صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ازدواج با مرد خارجی ...
تیر
۴
ازدواج با مرد خارجی و ثبت در ایران: چطور و چگونه؟
پرسش و پاسخ قانونی
۷
, , , , , ,
Photo: Marmion/Bigstock.com
image_pdfimage_print

Photo: Marmion/Bigstock.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: سلام. زنی هستم ۴۰ ساله. تقریبا ۸ سال پیش از ایران خارج شدم و هم‌اکنون ساکن هلند هستم. هر از چند گاهی برای دیدار خانواده‌ام به ایران می‌روم. دو سال پیش اینجا با یک مرد برزیلی آشنا شده‌ام و قصد ازدواج با او را دارم. می‌خواهم ازدواجمان را در ایران نیز ثبت کنم اما شنیده‌ام که نمی‌شود با غیرمسلمانان ازدواج کرد. آیا این درست است؟ برای ثبت ازدواج در ایران چه کار باید بکنم؟

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم. آیا می‌توانم بپرسم دین ایشان چه هست؟

پرسشگر: مسیحی.

وکیل خانه امن: در مورد ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان، قانون مدنی ایران صراحتا این ازدواج را ممنوع کرده است. بر اساس ماده ۱۰۵۹ قانون مدنی «نکاح مسلمه با غیر مسلم جایز نیست.» این بدین معنی است که اگر یک زن ایرانی که مقیم خارج است بخواهد با یک مرد غیرمسلمان اعم از اینکه آن مرد اهل کتاب بوده (مانند مسیحیان یا یهودیان) یا این‌که اصلا اهل کتاب نباشد ازدواج کند، بر اساس قوانین ایران نمی‌تواند با وی ازدواج کند و اگر در کشوری که چنین ازدواجی را منع نکرده ازدواج کند، در ایران ازدواج وی باطل است و نمی‌تواند در ایران شامل مقررات مربوط به ازدواج شود. همچنین وضعیت حقوقی فرزندان وی در ایران نیز نامعلوم خواهد بود. به عبارتی ازدواج شما در هلند قطعا صحیح و قانونی است اما ایران این ازدواج را به رسمیت نمی‌شناسد.

پرسشگر: هیچ راهی وجود ندارد؟

وکیل خانه امن: خیر. مگر اینکه ایشان مسلمان شود. در این صورت تحت شرایطی ازدواجتان در ایران معتبر خواهد بود.

پرسشگر: ممکن است توضیح دهید که در صورت مسلمان شدن وی چه شرایطی لازم است تا ازدواجمان در ایران نیز معتبر باشد؟

وکیل خانه امن: ازدواج زن ایرانی با اتباع مسلمان خارجی مشروط به اجازه دولت ایران است. بر طبق ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی ایران: «ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجه در مواردی هم که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است.» این بدان معنی است که چنانچه یک زن ایرانی با هر دین و مذهبی بخواهد با یک تبعه خارجی مسلمان ازدواج کند لازم است از دولت ایران اجازه بگیرد. مرجع صالح برای صدور اجازه ازدواج با اتباع بیگانه وزارت کشور می‌باشد. وزارت کشور نیز در این مورد به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها اختیار صدور این اجازه را داده است. در خارج از کشور نیز مرجع صدور اجازه، نمایندگان سیاسی و کنسولی دولت ایران به نیابت از وزارت کشور است.

مقررات شکلی از جمله نحوه درخواست و مدارک لازم برای ازدواج با اتباع بیگانه طی «آیین‌نامه‌ اجرایی‌ زناشویی‌ بانوان‌ ایرانی‌ با اتباع‌ بیگانه‌ غیرایرانی‌ در اجرای‌ ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی و ماده ۱۷ قانون‌ ازدواج‌ «تعیین شده است. مطالعه این آیین نامه می‌تواند بسیاری از سوالات شما را پاسخ دهد. بنابراین در صورت مسلمان شدن مردی که قصد ازدواج با ایشان را دارید، باید تشریفات فوق را رعایت کنید و با مراجعه به کنسولگری ایران در هلند یا وزارت کشور در داخل ازدواج خود را به ثبت برسانید. به عبارتی اگر ایشان مسلمان شوند بازهم بدون طی این تشریفات ازدواج شما از لحاظ قوانین ایران بی‌اعتبار است گرچه از لحاظ شرعی مشکلی نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر را درباره مسائل حقوقی ازدواج ایرانیان با اتباع خارجی ببینید.



