صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آلمان لایحه تجاوز جن...
تیر
۱۸
۱۳۹۵
آلمان لایحه تجاوز جنسی «نه، یعنی نه» را تصویب کرد
تیر ۱۸ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
Berlin_reichstag_CP
image_pdfimage_print

روز پنجشنبه، ١۶ تیر (۶ ژوئیه)، نمایندگان بوندستاگ – مجلس سفلای پارلمان آلمان – با اکثریت قابل توجه آرا لایحه‌ای را تصویب کردند که شامل تعریف وسیع‌تری از تجاوز جنسی به عنوان عمل مجرمانه است.

با اجرایی شدن این مصوبه که به “قانون نه، یعنی نه” موسوم است، استنکاف لفظی یک فرد کافی است تا برقراری رابطه جنسی را به تجاوز جنسی به عنوان یک جرم قابل پیگرد قانونی تبدیل کند. تصویب این لایحه با ابراز شادمانی اکثر نمایندگان همراه بود.

این طرح پس از چند سال تاکید کارشناسان حقوقی آلمان بر نیاز به برخورد سختگیرانه‌تر با تجاوز جنسی به تصویب رسیده و تصویب آن هم تا حدودی مدیون موارد متعدد تهاجم جنسی در جریان جشن‌های سال نو میلادی در شهر کلن، در غرب آلمان است.

امسال در اجتماعاتی که به مناسبت فرارسیدن سال نو در کلن برگزار شد، بیش از یک هزار زن گزارش کردند که هدف تعرض جنسی و سرقت قرار گرفته‌اند. این اقدامات، که در مواردی با اغتشاش و برهم زدن نظم هم همراه بود، عمدتا به پناهجویانی نسبت داده شد که از کشورهای عربی و شمال آفریقا وارد آلمان شده بودند. به گفته شاکیان، این مردان به نارضایتی آنان از برقراری رابطه جنسی توجهی نکردند.

به گفته رئیس پلیس کلن، رابطه مورد نظر شکل‌های گوناگونی از لمس کردن تا تجاوز را شامل می‌شد اما تنها چند نفر از مظنونین توسط پلیس بازداشت شدند.

در قانون جدید، عدم رضایت از برقراری رابطه جنسی حتی اگر فرد در صدد مقابله فیزیکی با مهاجم هم برنیامده باشد تجاوز جنسی محسوب می‌شود. به این ترتیب، قوانین تجاوز جنسی در آلمان با قوانین مربوطه در اکثر کشورهای پیشرفته جهان انطباق بیشتری می‌یابد. تا پیش از این، در قوانین این کشور ارتباط جنسی تنها در صورتی تجاوز محسوب می‌شد که قربانی آن نه تنها صراحتا نارضایتی خود را ابراز کرده بوده بلکه به مقاومت و مقابله فیزیکی با فرد مهاجم هم پرداخته بود.

مصوبه جدید که عنوان رسمی آن “قانون بهبود حفاظت از اختیار جنسی” است همچنین باعث سهولت بیشتر در اخراج خارجیان مرتکب تخلفات جنسی می‌شود زیرا به دولت اجازه می‌دهد درخواست پناهجویی کسانی را که مرتکب تجاوز جنسی می‌شوند رد و آنان را از آلمان اخراج کند. در بخش دیگری از این قانون، تماس جسمی با هدف لذت جنسی و عضویت در گروهی که مرتکب تهاجم جنسی می شود نیز حکم تجاوز جنسی خواهد داشت.

به گفته حامیان این مصوبه، به این ترتیب، محتوای قانون جدید با شرایط عینی وقوع اکثر موارد تجاوز جنسی انطباق بیشتری دارد. در بیشتر موارد، قربانی تجاوز جنسی به خاطر غافلگیری، تهدید، ارعاب، احتمال برخورد خشونت آمیز یا بیهوشی قادر به مقابله یا مقاومت فیزیکی در برابر فرد مهاجم نیست.

در ماه مارس سال جاری، و پس از ماجرای تهاجم جنسی در کلن، کابینه آلمان پیشنهاد تجدید نظر در قوانین تجاوز جنسی را تصویب کرد و لایحه “نه، یعنی نه” را برای بررسی به پارلمان فرستاد. وزیر دادگستری آلمان تایید کرده است که تا کنون، در قوانین این کشور “راه گریزهای غیرقابل قبولی” برای فرار مرتکبین تجاوز جنسی وجود داشت.

منبع: بی‌بی‌سی Leave a reply

Your email address will not be published.