صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ده درصد جمعیت تهران ...
تیر
۲۲
۱۳۹۵
ده درصد جمعیت تهران به خدمات ویژه معلولان نیاز دارند
تیر ۲۲ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰

1428570931037_amin khosroshahi (25 of 26)
image_pdfimage_print

۱۰ درصد جمعیت تهران به خدمات ویژه معلولان نیاز دارند.

غلامحسین آرام در جلسه کمیته پیگیری مناسب سازی فضا برای معلولین با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته اقدامات خوبی توسط دستگاه‌های مختلف در زمینه ارائه خدمات برای معلولان انجام شده است، گفت: شهرداری تهران فعالیت‌های مفیدی در این زمینه انجام داده ولی انتظارها بیش از این است.

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد جمعیت تهران نیاز به خدمات ویژه معلولین دارند اظهار کرد: مصوبات این جلسات الزام‌آور است و با دستگاه‌هایی که از اجرای آنها سرپیچی کنند برخورد قضایی و قانونی خواهد شد.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران از عدم حضور نمایندگان سازمان‌های نظام مهندسی و پزشکی در جلسه کمیته پیگیری مناسب سازی فضا برای معلولین انتقاد کرد و گفت: این سازمان‌ها نسبت به انجام مسئولیت‌های خود کوتاهی می‌کنند.

معاون عمرانی و فنی و فرمانداری تهران تاکید کرد: مطالعات دستگاه‌های مختلف باید با هماهنگی سایر دستگاه‌ها و متدیان امر باشد و مطالعات دستگاه‌های مختلف باید با همدیگر هم پوشانی داشته باشند. اینطور نباشد که مطالعات یک دستگاه تکرار مکررات مطالعات دستگاه‌های دیگر باشد و باید در این زمینه با متولی در ارتباط باشیم.

به گزارش ایسنا، کاظم البرزکوه عضو هیات امنا و مشاور عالی مرکز حمایت از معلولان ضایعات نخاعی ایران، با اشاره به اینکه ۵۵ دستگاه ون و ۶۰ دستگاه اتوبوس حمل و نقل معلولان در حال حاضر در سطح شهر تهران فعال است، گفت: هزینه استفاده از این حمل و نقل برای معلولان مانند شهروندان عادی است و ۱۰۰۰ تومان محسوب می‌شود که در حال حاضر ۴۰۰۰ عضو دارد که این تعداد دستگاه برای آنان کافی نیست.

وی با تاکید بر اینکه از فرمانداری تهران درخواست افزایش تعداد ون و اتوبوس‌های  ویژه معلولان داریم، اظهار کرد: کمبود وسایل حمل و نقل معلولان مشکل بزرگی برای آنها محسوب می‌شود. در حال حاضر در شهرستان‌های ورامین، لواسانات و شهریار و شهرری به این سرویس‌ها احتیاج است. بهزیستی در تهران نسبتا خوب عمل می‌کند اما در روستاهای تهران امکانات فیزیوتراپی و کاردرمانی وجود ندارد بنابراین معلولان مجبورند از روستاها به شهر تهران مراجعه کنند.

این عضو هیات امنا و مشاور عالی مرکز حمایت از معلولان ضایعات نخاعی ایران با اشاره به مرکز بهزیستی مستقر در طرشت گفت: شهرداری ساختمانی را در اختیار ما قرار داده است که معلولان بعد از عمل جراحی به آنجا انتقال یافته و ۱۵ روز در آنجا برای کاردرمانی می‌مانند تا خانواده آنها آموزش‌های لازم را ببینند و بیماران به بیماری رایج زخم بستر دچار نشوند.

البرزکوه افزود: نیاز داریم فرمانداری تهران در این زمینه کمک رسان ما باشد. ساختمان بهزیستی آماده است ولی در زمینه تجهیزات پزشکی و فیزیوتراپی به کمک فرمانداری و خیرین احتیاج داریم. این مرکز در صورت فراهم شدن تجهیزات می‌تواند یکی از مراکز نمونه در سطح آسیا باشد.

وی با تاکید بر اینکه ما معلولان آمادگی همکاری با همه ارگان‌ها و دستگاه‌ها را داریم، افزود: همه تلاش خود را می‌کنیم تا معلولان جای مشخصی در جامعه داشته باشند. از اقدامات نیروی انتظامی نیز باید تشکر کنیم که اخیرا نیز اقدام به نصب بنرهایی در اتوبان‌ها کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، محمود کاری رییس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن ندای معلولان ایران، با اشاره به اینکه قوانین حمایت از معلولان از سال ۱۳۶۷ وضع شده است، گفت: با گذشت بیش از ۲۵ سال هنوز زیرساخت‌ها برای حضور معلولان در جامعه وجود ندارد. در حالی که مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی در قوانین مورد تاکید قرار گرفته است، هنوز اقدامات جدی در این زمینه محقق نشده است.

وی با اشاره به تبصره دوم قانون حمایت از معلولان اظهار کرد: در این بند آمده است شهرداری‌ها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای ساختمان‌ها و اماکن عمومی که استاندارد تخصصی مربوط به معلولان رعایت نشده، خودداری کند.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن ندای معلولان ایران با انتقاد از دستگاه‌های مختلف نسبت به حل مشکلات معلولان در سطح کشور افزود: از عملکرد سازمان بهزیستی در زمینه معلولان تشکر می‌کنیم ولی قرار نیست همه اقدامات را تنها یک دستگاه برعهده بگیرد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ جهانشاه بهرام‌آبادی سرکلانتر مرکز پلیس راهور تهران بزرگ نیز در سخنانی با بیان اینکه رسیدگی معلولان یکی از دغدغه‌های راهور ناجا است، اظهارکرد: در ۵۹۷ نقطه از معابر سطح شهر تهران تابلوهای ویژه معلولان و جانبازان نصب شده است.

وی با بیان اینکه پاکسازی توقفگاه‌ها همیشه مدنظر پلیس راهور ناجا بوده است، افزود: در همه جای شهر امکان حضور ماموران نیروی انتظامی وجود ندارد ولی شهروندان می‌توانند از طریق سامانه ۱۱۰ درخصوص تخلفات رانندگی گزارش داده و ماموران در محل حاضر شوند. اگر در محل‌هایی که برای معلولان پیش‌بینی شده توقف خودروها و موتورها صورت گیرد، شهروندان می‌توانند به نیروی انتظامی اطلاع دهند تا بلافاصله برای حل مشکل اقدام شود.

منبع: ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.