صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  آیا پدرها از مرخصی ت...
خرداد
۲۷
۱۳۹۲
آیا پدرها از مرخصی تشویقی پس از تولد فرزندانشان استفاده می کنند؟
خرداد ۲۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

mehrkhaneh13

عکس: مهرخانه

روزانه تعداد بسیاری از شرکت ها، مرخصی باحقوق به افرادی که تازه پدر شده اند، اعطا می کنند، اما بسیاری از پدران نگران از دست دادن آبروی خود در محل کار هستند.

برنت دیلی، یکی از مؤسسین راوندپگ در بولدر، پس از تولد پسرش یک هفته مرخصی گرفت. شرکت وی معمولاً یک ماه مرخصی با حقوق اعطا می کند.

شرکت یاهو در ماه آوریل اعلام کرد: کسانی که به تازگی پدر شده اند، می توانند هشت هفته مرخصی باحقوق بگیرند. شرکت بانک آمریکا دوازده هفته مرخصی باحقوق اعطا می کند و شرکت ارنست و یانگ نیز چند سال پیش مدت زمان این نوع مرخصی را از ۲ هفته به ۶ هفته افزایش داد.

طبق یکی از نظرسنجی های جامعه مدیریت منابع انسانی که در روز پدر منتشر شد، ۱۵ درصد از شرکت های آمریکا، مرخصی باحقوق برای پدران در نظر می گیرند. این خود نوعی پیشرفت به شمار می آید، اما واقعیت این است که بسیاری از مردان به دلایل مختلفی همچون ترس از دست دادن جایگاه شغلی یا کلیشه های متداولی همچون نقش پدر در خانواده، مایل به استفاده از این مرخصی نیستند.

مرخصی پس از زایمان زنان همیشه امری عادی تلقی شده، اما مردان از زمانیکه نقش های نان آور خانه و خانه داری دستخوش تغییر شده است، وارد این نقش شده اند. در کشورهایی مانند سوئد و پرتقال، مرخصی پدران اجباری است؛ اما در ایالات متحده آمریکا مدت زمان استفاده از این مرخصی همچنان کوتاه است و در مواردی نیز اصلاً مورد استفاده قرار نمی گیرد.

چرا پدرها از این مرخصی استفاده نمی کنند؟

طبق یکی از پژوهش هایی که در مورد اساتید دانشگاه صورت گرفت و در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید، تنها ۱۲ درصد از پدران از مرخصی تشویقی پس از تولد فرزندشان استفاده کردند و این در حالی بود که ۶۹ درصد از مادران از مرخصی پس از زایمان استفاده کردند.

طبق پژوهش دیگری که توسط مرکز کار و خانواده دانشگاه بوستون انجام گرفت، حدود ۸۵ درصد از پدران پس از تولد فرزندشان از این مرخصی استفاده می کنند، اما اکثریت آنان تنها یک یا دو هفته به مرخصی می روند.

کارشناسان و پدران می گویند دلیل این امر، عدم اشتیاق نیست.

در حالیکه بیانیه «پا به میدان گذارید» شریل ساندبرگ، رئیس بخش عملیات فیس بوک، پیشرفت کاری زنان بدون فدا کردن خانواده را کانون توجه قرار داده است، پدران نیز دچار تنش کاری- خانوادگی شده اند. طبق پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت، ۶۰ درصد از پدرانی که همسر شاغل داشتند، قادر نبودند میان مسئولیت های کاری و خانوادگی توازن برقرار کنند و این در حالی است که در سال ۱۹۷۷ این رقم ۳۵ درصد بود.

آیا مراقبت پدران از کودکان مایه آبروریزی است؟

اسکات کولتران، جامعه شناس دانشگاه اُرگان می گوید: «پدرانی که ارزش یکسانی برای کودکان و شغل شان قائلند، همچنان مورد تمسخر واقع می شوند. بیشتر کارفرمایان همچنان بر این باورند که برای مردان، شغل در درجه اول اهمیت قرار دارد و این زنان هستند که باید به تنهایی به مراقبت از کودکان بپردازند».

به رغم ظهور شبکه های پدران در برخی شرکت ها، بسیاری از مردانی که در محیط کار علناً نقش پدری پررنگی دارند، تحت فشار و مورد انزجار همکاران خود قرار می گیرند. یکی از مقالات کالج مدیریت روتمن دانشگاه تورنتو بیان می دارد: مردانی که فعالانه به مراقبت از کودک خود می پردازند، بیشتر از مردان سنتی و مردان بدون فرزند، در محیط کاری خود مورد توهین و تمسخر قرار می گیرند.

اکثر افراد گمان می کنند پدران فعال حواس پرت بوده و تعهد کاری کمتری دارند

جنیفر بردهال، نویسنده اصلی این پژوهش می گوید: اکثر افراد گمان می کنند پدران فعال حواس پرت بوده و تعهد کاری کمتری دارند؛ همین دیدگاه به آینده کاری بسیاری از مادران شاغل نیز لطمه وارد می کند. وی افزود: چنین مردانی به بزدلی و زن ذلیلی متهم می شوند.

برنت دیلی، از مؤسسین راوندپگ در بولدر- یکی از سازندگان نرم افزارهای مدیریت کارمندان- پس از تولد پسرش در سال ۲۰۱۰، یک هفته به مرخصی رفت و پس از تولد دخترش در سال ۲۰۱۲ نیز سه روز مرخصی گرفت.

