیماریهای صعب العلاج است. ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده سال ۵۳ شرایط ازدواج دوم را پیش‌بینی کرده است. بنابراین اگر خواهر شما راضی به ازدواج مجدد نباشد، دامادتان می تواند به دادگاه رفته و اجازه ازدواج مجدد بگیرد. البته باید ثابت شود که بیماری خواهرتان در حد صعب العلاج است. اگر ثابت نشود دادگاه اجازه نخواهد داد. در این صورت نیز ممکن است دامادتان برای اینکه بتواند ازدواج مجدد داشته باشد، اقدام به طلاق کند زیرا بر اساس قوانین ایران مرد هر وقت بخواهد می تواند همسر خود را طلاق دهد و در این مورد سختگیری زیادی وجود ندارد.

پرسشگر: اگر دامادمان ازدواج مجدد کرد آیا خواهرم می تواند طلاق بگیرد؟

وکیل خانه امن: ازدواج موقت هر چند با اجازه دادگاه برای زن عسر و حرج ایجاد کرده و حق جدایی برای وی به وجود می آورد اما با توجه به اینکه شما می گویید دامادتان حاضر به طلاق است، دیگر تقاضای طلاق یک طرفه معنایی ندارد. می توانند با توافق همدیگر جدا شوند. چون تقاضای یک طرفه طلاق از طرف زن مشکلات بسیاری دارد.

پرسشگر: آیا خواهرم می تواند مهریه اش را بگیرد؟ آیا بیماری اش تاثیری در مهریه دارد.

وکیل خانه امن: بیماری خواهرتان ارتباطی با مهریه ندارد. خواهرتان مستحق مهریه است و در هر صورت چه قبل و چه بعد از جدایی می تواند مهریه‌اش را مطالبه کند . اجباری هم به گذشت از مهریه ندارد. اگر بخواهد طلاق توافقی بگیرد به هر حال باید در این مورد هم توافق شود. ممکن است دامادتان رضایت به طلاق را منوط به گذشت از قسمتی از مهریه یا تمام آن بکند.

در این صورت اگر خواهرتان موافقت نکند باید به صورت یک طرفه تقاضای طلاق نماید. یک مساله دیگر اینکه اگر دامادتان بدون رضایت همسرش و بدون اخذ اجازه از دادگاه ازدواج مجدد کند، خواهر شما وکالت در طلاق خواهد داشت. در عقدنامه‌های رسمی در بند دوازدهم تصریح شده است که اگر شوهر بدون رضایت زن ازدواج مجدد کند، زن از طرف شوهر خود وکالت خواهد داشت که به دادگاه رجوع کرده و خود را مطلقه کند بنابراین اگر دامادتان آن را امضا کرده باشد، در این صورت خواهرتان می تواند با مراجعه به دادگاه به راحتی از شوهر خود جدا شود بدون اینکه نیازی به رضایت شوهر باشد. اما اگر دامادتان به دادگاه رجوع کرده و با استناد به بیماری یا احیانا عدم تمکین، اجازه ازدواج مجدد بگیرد، استفاده از وکالت در طلاق امکان پذیر نیست و فقط می توان با استناد به عسر و حرج تقاضای طلاق داد.

بیشتر بخوانید: وقتی مریض شدم همه چیز عوض شد

درباره خشونت و بیماری بیشتر بخوانید: خشونت در دسترسی به پزشک: دکتر ممنوع!  1. فمنیسم ایرانی: زن بیماری دارد. مرد مجدد ازدواج می‌کند. لعنت به مردِ ایرانی.
    مرد بیماری دارد. زن دوست پسر می‌گیرد. آفرین به زنِ ایرانی که به نیاز جنسی و جسمی و روحی‌اش توجه می‌کند!

Leave a reply

Your email address will not be published.