صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  عدم رضایت مادر در ان...
شهریور
۵
۱۳۹۵
عدم رضایت مادر در انتقال فرزند معلول به مراکز نگهداری
شهریور ۵ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , ,
Photo: mjowra/ Bigstockphoto.com
image_pdfimage_print

Photo: mjowra/ Bigstockphoto.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه‌امن

پرسشگر:سلام! من مادر دو فرزند هستم. یکی از فرزندانم که ۱۰ سال دارد معلول ذهنی است اما بسیار آرام است و تاکنون هیچ مشکلی ایجاد نکرده است. گرچه نگهداری از یک معلول ذهنی بسیار سخت است و وضعیت فرزندم مرا ناراحت می کند، اما من تا کنون هیچ غفلتی نسبت به فرزندم نداشته ام و هیچ مشکلی هم در نگهداری او ندارم. با این وجود شوهر من مدتی است که اصرار می کند این فرزندمان را به مراکز نگهداری معلولین بفرستیم.

ماه‌ها است که سر این مساله باهم اختلاف داریم. شوهرم می گوید هر چه قدر که سن فرزندمان بالا می رود، نگهداری از او سخت تر می شود و ممکن است مشکلاتی پیش آید. می گوید که در موسسه های نگهداری، بسیار بهتر از ما به معلولان ذهنی رسیدگی می کنند. می گوید که همه در آنجا شبیه هم هستند و از خانه راحت ترند.

به هر حال چند بار سر این مساله دعوا داشته ایم. من در خبرها دیدم که در بعضی موسسات بچه ها را اذیت می کنند و خوب نمی رسند. اصلا تمایلی ندارم که فرزندم را به این مراکز بفرستم اما شوهرم قبول نمی کند. به تازگی متوجه شدم که شوهرم به بهزیستی رفته و پرس و جو کرده است. چند فرم مربوط به بهزیستی هم از وسایلش پیدا کردم. می خواستم بدانم که آیا شوهرم می تواند بدون اجازه من فرزندمان را به بهزیستی ببرد؟

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم! نحوه پذیرش و شرایط نگهداری معلولان ذهنی در مراکز مخصوص، بر اساس دستورالعمل‌هایی است که توسط سازمان بهزیستی تنظیم می شود. از آنجا که بر اساس قوانین ایران پدر ولی قهری طفل محسوب می شود، به نظر می رسد اختیار تصمیم گیری در این مورد با پدر باشد. البته باید ذکر کرد که این مراکز تمامی معلولان را پذیرش نمی کنند و میزان بهره هوشی را در نظر می گیرند. اما به هر حال اگر فرزند شما قابل پذیرش در مراکز نگهداری معلولان ذهنی باشد، به نظر می رسد اجازه پدر کافی است. با این وجود شما حتما با سازمان بهزیستی شهرستان محل اقامتتان تماس بگیرید و در این مورد سوال کنید.

پرسشگر: خب من راضی هستم از فرزندم نگهداری کنم و تمام مشکلات هم بر عهده من است. آیا نباید من در این مورد تصمیم گیری کنم؟

وکیل خانه امن: درست می فرمایید اما به هر حال قانون مسئولیت تصمیم گیری در امورات مادی و غیر مادی کودک را بر عهده ولی قهری یعنی پدر و جد پدری گذاشته است.

پرسشگر: فرزند معلول من دختر است و ۱۰ سال دارد. سوالم این است که چون دخترم به سن بلوغ شرعی رسیده است از تحت ولایت بودن خارج می شود؟ یعنی آیا با این وجود هم پدرش مسئول تصمیم گیری است؟

وکیل خانه امن: افراد معلول ذهنی در هر سنی که باشند محجور محسوب می‌شوند و تا رفع حجر تحت ولایت پدر و جد پدری هستند. یعنی در مورد معلولین ذهنی بلوغ یا عدم بلوغ اهمیتی ندارد.

پرسشگر: آیا مسئولان این موسسات می توانند معلولان را تنبیه بدنی کنند؟

وکیل خانه امن: خیر. به هیچ وجه.

پرسشگر: به نظر شما چه کار باید بکنم آیا باید فرزندم را به مراکز نگهداری بفرستم؟

وکیل خانه امن: پیشنهاد می شود به همراه شوهرتان به یک مشاور خانواده و یا روانشناس مراجعه کنید. اگر وضعیت مالی مناسبی دارید می توانید برای فرزندتان پرستار بگیرید. به مراکز توانبخشی معلولان رفته و در مورد شرایط این مراکز و نحوه نگهداری معلولان تحقیق کنید و از والدینی که مشکل شما را داشته و فرزندشان را به این مراکز سپرده اند پرس و جو کنید. گرچه شوهرتان  از نظر قانونی ولی طفل است اما از نظر اخلاقی هر دو به صورت باید در این مورد تصمیم گیری کنید. پس بهتر است خودتان با شورتان صحبت کنید یا افراد دیگر را میانجی قرار دهید تا بتوانید به توافق برسید.Leave a reply

Your email address will not be published.