  1. یاسمن said on تیر ۴, ۱۳۹۵

    سلام من هم همین سوال رو داشتم ولی متاسفانه جوابتون کافی نیست. بعله ازدواج داخل ایران خیلی زمان بر تره. و سفارت به من گفت بهتره اول ازدواج فرانسوی بکنی بعد ایرانی. ولی من هم اول می خوام ازدواج ایرانی در ایران بکنم و ظاهرا خیلی پیچیده است و دوندگی داره. و اجازه وزارت کشور می خواد. ولی چیزی که نمی شه فهمید اینه که چه مدارکی می خواد. چقدر طول می کشه. خودمونم باید باشیم یا نه برای کار اداری .

  2. bahar said on تیر ۵, ۱۳۹۵

    بهترین راه اینه که اصلا ازدواجتون ثبت ایرانی نشه. ازدواج ایرانی با قوانینی که ما داریم پر از اما و اگر هست. فقط باعث میشه که مرد اختیاراتش زیاد بشه و زن اختیار خودش رو از دست بده. چون این آقا ایرانی نیست در ایران اموالی هم نداره که بخواد بعد از فوتش به شما برسه. بنابراین ازدواج ایرانی برای شما فقط ضرر از دست دادن آزادی هاتون هست و هیچ نفعی نداره. مثلا اگر حق خروج از کشور رو نگیرید هربار برای تمدید پاسپورت شوهرتون باید اجازه بده. حالا شما باید به شوهر خارجیتون توضیح بدین که شما به عنوان یک زن آدم کامل حساب نمیشین و اجازه لازم دارین. حتی اگه همه حقوق رو بگیرین، بازهم معلوم نیست دو روز دیگه چه بامبول جدیدی برای محدود کردن زنان مزدوج دربیارن. اگر هم به فکر ایرانی شدن بچه هستین که به هر حال به بچه‌ای که از این ازدواج به دنیا بیاد پاسپورت ایرانی که نمیدن. فقط سفر داخل ایران با ایشون سخت میشه که اون رو هم میشه نهایتا با صیغه حل کرد اگه لازم بشه.

  3. رزا said on تیر ۷, ۱۳۹۵

    من دیدم دوستانی رو که تو سفارت ایران در کشور محل اقامتشون ازدواج ایرانی ثبت کردن و خیلی دوندگی کمتری داره نسبت به داخل ایران.
    اما واقعیت اینه که ثبت ازدواج دختر ایرانی و همسر خارجی هیچ مزیتی رو برای هیچ کدوم شامل نمیشه. تنها مزیت اینه که تو ایران میتونی هتل بری یا مسافرت کنی بدون اینکه باقی اعضای خانواده ات مجبور باشن همه جا حضور داشته باشن. به هر حال اون مرد هر بار باید با ویزای توریستی و مثل یک توریست بیاد ایران و بدون هیچ مزیت دیگه ای. شاید وقتی در آینده فرزندی داشته باشی قوانین آوردن فرزند به ایران آسون تر باشه، که فکر میکنم در حال حاضر برای فرزند هم مزیت خاصی وجود نداره ولی میگن قوانین در حال بهبود هست!

