صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  خیانت و تقاضای طلاق ...
مرداد
۸
۱۳۹۵
خیانت و تقاضای طلاق و تعقیب کیفری
مرداد ۸ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۱

Photo: Bernie123/ Bigstock.com
image_pdfimage_print

 

Photo: Bernie123/ Bigstock.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: من ۶ سال پیش با مردی که به طور اتفاقی با او آشنا شده بودم ازدواج کردم. صاحب یک فرزند ۳ ساله هستم. شوهرم آدم خوشگذرانی است و من چند ماه بعد از ازدواج این مساله را متوجه شدم. سعی کردم که به طوری اصلاحش کنم. البته فکر می‌کردم ایشان فقط تمایل به صحبت و شوخی با خانم‌ها را دارد تا این‌که سال پیش متوجه صحبت‌ها‌ی نامتعارف شوهرم با یک خانم شدم. شوهرم مرتبا در تلفن با او صحبت می‌کرد و به یکدیگر اس‌ام اس می‌فرستادند. گوشی‌اش را کنترل کردم و متوجه رابطه‌شان شدم.

یک بار که شوهرم برای خرید بیرون رفته بود و تلفنش را در خانه جا گذاشته بود، آن خانم اس‌ام اس زد و من هم از طرف شوهرم جواب دادم. کاملا مطمئن شدم که باهم رابطه نامشروع دارند. خیلی عصبانی شدم وقتی شوهرم برگشت گفتم که این چه کاری است و از او جواب خواستم.

به هر حال نهایتا پس از چند روز طلب بخشش کرد و گفت که اشتباه کرده و دیگر تکرار نمی‌کند. ۲ هفته به خانه پدرم رفتم و قصد طلاق داشتم اما شوهرم خیلی اصرار و اظهار پشیمانی کرد، من هم به خاطر بچه‌ام گذشت کردم و برگشتم. اما باز متوجه شدم که رفتار خودش را اصلاح نکرده و رابطه‌های نامتعارفی با یکی از همکاران خانمش دارد. می‌خواستم در این مورد راهنمایی کنید؟ چطور باید اقدام کنم؟ می‌خواهم به خاطر ارتباطش شکایت کنم و بعد طلاق بگیرم..

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم! اگر منظورتان از شکایت، شکایت کیفری به جهت رابطه نامشروع است خدمتتان عرض شود که شما می‌توانید با مراجعه به دادگستری شکایت خود را در این مورد اعلام کنید. رابطه نامشروع زمانی است که زن و مرد نامحرمی روابط غیر شرعی باهم داشته باشند. برخی قضات فقط روابط فیزیکی از جمله بوسیدن را رابطه نامشروع می‌دانند و برخی دیگر هرگونه رابطه دیگر از جمله ارسال پیامک‌های عاشقانه و راه رفتن و امثالهم. مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده از طرق مختلف در این مورد تحقیق می‌کند از جمله استعلام خط تلفن شوهرتان و آن خانم و درخواست پرینت پیامک‌ها. اگر اتهام رابطه نامشروع احراز شد، شوهرتان به شلاق یا جزای نقدی بدل از شلاق محکوم می‌شوند.

پرسشگر: در مورد طلاق چطور؟

وکیل خانه امن: در مورد تقاضای طلاق، اگر قصد جدایی دارید، اولین کاری که لازم است انجام دهید صحبت کردن با شوهرتان و قانع کردن ایشان به طلاق توافقی است. اگر توانستید در مورد مهریه توافق کنید و شوهرتان حاضر به جدایی شد، مشکلی ندارید. با مراجعه به دادگاه خانواده در مدت کوتاهی می‌توانید جدا شوید.

اما اگر شوهرتان راضی به طلاق نشد باید خودتان تقاضای طلاق دهید. می‌توانید در حین دادخواست طلاق مهریه‌تان را نیز مطالبه کنید. در دادخواست مواردی را که گفتید توضیح دهید و اگر در آن زمان شکایت کیفری به نتیجه رسیده باشد، رای آن هم ضمیمه کنید. در ‌‌نهایت اعلام کنید که قادر به ادامه زندگی به دلیل خیانت شوهر نیستید و دچار عسر و حرج شده‌اید.

یکی از موارد عسر و حرج زن، سوء‌معاشرت مرد است. قطعا خیانت عاطفی از طرف مرد یکی از مصادیق سوء‌معاشرت و رفتار است. در ‌‌نهایت دادگاه خانواده در این مورد تصمیم گیری می‌کند. علاوه بر حکم دادگاه یا پرونده کیفری که ضمیمه می‌کنید، می‌توانید شاهد نیز به دادگاه معرفی کنید و یا استشهادیه‌ای از افراد مطلع مبنی بر رفتارهای شوهرتان تنظیم کرده و تقدیم دادگاه کنید. به هر حال هر دلیل و مدرکی که فکر می‌کنید ثابت کننده رفتار نامتعارف و ارتباط نامشروع ایشان است را به دادگاه ارائه کنید.

پرسشگر: اگر طلاق بگیرم تکلیف فرزندم چه می‌شود؟

وکیل خانه امن: حضانت فرزند تا ۷ سالگی برعهده مادر و پس از آن در صورت اختلاف دادگاه تعیین می‌کند. اگر شما بتوانید رابطه نامشروع همسرتان را اثبات کنید، احتمال این‌که پس از ۷ سالگی نیز دادگاه شما را مسئول حضانت بداند زیاد است.  1. آزاده said on مرداد ۱۲, ۱۳۹۵

    البته اگر آن خانم متاهل نباشند شوهر شما به راحتی میتواند بگوید که همسر صیغه ای اش است و آب از آب تکان نمیخورد.

Leave a reply

Your email address will not be published.