صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تجرد بالای سن متعارف...
تیر
۲
۱۳۹۵
تجرد بالای سن متعارف در زنان سه برابر مردان است
تیر ۲ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
پارک
image_pdfimage_print

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت ثبت احوال با بیان اینکه آمار تجرد در سن متعارف ازدواج در خانم‌ها صد هزار نفر بیش از آقایان است، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده آمار مردان مجرد بیش از زنان شود.

علی اکبر محزون در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا درباره آمار مجردهای کشور، گفت: به صورت کلی افرادی که تاکنون هرگز ازدواج نکرده‌اند و افرادی که همسرانشان فوت و یا طلاق گرفته‌اند جزو افراد مجرد کشور محسوب می‌شوند اما در آمارهای کشوری وقتی از تجرد صحبت می‌شود، منظور فقط افرادی است که تاکنون هرگز ازدواج نکرده‌اند.

وی افزود: در سرشماری نفوس چهار گزینه هرگز ازدواج نکرده، دارای همسر، نداشتن همسر به دلیل فوت و طلاق مطرح می‌شود که تمام افراد بالای ۱۰ سال در هرگز ازدواج نکرده‌ها ثبت می‌شوند اما نمی‌توان بر این اساس افراد مجرد در آستانه ازدواج را تعیین کرد.

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت ثبت احوال در ادامه تصریح کرد: به همین دلیل برای اعلام آمار افراد مجرد، سن متعارف ازدواج (بیشترین سن ازدواج در سال‌های اخیر) را در نظر گرفته‌ایم که از کل ازدواج‌های صورت گرفته در آقایان ۸۴٫۳ درصد در ۲۰ تا ۳۴ سالگی و ۷۸٫۷ درصد خانم‌ها در سن ۱۵ تا ۲۹ سالگی بوده‌اند.

محزون یادآور شد: بر این اساس می‌توان گفت ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار آقا در ۲۰ تا ۳۴ سالگی و ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار خانم در ۱۵تا ۲۹ سالگی مجرد هستند.

وی با بیان اینکه این اختلاف ۱۰۰ هزار نفر آمار چندان قابل توجهی محسوب نمی‌شود، گفت: طی سال ۹۰، تجرد در خانم‌ها بسیار بیش از این مقدار بوده و اکنون این اختلاف کاهش یافته و پیش بینی می‌شود تجرد در سال‌های آینده در آقایان از خانم‌ها پیشی بگیرد.

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت ثبت احوال در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: آمار افراد مجرد بالای سن متعارف تا قبل از ۵۰ سالگی یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است که تاکنون هرگز ازدواج نکرده‌اند که ۳۲۰ هزار نفر (خانه امن: در متن خبر ۱۲۰ هزار آمده اما با توجه به سایر ارقام ۳۲۰ هزار صحیح به نظر می‌رسد) از این جمعیت آقا و ۹۸۰ هزار نفر خانم هستند یعنی تقریبا آمار زنان مجرد در این سن سه برابر آقایان است.

محزون در پایان خاطرنشان کرد: آمار افراد مجرد بالای ۵۰ سال نیز ۱۵۲ هزار نفر است که ۶۲ هزار نفر آقا و ۹۰ هزار نفر خانم هستند یعنی آمار زنان مجرد در این سن ۱٫۵ برابر آقایان است.

منبع: خبرگزاری آناLeave a reply

Your email address will not be published.