من باید دست به انتخاب می زدم

اگرچه شرکت وی به پدرانی که به تازگی دارای فرزند شده اند یک ماه مرخصی باحقوق اعطا می کند، اما او می گوید: «من حس کردم اگر حضور نداشته باشم و سهم کاری خود را انجام ندهم، تیم کاری من با مشکل مواجه خواهد شد. من باید دست به انتخاب می زدم: یک کار را به خوبی انجام دهم یا کار را به بدی به انجام رسانم»؟

ماریلا گوکل، رهبر استراتژی انعطاف پذیری شرکت ارنست و یانگ، می گوید: در این شرکت هرساله حدود پانصد تا ششصد مرد پس از تولد فرزندشان به مرخصی می روند، اما ۹۰ درصد از آنان تنها ۲ هفته مرخصی می گیرند، در حالیکه این شرکت تا شش هفته مرخصی باحقوق اعطا می کند.

مردان معمولاً خواهان چهار هفته اضافی نیستند

مردان برای دریافت چهار هفته آخر مرخصی، باید ثابت کنند که خود مسئولیت اصلی مراقبت از کودک را به عهده دارند. خانم گوکل می گویند: مردان معمولاً خواهان چهار هفته اضافی نیستند.

اکثر پژوهش ها حاکی از آن است که هرچه مدت زمان مرخصی تشویقی پدران بیشتر باشد، فواید طولانی مدت بیشتری را نیز در پی دارد. یکی از پژوهش های سال ۲۰۰۷ دانشگاه کلمبیا نشان داد پدرانی که به مرخصی های طولانی می روند، ماه ها پس از بازگشت به کار همچنان درگیر مراقبت از کودک هستند. یکی از پژوهش های دانشجویی که اوایل امسال انجام گرفت، اصلاح سیاست های مربوط به مرخصی در کبک را مورد بررسی قرار داد و دریافت: هرچه سیاست های مربوط به مرخصی تشویقی پدران بیشتر و عادلانه تر باشد، این احتمال بیشتر وجود دارد که مادران پس از اتمام مرخصی زایمان به کار خود بازگردند.

بسیاری از مردانی که مرخصی می گیرند، باید در خانه کارهای خود را انجام دهند. همکاران و رؤسا از پدران جدید انتظار دارند همیشه در دسترس باشند؛ از این رو ایمیل ها و تماس های تلفنی هیچگاه قطع نمی شوند. خود پدران نیز نگران از دست دادن پروژه های مهم هستند.

گیلبرت مادوک، نائب رئیس یکی از شرکت های خدمات مالی نیویورک، پس از تولد فرزندش در ماه می گذشته، یک هفته مرخصی باحقوق گرفت، اما حتی زمانیکه مشغول مراقبت از فرزند جدیدش بود، روزانه ۴۰ درصد از زمان خود را صرف رسیدگی به امور کاری خود می کرد. وی می گوید: «ماهیت شغل من فروش است و من اگر در آنجا حضور نداشته باشم، امور با کندی انجام خواهد گرفت.» این مزاحمت او را آزار نداده و از تماس های کاری استقبال نیز می کند. وی معتقد است: «این ماهیت کار من است».

دیدگاه های طرفداران مجله وال استریت در فیس بوک نشان داد که نسل های مختلف، نظرات متفاوتی در مورد این نوع مرخصی داشتند؛ پدران جوان این مرخصی را ضروری می دانستند، اما پدرانی که سن بیشتری داشتند گفتند این کار موجب می شود در محل کار مورد تمسخر قرار گیرند.

اوضاع زمانی تغییر خواهد کرد که رؤسای بلندمرتبه خود از این نوع مرخصی استفاده کنند

آر. جی. هکمن، رئیس گروه مشاوره رهبری و استعداد در شرکت کورن- فری، می گوید: اوضاع زمانی تغییر خواهد کرد که رؤسای بلندمرتبه خود از این نوع مرخصی استفاده کنند. این شرکت، در یکی از نظرسنجی های اخیر خود، به این مطلب پی برد که اگرچه سه چهارم مدیران مرد عقیده دارند که مرخصی تشویقی پدران یکی از ابزار مهم ابقاء آنان به شمار می رود، اما تنها ۱۵ درصد از آنان به چنین مرخصی هایی می روند.

کن ماتوس، مدیر ارشد تحقیقات اشتغال در مؤسسه خانواده و کار، می گوید: پیدا کردن راه هایی برای حفظ ارتباط والدین با کار بدون اینکه به مراقبت آنان از فرزندشان خدشه وارد نماید، نیز موجب می شود پدران از این مرخصی استقبال کنند.

وی می گوید: «یکی از مسائلی که باید به حل آن بپردازیم چگونگی حفظ ارتباط افراد با محیط کار در طی دوران مرخصی است.» این کار از طریق تماس تلفنی هفتگی با رئیس یا توافق پیشین در مورد میزان تماس وی با اداره، امکان پذیر می شود.

پدران می گویند: در صورت نبود مرخصی زیاد نیز می توانند در نخستین روزهای تولد نوزاد، به خوبی به امور وی رسیدگی کنند. دیلی با خواباندن فرزندانش در نیمه شب موفق به انجام این کار می شد. وی می گوید: «من ساعت سه صبح وقت زیادی برای رسیدگی به فرزندانم داشتم».

منبع: http://goo.gl/cZcn8Leave a reply

Your email address will not be published.