صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  حق انتخاب مسکن: زن ی...
تیر
۲۶
۱۳۹۵
حق انتخاب مسکن: زن یا مرد؟
تیر ۲۶ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , ,
94695_302
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: با سلام! خانم ۲۸ ساله‌ای هستم که سه سال پیش ازدواج کردم. به هنگام ازدواج با شوهرم توافق کردیم که حق انتخاب مسکن با من باشد و این شرط را در قباله ازدواج آوردیم با این وجود به دلیل اینکه شروع زندگیمان بود و وضعیت مالی چندان مناسبی هم نداشتیم، من از این حق خود استفاده نکردم و در خانه‌ای که شوهرم اجاره کرده بود ساکن شدم. این در حالی بود که من این خانه را نمی‌پسندیدم زیرا در محله خوبی قرار نداشت و خانه هم قدیمی بود. به هر حال در این مورد سختگیری نکردم. تا اینکه یک سال قبل پدر شوهرم فوت کرد و قسمتی از اموال وی به شوهرم به ارث رسید. علاوه بر آن شوهرم یک کار خوبی پیدا کرد و درآمد نسبتا خوبی به دست آورد. به همین دلیل من به شوهرم گفتم که از این خانه برویم و در محله بهتری خانه تهیه کنیم اما شوهرم مخالفت کرد و گفت که می‌خواهد با پول پس انداز کرده یک تولیدی پوشاک راه بیاندازد. به هر حال پس از چندین بار صحبت با شوهرم دراین مورد به نتیجه نرسیدیم و من به او گفتم که حق تعیین مسکن با من است. شوهرم در جواب من می‌گوید که این‌ها همه روی کاغذ هستند و هیچ ارزشی ندارد. شوهرم می‌گوید که وقتی به این خانه آمدیم اعتراضی نکرده‌ام بنابراین دیگر حقی برای انتخاب مسکن ندارم. از طرف دیگر می‌گوید محله‌هایی که من انتخاب می‌کنم بسیار گران هستند و نمی‌تواند در آنجا خانه اجاره کند. بعضی وقت‌ها هم می‌گوید که قصد دارد در حاشیه شهر خانه‌ای بخرد اما من به هیچ وجه راضی نیستم که در آنجا زندگی کنم. شوهرم آدم لجبازی است و فکر نمی‌کنم که به حرف من گوش بدهد. می‌خواستم در این مورد مرا راهنمایی کنید. چه کار باید بکنم؟ چه طور می‌توانم شوهرم را مجبور کنم که به شرطش عمل کند؟

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم! بر اساس قانون مدنی ایران حق انتخاب مسکن با مرد است مگر اینکه شرط شده باشد که این حق با زن خواهد بود. از آنجا که شما در سند ازدواج شرط کرده‌اید که انتخاب مسکن با شما خواهد بود بنابراین شوهرتان نمی‌تواند این حق شما را از بین ببرد. همچنین توجه کنید که حق انتخاب مسکن در صورتی که به زن واگذار شده باشد محدوده زمانی خاصی ندارد و این طور نیست که اگر یکبار راضی به زندگی در مسکنی شد دیگر نتواند مسکن دیگری انتخاب کند.

پرسشگر: یعنی من هر خانه‌ای را که انتخاب کنم شوهرم باید بپذیرد؟

وکیل خانه امن: بله چون ایشان ضمن عقد نکاح آن را پذیرفته‌اند ولی باید توجه داشته باشید که شما نیز نمی‌توانید مسکنی انتخاب کنید که به نوعی فاصله بسیاری با وضعیت عرفی شما داشته باشد و نامتعارف یا در شهر و کشور دیگری باشد. یعنی اینکه استفاده شما از حقتان نباید وسیله‌ای برای ضرر زدن به دیگران باشد. اما اگر شما خانه‌ای که انتخاب می‌کنید در شهر محل سکونتتان باشد و متعارف با موقعیت اجتماعیتان باشد، شوهرتان نمی‌تواند با آن مخالفت کند. در این زمینه یک نظریه مشورتی از اداره حقوقی قوه قضائیه نیز وجود دارد. بر اساس نظریه شماره ۱۹۲۵/۷ مورخ ۱۳/۵/۱۳۷۶: «در صورت تفویض چنین اختیاری به زوجه، این اختیار مطلق بوده و تا زمانی که زوجیت باقی است، ادامه دارد و لذا یکبار استفاده زوجه از آن، ساقط نمی‌شود. اما زوجه نیز نمی‌تواند این اختیار را وسیله اضرار زوج قرار دهد، حق انتخاب مسکن تا جایی است که متناسب با وضعیت او در حد ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی باشد، آن هم در شهر و کشوری که زوج اشتغال دارد با رعایت اصل ۴۰ قانون اساسی، با این حال زوج نمی‌تواند زوجه را مجبور به سکونت در منزل پدر و مادر خود نماید هر چند مسکن آن‌ها متناسب با وضعیت زوجه باشد.» در کل خدمتتان عرض کنم که چون انتخاب مسکن با شماست، شوهرتان ملزم به سکونت در محلی است که شما انتخاب می‌کنید به شرطی که در‌‌ همان شهر محل سکونتتان باشد و فاصله بسیار زیادی با موقعیت اجتماعی شما نداشته باشد.

پرسشگر: محله‌ای که من انتخاب کرده‌ام در‌‌ همان شهر خودمان است و بیشتر اقوام من و بعضی از اقوام شوهرم هم در آنجا زندگی می‌کنند اما شوهرم باز موافقت نمی‌کند. چه کار باید بکنم؟

وکیل خانه امن: در این مورد شما می‌توانید به دادگاه حقوقی مراجعه کرده و با تنظیم دادخواست تقاضای الزام به انجام شرط را نمایید. یعنی از دادگاه بخواهید که شوهرتان را ملزم به رعایت حق انتخاب مسکن توسط شما نماید. دادگاه در حکم خود ایشان را ملزم به رعایت شرط ضمن عقد نکاح خواهد کرد اگر الزام ممکن نشد دادگاه می‌تواند انجام این شرط را با توقیف اموال شوهرتان ممکن سازد. و یا امکان دارد که انجام شرط را به هزینه شما یا دیگری مورد حکم قرار داده و شوهرتان را از این جهت ملزم کند که هزینه‌ها را بپردازد. در ‌‌نهایت اگر تمامی این اقدامات بی‌نتیجه ماند شما می‌توانید نسبت به طلاق به دلیل تخلف از شرط ضمن عقد نکاح اقدام نمایید. اما پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام قضایی در این مورد تمامی تلاشتان را برای حل و فصل دوستانه موضوع انجام دهید. اقدام قضایی مستلزم صرف وقت و هزینه بوده و احتمال دارد در زندگی مشترکتان تاثیر منفی داشته باشد. اما در ‌‌نهایت مراجعه به دادگاه حق شما خواهد بود.Leave a reply

Your email address will not be published.