صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  در ماه عسل کتک خوردم...
شهریور
۹
۱۳۹۵
در ماه عسل کتک خوردم
شهریور ۹ ۱۳۹۵
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , ,
14068459_1012471145538408_1333963364278030254_o
image_pdfimage_print

خانه امن: منتظر اتوبوس بودم که کشیده یک مادر به فرزندش آن هم مقابل همه افرادی که در صف ایستاده بودند قلبم را از جا کند. جای پسرک آنقدر خجالت کشیدم که فوری فرار را بر قرار ترجیج دادم، تو گویی کشیده را من خورده بودم. این نوشته بهمن در صفحه فیس بوک خانه امن است.

نازنین هم می نویسد یک روز برادرم توی یک مهمانی به خانمش گفت، این زن آنقدر شلخته است که اگر من خر نمی شدم با او ازدواج کنم تا حالا کپک زده بود.

کاربر دیگری خطاب به نازنین می گوید: تحقیر بلایی است که یک عمر پدرم بر سرم آورد و یک عمر همسرم و همین‌طور کامنت‌ها ادامه داشت چرا که هر کدام از ما با ده‌ها و ده‌ها روایت و خاطره از خشونت خانگی روبرو بوده‌ایم. خشونت‌هایی پیرامون خودمان و حتی نسبت به جسم و روح و روانمان.

چاره چیست، بنشینیم و تحمل کنیم یا به عنوان یک انسان از زشت‌ترین پدیده جامعه بشری پرهیز کنیم و یا تلاش کنیم که به شکل‌های مختلف با خشونت خانگی مقابله کنیم‌. بهترین حالت این است که هر کدام از ما در هر کجا که هستیم و هر نقش و شغلی که داریم برای مقابله و پیشگیری از خشونت خانگی تلاش کنیم چرا که مسئله خشونت تنها برای همسایه پیش نمی‌آید و پشت در خانه تک تک ما کمین کرده است‌.

حساس‌سازی

حساس‌سازی جامعه به خشونت خانگی تنها دلیل فعالیت‌های خانه امن است. آگاهی، درهای جدیدی را هر روز بر روی ما باز می‌کند.

مینا می گوید من اولین بار در ماه عسل کتک خوردم . داشتیم کنار دریا قدم می زدیم شوهرم گفت چرا به اون پسره نگاه کردی و سال های سال وضعیت من روز به روز بدتر می شد و اگر جزوه ای که یک روز یک عابر در یکی از پاساژ های تهران به دستم نداده بود من همچنان تحت خشونت خانگی بودم . شوهر من شکاک و بد دل بود و سرزده به خانه می آمد . صد بار او را بخشیدم ولی هیچ فرقی نکرد .

ظرفیت سازی را دست کم نگیرید . هر کدام از ما می توانیم در این مسیر تاثیر گذار باشیم . فریده در گروه داوطلبان خانه امن می گفت من یک روز تصمیم گرفتم در بسته های کوچک آجیل مشگل گشا بریزم و در هر بسته روی یک کاغذ نوشتم با یکدیگر مهربان باشیم . خشونت حق ما نیست و از میدان انقلاب تا سر جمهوری آن را پخش کردم .

ظرفیت سازی

ظرفیت سازی لغت عجیب و غریبی هم نیست . به نظرم ما ایرانی حتی اگر معنای آن را ندانیم ولی می دانیم چگونه باید ظرفیت سازی کرد . اینکه در کار و خانواده و نحصیل و زندگی روزمره موانع را بشناسیم . موانعی که نمی گذارند ما موفق باشیم و ما برای موفقیت به تقویت مهارت ها و توانایی و دانایی و شایستگی خود اقدام کنیم و در نهایت پله های رشد را طی کنیم .

در برخورد با آسیب های اجتماعی نیز ما نیاز به ظرفیت سازی داریم . از اعتیاد تا خشونت ، از آزارهای خیابانی تا فساد اقتصادی ما نیاز به شناسایی موانع و تقویت مهارت ها برای مقابله و پیشگیری با آن آسیب هستیم.

یک دست هم که صدا ندارد و به همین دلیل دست به دامن داوطلبان شدیم . واقعیت این است که با باز شدن وب سایت عده ای از دوستان پیشنهاد دادند که ما حاضر به همکاری هستیم و همان پیشنهاد نقطه عطف تشکیل گروه داوطلبان شد . اصولا همه سازمان های غیر دولتی بدون ظرفیت سازی نمی توانند به کار و فعالیت خود ادامه دهند و حتی جامعه نیز بدون سازمان های غیر دولتی امکان رشد و توسعه ندارد .

هیچوقت دیر نیست

دوستی که بیماری دیستروفی داشت و از نزدیک شاهد مشکلات این بیماران بود می گفت : یک روز به این نتیجه رسیدم که مردم از این بیماری چیزی نمی دانند و حتی مقامات بهداشتی کشور ضرورت پرداختن به بیماری دیستروفی را درک نمی کنند . یک دوره ظرفیت سازی گذراندم و تصمیم گرفتم چند کلاس آموزشی برگزار کنم که از مهمترین ابزارهای ظرفیت سازی است اما پول نداشتم بنابراین شروع به جمع آوری کمک های مردمی از طریق هنرمندان و ورزشکاران کردم . این روشی بود که من کار ظرفیت سازی را با آن شروع کردم و گذراندن چند دوره درباره چگونگی جمع آوری کمک های مردمی کردم . این دوست که امروز از داوطلبان خانه امن است معتقد است که بدون ظرفیت سازی و حساس سازی که یک فرآیند طولانی برای تغییر است مشکلات و آسیب های اجتماعی کاهش پیدا نمی کند و ظرفیت سازی از قابلیت های جدیدی است که باید در جوامع مدنی رشد و توسعه پیدا کند و برای شروع هر کاری هیچوقت دیر نیست.Leave a reply

Your email address will not be published.