صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  مادران تنها و شکاف ...
خرداد
۲۴
۱۳۹۲
مادران تنها و شکاف جنسیتی در زمینه درآمد و تحصیلات
خرداد ۲۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

 images (8)عکس: malum-h

شکاف جنسیتی در زمینه تحصیلات و درآمد در طی چهار دهه گذشته دستخوش تغییرات بسیاری شده است. دلایل و نتایج این امر موجب نگرانی پروفسور دیوید آتور، از مؤسسه تکنولوژی ماساچوست، شده است؛ وی بر این باور است که این تغییر بیش از همه بر کودکانی تأثیر می گذارد که در خانواده های تک والد رشد می کنند، مخصوصاً پسرانی که تحت سرپرستی مادران خود قرار دارند.

  تعداد کودکانی که در خانه های دو والدی زندگی می کنند، از ۸۲ درصد در سال ۱۹۷۰ به ۶۳ درصد در سال ۲۰۱۰ کاهش یافته و مادران عمدتاً سرپرستی کودکان را به عهده می گیرند. آنچه بیش از همه موجب نگرانی آتور شده است، سرنوشت محتمل پسرانی است که در چنین خانواده هایی رشد می کنند.

به عقیده آتور، تغییرات جنسیت محور در سطح تحصیلات و درآمد علت اصلی کاهش خانواده های دو والدی بوده است، زیرا زنانی که از تحصیلات و درآمد بالایی برخوردارند، ترجیح می دهند فرزندان خود را بدون نظارت پدرانشان، که از تحصیلات و درآمد کمتری برخوردارند، بزرگ کنند و البته مردان آمریکایی نیز از این امر استقبال نموده اند.

اما این پایان ماجرا نیست؛ زیرا پسرانی که در چنین خانواده هایی بزرگ می شوند، گرفتار همان دور باطلی از درآمد و تحصیلات اند که پدران «کمتر جذابشان» تجربه کرده اند. به عقیده آتور، زندگی پسران با مادران تنها چنین پیامدی را به بار می آورد.

شکاف جنسیتی در زمینه درآمد و تحصیلات

طبق یکی از گزارش های نات یت، تعداد مادرانی که از تحصیلات دانشگاهی برخوردارند از ۵۸ درصد در سال ۱۹۷۰ به ۷۸ درصد در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است. در همین بازه زمانی، سطح درآمد زنان نیز از ۴۳ درصد به ۵۶ درصد افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که تعداد مردانی که دارای تحصیلات عالیه هستند از ۸۵ درصد در سال ۱۹۷۰ به ۹۰ درصد در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است. در طی همین دوره، میزان اشتغال مردان از ۹۰ درصد به ۷۰ درصد کاهش یافته است.

از آنجاییکه مشاغل تولیدی با رقابت خارجی، توسعه فن آوری و کاهش فعالیت های اتحادیه های رو به رو هستند، سطح تحصیلات هر فرد تعیین کننده میزان درآمد اوست. افزایش ۱۷ درصدی تحصیلات دانشگاهی زنان و افزایش ۲۳ درصدی مدرک کارشناسی، نشانگر این است زنان بیشتر از مردان درآمد دارند.

وضعیت ثابت میزان درآمد مردان در طی چهار دهه گذشته و افزایش درآمد زنان در طی همین دوره، بیانگر وجود تبعیض علیه مردان است. برخی علت این امر را تغییر ماهیت کارهای مردانه ای همچون مشاغل تولیدی و صنعتی می دانند که جای خود را به مشاغلی داده اند که نیازمند سطوح بالاتر تحصیلی هستند.

گزارش نات یت، همچنین خاطرنشان می سازد: زنانی که مدرک دانشگاهی ندارند، با شرایط کاری متعدد و میزان درآمد، بهتر کنار می آیند و این در حالی است که مردان کم سواد چنین انعطاف پذیری از خود نشان نمی دهند. بنابراین، سطح درآمدی زنان کم سواد نیز از مردان کم سواد بالاتر است.

دختران و پسران در خانوادهای تک والدی

مقاله دیوید آتور، که در نیویورک تایمز به چاپ رسید، بیان می دارد، پسرانی که در خانواده های تک والدی بزرگ می شوند بیش از دختران ،قربانی شرایط اقتصادی و روانشناختی چنین خانواده ای خواهند شد. این امر به طور خاص در خانواده هایی مشهود است که مادران سرپرست فرزندان هستند.

