صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  امروز روزی برای زنان...
تیر
۳
۱۳۹۵
امروز روزی برای زنان بیوه
تیر ۳ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
18_8701030075_L600-e1435159353785
image_pdfimage_print

۲۳ ژوئن «روز جهانی زنان بیوه» نام‌گذاری شده است . بر طبق مستندات سازمان ملل متحدد یکی از گروه های خاص زنان که همواره حقوق و آزادی های اساسی اشان در جوامع مختلف ، بخصوص درکشورهای کمتر توسعه یافته پایمال شده ، حقوق زنان بیوه است . به همین مناسبت سازمان ملل متحدد به منظور پایان دادن به وضعیت نامناسب زنان بیوه و ارتقا وضعیت آنها از کلیه کشورهای عضو در چنین روزی دعوت به همکاری بین المللی می نماید.

یکی ازاولویت های اساسی نهادها و ارکان حقوق بشری در چنین روزی همواره مقابله با تبعیض علیه زنان بیوه در کشورهای در حال توسعه به عنوان یکی از اقشار آسیب پذیر بوده است . زنانی که در این کشورها فاقد نهادهای حمایتی و حتی آمار و اطلاعات دقیق از تعداد و سن ووضعیت زندگی واوضاع اقتصادی هستند و همین امر بر وضعیت تبعیض آمیز و اسفبار بار زنان بیوه در این کشورها اضافه میکند .
بر طبق برآوردهای ملل متحد، به طور تقریبی در تمامی ‌کشورها، بالغ بر ۷ تا ۱۶ درصد کل جمعیت زنان بالغ را زنان بیوه بشکیل می‌دهند. با این همه، این آمار در برخی از کشورها، بیشتر هم می‌شود. در کشورهای توسعه‌یافته، بیوگی عمدتاً موضوعی مرتبط با زنان سالخورده است، در حالی‌که در کشورهای در حال توسعه، زنان جوان نیز با این موضوع مواجه می‌شوند و حتی در برخی از مناطق، دختران قبل از رسیدن به بلوغ، بیوه شدن را تجربه می‌کنند. ۱

ملیونها زن در سراسر جهان که با پدیده فقر ، خشونت ، بی خانمانی ، آزار و اذیت روانی وجسمی ، محدودیت آداب و رسوم غلط و افراط گرایی در رنج هستند . زنانی که در برخی جوامع از حق مالکیت و دخل وتصرف در اموالشان محروم میشوند . مورد تعرض جنسی قرار میگیرند ، از ازدواج مجددمنع میشوندو یا به ازدواج اجباری در می آیند .دبیرکل ملل متحد در پیام سال گذشته خود بر لزوم حمایت از حقوق زنان بیوه در سراسر جهان تأکید کرد و خاطرنشان ساخت: «وقتی فردی، شوهرش را از دست می‌دهد، نباید حقوق خود را نیز از دست بدهد.» همچنین در پیام دبیرکل به مناسبت فرارسیدن روز جهانی زنان بیوه در سال ۲۰۱۳، خاطرنشان شده است که اکنون بالغ بر ۱۱۵ میلیون زن بیوه در فقر زندگی می‌کنند و ۸۱ میلیون زن بیوه نیز از سوءاستفاده و آزار و اذیت جسمی ‌در رنج به‌سر می‌برند.

برخی از مهم‌ترین مصادیق حقوق بشر زنان بیوه که در کشورهای مختلف در سراسر جهان، در معرض نقض قرار دارد، عبارتند از: حق سلامت، حقوق اقتصادی و به‌طو رخاص حق برخورداری از مالکیت و استقلال اقتصادی، حق حیات، حق کرامت و حق برخورداری از حداقل استانداردهای مطلوب زندگی و سایر موارد.

هم اکنون نیز صندوق جمعیت ملل متحد و نهاد زنان ملل متحد، برای حمایت از حقوق بیوگان، برنامه‌های بین‌المللی مختلفی را دنبال می‌کنند. همچنین صندوق جمعیت ملل متحد بر لزوم حمایت مضاعف از بیوگان جوان و حتی نوجوان که در سنین بسیار پایین ازدواج کرده و بیوه شده‌اند، تأکید کرده است.تا دولت‌ها با وضع قوانین و مقررات و اجرایی‌کردن این قوانین، از بیوگان حمایت کنند.Leave a reply

Your email address will not be published.