صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  شناسایی ۳۱۵ کودک کار...
خرداد
۲۳
۱۳۹۵
شناسایی ۳۱۵ کودک کار در استان همدان
خرداد ۲۳ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
2-2348
image_pdfimage_print

مسئول فنی مرکز حمایتی- آموزشی کودک و خانواده اندیشه نیک از شناسایی ۳۱۵ کودک کار در استان همدان خبر داد.

فاطمه قنادی در حاشیه برگزاری همایش کودکان کار به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک در همدان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ۱۰۰ درصد کودکان کار در حاشیه شهر زندگی می‌کنند، مشکلات اقتصادی را عمده‌ترین علت گرایش این کودکان به کار کردن دانست.

وی افزود: مشکلات فرهنگی، آشفتگی وضعیت خانواده‌ها و طلاق از دیگر علل گرایش این کودکان به کار کردن است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی از خانواده‌ها کار کردن زن بسیار قبیح تلقی شده و کودکان را به جای سرپرست خانواده برای کار ترغیب می‌کنند.

قنادی با بیان اینکه این کودکان با کار کردن دچار افت تحصیلی می‌شوند و بیشترشان رغبت تحصیل را از دست می‌دهند، ادامه داد: با برگزار کردن کلاس‌های تقویتی و راهنمایی مشاوران علل افت تحصیلی آنها مورد بررسی قرار گرفته و سعی در ادامه تحصیل این افراد داریم.

۹۰ درصد کودکان کار استان همدان در حال تحصیل هستند

مسئول فنی مرکز حمایتی- آموزشی کودک و خانواده اندیشه نیک با بیان اینکه ۹۰ درصد کودکان کار استان همدان در حال تحصیل هستند، تصریح کرد: اگر این افراد تمایلی به ادامه تحصیل داشته باشند به مراکز شبانه‌روزی هدایت شده و در غیر این صورت به دوره‌های مهارت‌آموزی ارجاع داده می‌شوند.

هزینه تحصیلی کودکان کار از سوی بهزیستی تامین می‌شود

قنادی با اشاره به اینکه بسیاری از کودکان کار به علت ناتوانی در تامین هزینه از تحصیل باز می‌مانند، افزود: سالیانه ۱۵۰ هزار تومان هزینه تحصیلی در ابتدای سالتحصیلی به منظور ثبت‌نام کودکان کار در مدارس از سوی سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی برگزاری برنامه‌های تفریحی برای این کودکان را از دیگر رویکرد های این مرکز دانست و افزود: با توجه به اینکه کودکان در این سنین باید تفریح و شادی داشته باشند، برنامه‌های تفریحی همچون برگزاری جشن در فصل تابستان برای کودکان کار درنظر گرفته می‌شود.

وی ارائه تسهیلات به خانواده‌های این کودکان را از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی برای ساماندهی این کودکان برشمرد و گفت: با اشتغالزایی برای خانواده‌های این کودکان زمینه برای توانمند ساختن این خانواده‌ها فراهم شده و نظارت‌های مکرری از سوی بهزیستی به منظور بازنگشتن این کودکان به وضعیت سابق انجام می‌گیرد.

وضعیت مناسب همدان در شناسایی و ارائه خدمات به کودکان کار

قنادی با بیان اینکه استان همدان در شناسایی و ارائه خدمات به کودکان کار وضعیت مناسبی دارد، تصریح کرد: استان‌های مشهد و تهران به لحاظ وجود کودکان افغانی و پرجمعیت بودن شهرها، بیشترین کودکان کار را دارند اما خوشبختانه استان همدان به لحاظ شناسایی و ارائه خدمات به این کودکان وضعیت مناسبی دارد اما مطلوب نیست.

۹۰ درصد کودکان کار در همدان دارای سرپرست هستند

کارشناس مسئول امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی استان همدان نیز گفت: ۹۰ درصد کودکان کار در استان همدان دارای سرپرست هستند.

نصرت‌الله شایگان با بیان اینکه آگاه‌سازی خانواده‌های کودکان کار در خصوص آسیب‌های اجتماعی کار کودکان از مهمترین اهداف سازمان بهزیستی در این راستا است، افزود: الگوی رفتاری این کودکان در ارتباط  با کودکان همنوع خود اثرات بسیار مخربی در روابط خانوادگی آینده این کودکان خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه درآمد اندک این کودکان، هزینه‌های بسیاری بر جامعه و خانواده‌ها متحمل می‌کند، خاطرنشان کرد: با برگزاری کلاس‌های آموزشی برای خانواده‌های این کودکان، آسیب‌های اجتماعی این فعالیت برای آنها تبیین می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.