صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اردیبهشت ماه بدون خش...
خرداد
۲۲
۱۳۹۲
اردیبهشت ماه بدون خشونت برای کودکان
خرداد ۲۲ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

Isna tt

عکس: ایسنا

در اردیبهشت ماه سال جاری ۳۲۵ تماس با صدای یارا برقرار شده است که ۹۵ درصد از آنها از جانب مادران، ۴ درصد از سوی کودکان و یک درصد آن از طرف کسانی است که به نحوی با کودکان در تماس هستند.

مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان (صدای یارا) فرشته صدر نوری در گفتگو با خبرنگار مهرخانه اظهار داشت: بیشتر افرادی که به جهت کمک فکری با صدای یارا تماس می گیرند، مادران هستند.

 وی با بیان این مطلب افزود: کودکان ۴ تا ۷ ساله بیشترین تماس گیرندگان با صدای یارابودند که پسران در صدرتماسها قرر داشتند.

وی در ادامه گفت: بیشترین گروه سنی کودکانی که در اردیبهشت ماه با صدای یارا تماس داشته و مورد مشاوره قرار گرفته اند، ۴ تا ۷ سال است که شامل ۵۱ درصد کودکان تماس گیرنده می شود.

این مددکار ادامه داد: از میان این کودکان نیز ۵۴ درصد پسر و ۴۶ درصد دختر بوده اند که مشاوره در مورد آنها صورت گرفته است. بیشترین تعداد تماس ها در تهران از منطقه ۵ بوده که ۱۳ درصد تماس ها را در بر می گیرد. ۱۸ درصد تماس ها نیز از شهرستان های مختلف انجام شده است.

وی در ادامه به تحصیلات تماس گیرندگان اشاره کرد و گفت: اکثر کسانی که با صدای یارا تماس گرفته اند، دارای تحصیلات متوسط و مدرک دیپلم بوده اند. فراوانی این تعداد ۴۶ درصد است. ۹۱ درصد تماس گیرندگان دارای خانواده هسته ای و ۹ درصد آنها خانواده گسترده داشتند.

خوشبختانه در اردیبهشت ماه کودک آزاری نداشتیم اما تنبیه کودکان؛ بیشترین مشکل تماس گیرندگان با ما بود.

وی بیشترین مشکل تماس گیرندگان را تنبیه کودکان مطرح کرد و گفت: خوشبختانه در اردیبهشت ماه کودک آزاری نداشتیم، اما بیشترین مشکل تماس گیرندگان تنبیه کودکان است. در اردیبهشت ماه ۶۴ درصد کودکان مورد تنبیه واقع شدند، که ۴۲ درصد این تنبیه ها بدنی و ۵۸ درصد آن تنبیه های عاطفی و روانی است.

مشکلات خانوادگی درصدر مشاوره های صدای یارا

صدرنوری به مشاوره هایی که در اردیبهشت ماه به تماس گیرندگان داده شده است، اشاره کرد و گفت: بیشترین نوع مشاوره که در این ماه انجام شد، مربوط به مشکلات خانوادگی بود که شامل ۳۱ درصد مشاوره ها می شود. این مشاوره ها شامل مسائلی از قبیل عدم آشنایی با شیوه فرزندپروری، عدم هماهنگی والدین در تعلیم و تربیت، مسئله تک فرزندی و ناسازگاری فرزندان است.

وی افزود: موضوع بعدی مشاوره که بیشترین درصد مشاوره های اردیبهشت را به خود اختصاص داده است، مربوط به اختلالات رفتاری و روانی است که شامل ۲۳ درصد می شود. این مشاوره ها مسائلی چون پرخاشگری، لجبازی، زودرنجی، عدم اعتماد به نفس، کناره گیری و اموری از این قبیل را در بر می گیرد.

صدر نوری به سایر مشاوره های انجام شده در اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: سایر مسائلی که موضوع مشاوره های این ماه بودند مربوط به مسائل تحصیلی و درسی(۱۳ درصد)، مشکلات عادتی(۸ درصد)، مشکل با دوستان(۷ درصد)، مشکلات جنسی(۴ درصد)، بلوغ(۳ درصد) ، تبعیض و مسائل ارتباطی (۱ درصد) می شود.

وی افزود: در میان این مسائل بیشترین آمار مربوط به مسائل تحصیلاتی و درسی است که ۱۳ درصد را شامل می شود. این امور مسائل مربوط به مدرسه مانند مشکل با معلم، اضطراب امتحان، افت تحصیلی، مشکل در یادگیری و اموری از این قبیل است.

اغلب مشکلات خانواده ها از طریق تماس تلفنی و مشاوره، قابل پیگیری و درمان است

صدر نوری ادامه داد: تماس هایی در رابطه با خشونت های خانگی نیز داشتیم که خشونت های خفیف تا خشونت های شدید را در بر می گرفت. در تماس هایی که در ارتباط با خشونت های خانگی است، ابتدا تلاش می کنیم از طریق ارتباط تلفنی مشکل را حل کنیم و از خانواده ها دعوت می کنیم به جلسات مشاوره بیایند. اگر خشونت ها و آزار و اذیت کودکان شدید باشد، مشاوران ما به منزل این خانواده ها مراجعه می کنند. اغلب مشکلات خانواده ها از طریق تماس تلفنی و مشاوره، قابل پیگیری و درمان است و مادرانی که تماس می گیرند می توانند با بهره گیری از خدمات مشاوران، مشکلات مربوط به فرزند خود را حل کنند و خشونت علیه کودک را به حداقل رسانند.

صدای یارا همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۶:۳۰ آماده کمک فکری به کودکان، نوجوانان و خانواده ها و حل مشکلات آنهاست.

تلفن های صدای یارا: ۸۸۵۳۱۱۱۳- ۸۸۵۳۱۱۰۹- ۸۸۷۳۵۵۹۱

تلفن فرشته صدر نوری جهت گزارش موارد کودک آزاری: ۸۸۵۲۱۵۱۵

منبع: http://goo.gl/sS067Leave a reply

Your email address will not be published.