صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  آیا تجاوز همسر به ر...
خرداد
۲۴
۱۳۹۲
آیا تجاوز همسر به رسمیت شناخته می شود؟
خرداد ۲۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

Amina Filal protest in Morocco

خانه امن: برای اولین بار در مراکش کسی که به همسرش تجاوز کرده بود مجازات شد. اخیراً دادگاه استیناف الجدیده مردی را به جرم تجاوز جنسی به همسرش به دو سال حبس محکوم کرده است.

متهم که یک حقوقدان ۴۲ ساله است بخاطر خشونت و تجاوزات جنسی به  زن ۳۵ ساله اش مجازات شده است. زن جوانی که ۱۱ سال از ازدواجش با این مرد می گذرد در دسامبر سال ۲۰۱۲ پرونده شکایتی را تشکیل داد. متن شکایت حاکی از شواهد قاطعانه رنج زن بخاطر روابط جنسی شنیع و زشت همسرش بود. گزارشات پزشکی نشان می دهند که بدلیل چنین ارتباطات جنسی وحشیانه ای، زن دچار مشکلات فیزیکی شده است.

بدلیل فقدان ماده قانونی برای مجازات تجاوز دوران ازدواج، دادگاه از ماده ۴۵۸ قانون مجازات عمومی استفاده کرد که مقرر می کند: “هر اقدام و ارتکاب واقعی تجاوز خشونت آمیز علیه فرد با هر جنسیتی محکوم به مجازات و مدت ۵ تا ۱۰ سال حبس می باشد”. این محاکمه، مسئله شناخت “تجاوز در دوران ازدواج” به عنوان یک جرم را مطرح می کند. در مراکش، تجاوز بین زوجین نهی مذهبی است ولی قانونی در این باره وجود ندارد.

برای محافظت از فرزندان بسیاری از زنان ترجیح می دهند که به جای شکایت، سکوت کنند. بر اساس آمار ثبت شده در گزارش چهارم شبکه ملی مراکز دادرسی زنان قربانی خشونت، ۸۲% زنان مراکشی، قربانی خشونت خانگی هستند. گزارش متذکر می شود که ۱۳% زنان، قربانی خشونت جنسی هستند.

علی رغم این آمار هشدار دهنده، قانون مراکش همچنان تجاوز دوران ازدواج را به عنوان یک جرم نمی شناسد. بر خلاف فرانسه که برای این جرم مجازات مشخص کرده است، در مراکش هیچ قانون خاصی مختص آن ثبت نشده است. حال آنکه در قوانین دیگر، موادی در مورد مجازات خشونت وجود دارند. به هر حال اجرای عدالت مستلزم این است که قربانیان ، خشونت هایی که به آنان می شود را مطرح کنند.

خشونت علیه زنان مسئله ای نیست که بتوان همین فردا به آن خاتمه داد. برنامه هایی که در رابطه با قانون ضد خشونت خانگی در فوریه سال ۲۰۱۰ به دفتر رئیس دولت مراکش تحویل داده، که تا کنون پذیرفته نشده است.  متن این لایحه که توسط وزیر پیشین وزارت توسعه اجتماعی تدوین شده است کمبودهای قوانین فعلی را پوشش می دهد. تا زمانی که قانون خاصی برای مجازات این جرم تصویب نشده است، دادگاهی جرائمی نظیر مورد اخیر همین گونه صورت می گیرند.

مترجمین  : مهتاب صمیمی، بهرام کاشانی

منبع: http://goo.gl/pXhF5Leave a reply

Your email address will not be published.