  4. Anonymous said on تیر ۹, ۱۳۹۵

    چند سوال از این خانم,
    شما از کجا میدونید که مسلمانید؟
    و از کجا میدونید پارتنر شما مسحی است؟
    بدون شک جوابی که خواهید داد آدرس والدین یا جغرافیای محل تولد است. حال همانطور که هموطنان پیشتر راهنمایی کردند خودتان را به آب و آتش نزنید و به دلتان رجوع کنید و بی جهت مشکلات بعدی برای خود و فرزندانتان بوجود نیاورید

  5. شربیانی said on تیر ۱۲, ۱۳۹۵

    ۱- سوال اول وکیل (خانه امن) خیلی عجیب است. اول می پرسد دین نامزدتان چیست؟ و وقتی جواب می شنود ایشان مسیحی هستند می گوید ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان ممنوع است خواه اهل کتاب باشد یا غیر اهل کتاب. خوب برادر من اگر ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان ممنوع است چه تفاوتی دارد مرد چه دینی داشته باشد که آقای وکیل اول این سوال را مطرح می کند (سلام خانم محترم. آیا می‌توانم بپرسم دین ایشان چه هست؟). سوال دکتر و وکیل باید هدفی داشته باشد و فقط از روی کنجکاوی نباشد.
    ۲- زنان ایرانی که قصد ازدواج با مردان غیر مسلمان داشته باشند بهتر است ازدواج را در کنسولگری ایران در محل ثبت کنند. بویژه هرگاه قصد سفر به ایران داشته باشندو مثلا بخواهند در یک هتل اقامت کنند که مستلزم ارائه شناسنامه است. کنسولگری ابتدا گواهی تشرف به دین اسلام برای مرد می خواهد. این امر در عمل تشریفاتی است. زیرا کافی است مرد نزد یکی از روحانیون محل (مثلا هلند) که مورد تأیید سفارت است کلمه شهادتین و قبول تشرف به دین اسلام را بگوید و گواهی را از او بگیرد. کلاس اسلام و امتحان تعلیمات دینی و گواهی پزشک جراح لازم نیست. منظور این نیست که مرد ریا کار باشد. طبعاً اگر قلبا مسلمان شود بهتر است ولی اسلام چیزی جز شهادتین نیست. مگر میلیونها مسلمان که به هیچ حکم اسلام عمل نمی کنند مسلمان تلقی نمی شوند؟ پس از گواهی تشرف، پروسه پذیرش توسط سفارت بعمل می آید و معمولا ازدواج پذیرفته شده و نام مرد در شناسنامه زن ثبت می شود. طبعاً برای ثبت ازدواج در سفارت گواهی ثبت ازدواج در محل نیز لازم است. یعنی ازدواج رسمی محلی هم باید بعمل آمده باشد. این وضعیت برای ثبت هر ازدواجی در خارج از ایران صدق می کند حتی اگر یک مرد و زن که هردو ایرانی و هردو مسلمان هستند در خارج از ایران قصد ازدواج داشته باشند.
    ۳- ازدواچ مرد خارجی با زن ایرانی حقوق خاصی برای مرد قائل نمی شود. مرد غیر ایرانی بخاطر ازدواج با زن ایرانی هیچگاه ایرانی نمیشود. فرزندان این زوج نیز هیچگاه ایرانی تلقی نمی شوند و تابعیت پدر را خواهند داشت. فقط نام مرد در شناسنامه زن ثبت می شود و نام بچه ها نیز در شناسنامه زن ثبت می شود.
    بعکس هرگاه مرد ایرانی با زن خارجی ازدواج کند (اگر زن خارجی مسلمان نباشد در این مورد نیز زن باید به همان تشریفات مسلمان شود)، زن خارجی بلافاصله و اتوماتیک ایرانی می شود و کنسولگری برای وی شناسنامه و گذرنامه ایرانی صادر می کند.

  6. شاهین said on تیر ۱۴, ۱۳۹۵

    برای ازدواج نیاز به اجازه دولت هست؟ چه ربطی به دولت داره زندگی خصوصی مردم؟ دیگه برای شاشیدن هم باید از دولت اجازه گرفت؟

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