علت این امر نبود الگویی مناسب برای پسران است. از سوی دیگر، طبق یافته های یکی از گزارش های موجود، مادرانِ تنها، در هفته یک ساعت بیشتر با دختران خود وقت می گذرانند.

تحقیقات مربوطه نشان می دهد که دخترانی که مادرانی بیسواد یا کم سواد دارند، ۱۰ تا ۱۴ درصد بیشتر از پسران در مقاطع بالا به تحصیل خواهند پرداخت. این واقعیت با ایده دور باطل آتور که منجر به شکاف جنسیتی در زمینه درآمد و تحصیلات می شود، مطابقت دارد.

ازدواج و خانواده سنتی

آتور نظر خود در مورد شکاف تحصیلی و درآمدی زنان و مردان را بیان می دارد، اما هیچ راه حلی ارائه نمی دهد تا مبنای تحقیقات آتی و سیاستگذاری قرار گیرد.

وی بر این باور است که تأکید بر اهمیت خانواده های دو والدی که با پیمان ازدواج شکل می گیرد، چارچوبی مناسب برای این بحث فراهم می کند. یکی از تحقیقات جدید پروژه ملی ازدواج دانشگاه ویرجینیا اعلام کرد: ازدواج بهترین راه نجات برای کودکانی است که والدین شان از تحصیلات پایینی برخوردارند.

مادران تنها

افزایش آزادی های مدنی همیشه در خلاف جهت ثبات خانواده و سایر نهادهای سنتی بوده است. گسترش روابط جنسی خارج از ازدواج موجب شده افراد خارج از چارچوب خانواده صاحب فرزند شوند. یکی دیگر از گزارش های پروژه ملی ازدواج نشان می دهد که ۵۸ درصد از نخستین فرزندان در خانواده های طبقه متوسط پایین و ۴۰ درصد از کل جمعیت، قبل یا خارج از ازدواج متولد می شوند.

همین امر، مشکلات عدیده ای برای جامعه آمریکا بوجود آورده است؛ مشکلاتی از قبیل خشونت جنسیت محور از سوی شریک نزدیک، آزار کودکان توسط شریک تازه وارد، فشار مالی که بر ایالات و به دنبال آن بر مالیات دهندگان وارد می آید، مشکلات روانشناختی و اجتماعی متعدد که گریبانگیر کودکان در چنین خانواده هایی می شود و …

علاوه بر این، از آنجاییکه بیشتر خانواده های تک والدی در ایالات متحده توسط مادران تنها اداره می شوند، مادران تنها و غیرمتأهل باید مورد توجه ویژه قرار گیرند. طبق یکی از مقالات مجله «وال استریت»، فرزندآوری خارج از چارچوب خانواده راهی است که افراد، در نبود تحصیلات و پیشرفت شغلی، برای اثبات بلوغ خود بر می گزینند.

به رغم تأکید گروه های سنتی بر مزایایی که پیوندهای خانوادگی در بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی مادران تنها، کودکان و مردان آینده دارد، گروه های لیبرال طرفدار حمایت دولت از مادران تنها هستند.

چنین گروه هایی بیان می دارند که مادران تنها، دلایل کافی برای گزینش این سبک از زندگی را دارند. کریستوفر جنکز از دانشگاه هاروارد، می گوید: «خانواده های تک والدی در مکان هایی ظهور می یابند که مردان پیش از آن نیز معضل به شمار می آمدند. باید از خود بپرسی: فرض کنیم مردان موجود با زنان موجود ازدواج می کنند؟ آیا این خود می تواند به بهبود اوضاع کمک کند؟»

یکی دیگر از مقالات آتلانتیک می گوید، فن آوری های جدید همچون غذاهای آماده و ماشین ظرفشویی، کار مادرانِ تنها را راحت کرده است. مقاله ای دیگر در تینک پراگرس، بیان می دارد که دولت ها باید فرصت های شغلی بهتر و مشاغل عالی برای والدین تنها فراهم کنند.

اما این سؤال مطرح می شود که مزایای حمایت از مادران تنها چیست؟ چه چیزی در انتظار کودکانی است که در چنین خانواده هایی رشد می یابند؟

منبع: http://goo.gl/GZdWsLeave a reply

Your email address will not be published.