صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  یک میلیون تماس با به...
مرداد
۲۹
۱۳۹۵
یک میلیون تماس با بهزیستی: اکثر زنانی که تماس گرفته‌اند پول یا اجازه خارج شدن از خانه را ندارند
مرداد ۲۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
Photo: wrangler/Bigstockphoto.com
image_pdfimage_print

Photo: wrangler/Bigstockphoto.com

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ضمن بیان آنکه اغلب «زنان» با خط مشاوره ۱۴۸۰ سازمان بهزیستی تماس می‌گیرند گفت: اغلب اینها زنانی هستند که یا برای مراجعه حضوری به مراکز مشاوره پول نداشته یا اجازه خارج شدن از خانه را ندارند؛ به این ترتیب آسیب‌های زیرپوست شهر را با این سامانه در میان می‌گذارند.

مجید رضازاده ، گفت: هر سال حدود یک میلیون تماس با خط صدای مشاور با شماره ۱۴۸۰  برقرار می شود که مسائل مختلفی مانند مسائل مربوط به خیانت، اعتیاد همسر و … را با آن مطرح می کنند.

وی افزود: مرکز صدای مشاور ۱۴۸۰ از جمله منابع اطلاعاتی قوی به شمار می رود که اطلاعات آن تجمیع شده اما آنالیز نمی شود به این ترتیب می توان از اطلاعات چنین مراکزی برای رصد آسیب های اجتماعی در کشور استفاده کرد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در ادامه به خط مشاوره تلفنی اعتیاد با شماره ۰۹۶۲۸ اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۴۰۰ هزار تماس با این خط گرفته شد؛ همچنین ۱۶۰۰ مرکز مشاوره حضوری در کشور وجود دارد که بیش از یک میلیون نفر در سال به این مراکز مراجعه می کنند.

رضازاده تصریح کرد: نباید وضع آسیبهای اجتماعی مانند وضعیت فعلی طلاق شود که در یک برهه زمانی بسیار مورد توجه قرار گیرد، بلکه باید به  اینگونه مسائل رسیدگی کنیم؛ بطور مثال تلفن صدای مشاور با شماره ۱۴۸۰ ، ۱۰ سال پیش به ما نشان می‌داد که مسائل زناشویی دچار اختلال شده و روند رو به رشد طلاق از آن زمان در حال آغاز شدن بوده که ما آن را خیلی جدی نگرفتیم.

وی همچنین گفت: باید راهی برای شناسایی کسانی که در حوزه آسیب های اجتماع شناسایی نمی شوند، پیدا شود.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی تصریح کرد: بطورمثال کودکانی که به دلیل مختلف در حیطه آسیب های اجتماعی قرار می گیرند باید شناسایی شوند ؛ یکی از گروه کودکان ، کودکانی هستند که به دلایلی مانند ویروس HIV والدین خود را از دست می دهند ، هم اکنون نیز ۱۸ تا ۲۰ کودک در مراکز بهزیستی به سر می برند که والدین خود را به خاطر بیماری ایدز از دست داده اند و وظیفه دولت و بهزیستی است که به آنان رسیدگی کند.

وی درپایان تاکید کرد: درحال حاضر هیچ کودک بی سرپرست نیازمند حمایتی پشت نوبت دریافت خدمات حمایتی بهزیستی نداریم.

منبع: ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.