صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خانه‌های سلامت پناهگ...
شهریور
۱۰
۱۳۹۵
خانه‌های سلامت پناهگاهی امن برای دختران
شهریور ۱۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
82208078-70975491
image_pdfimage_print

خانه های سلامت یکی از فعالیت های اجتماعی سازمان بهزیستی است و برای پناه دادن به دختران آسیب دیده که حمایت خانوادگی و اجتماعی ندارند راه اندازی شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امروزه با رشد تکنولوژی و گسترش شبکه های ماهواره ای و فضاهای مجازی آسیب های اجتماعی نیز گسترش پیدا کرده و آسیب های متنوعی جوانان و نوجوانان ما را تهدید می کند.
تنوع این آسیب ها به حدی زیاد است که گاهی کنترل آن غیرممکن خواهد بود و در این میان قشر آسیب پذیر دختران بیشتر در معرض خطر این آسیب ها قرار دارند.
هم اکنون دختران زیادی هستند که به دلیل موقعیت خانوادگی و برای دور بودن از تنش های روحی و روانی و به امید دستیابی به آسایش و راحتی از منزل فراری شده و در دام هزاران بلا و اسیب قرار می گیرند.
خانه های سلامت در راستای پناه دادن به چنین دخترانی راه اندازی شده و پس از شناسایی این دختران از طریق مختلف اورژانس اجتماعی، NGO هایی که با سازمان بهزیستی همکاری دارند و غیره آنان را شناسایی و در این مکان ها پناه می دهند.

شرط اصلی پذیرش افراد در خانه های سلامت این است که آسیب ندیده و بلکه در معرض آسیب باشد در غیر اینصورت به مکان هایی دیگر با عنوان ‘ خانه های امن’ که برای دختران اسیب دیده و زنان ویژه ایجاد شده است منتقل می شوند.
خانه های سلامت از سال ۷۹ در استان کردستان نیز به عنوان زیر مجموعه مرکز مداخله در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی آغاز بکار کرد و این مرکز پس از ان به نام مرکز اورژانس اجتماعی تغییر نام داد و هم اکنون با عنوان پایگاه خدمات اجتماعی در سطح استان فعالیت می کند.

پایگاه خدمات اجتماعی متولی مقابله با آسیب های اجتماعی همانند کودکان خیابانی، کودکان کار، دختران فراری، زنان ویژه، مداخله به منظور کاهش طلاق، همسر آزاری و کودک آزاری و کسانی که دچار اختلال هویت جنسی شده اند است.
خانه های سلامت نیز یکی از زیر مجموعه های این مرکز است و دختران سالمی که بدلایل مختلف از جمله بی سرپرست و بدسرپرست بوده و از خانه فراری شده اند را تحت پوشش خود قرار داده و آنان را ساماندهی کرده و اگر شرایط خانوادگی اجازه بدهد آنان را به کانون خانواده بازگردانده و در غیر این صورت تحویل مراکز شبانه روزی می دهد.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان کردستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هم اکنون در پنج شهرستان استان خانه های سلامت دایر است گفت: این شهرستان ها فاقد محل نگهداری بوده و پس از شناسایی این دختران در صورت فراهم بودن شرایط انان را به خانه بر می گردانند و اگر شرایط فراهم نبود آنان را به مرکز استان ارجاع خواهند داد.

صباح قریشی افزود: در سطح استان فقط یک مرکز نگهداری آن هم در سنندج وجود دارد و دخترانی که به این مرکز تحویل داده می شوند مدت زمان زیادی آنان را در این محل نگه نمی داریم و پس از مشاوره و راهنمایی توسط مددکار و مشاور و در صورت عدم موفقیت در بازگرداندن آنان به خانواده هایشان؛ آنان را به مراکز شبانه روزی سازمان تحویل داده و فعالیت های مختلفی در زمینه آموزش، تحصیل و ازدواج آنان آغاز می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون تنها ۹ نفر در این مرکز مستقر هستند اظهار کرد: هر چند این تعداد دختر فراری و در معرض آسیب نیز نباید داشته باشیم اما با وضعیت موجود و شیوع مواد مخدر، خیانت، خانه های سفید و غیره این امار در استان جای خوشحالی دارد.

مدیرکل سازمان بهزیستی کردستان افزود: در سال های گذشته تعداد دختران پذیرش شده در این مرکز در استان به نسبت زیاد بود و خوشبختانه هم اکنون این آمار کاهش یافته است اما ما نباید از انجام برنامه های پیشگیرانه غافل شویم و باید همواره در راستای کاهش آسیب ها تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه در این خانه ها برنامه ریزی های لازم برای تمامی مسائل این دختران انجام خواهد شد و جلسات مختلف مشاوره ای برای آنان تشکیل می دهیم گفت: گاهی در مراکز شبانه روزی شرایط خوبی از لحاظ مختلف ازدواج، تحصیل و غیره برای این افراد پیش می آید که حتی اگر در میان خانواده هایشان نیز بودند شاید این شرایط را نداشتند.
قریشی افزود: در مجموع در خانه های سلامت خدمات مشاوره ای و مددکاری تخصصی برای دختران در معرض آسیب انجام خواهد شد تا دچار آسیب نشوند و در مرحله اول تلاش ما این است که دختران در معرض آسیب به کانون خانواده های خود بازگردند و آسیبی متوجه آن ها نشود.

افسانه گلباغی – ایرناLeave a reply

Your email address will not be published.