صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  یک پاسخ، چند پرسش: م...
خرداد
۲۱
۱۳۹۵
یک پاسخ، چند پرسش: مدل‌سازی برای مقابله با خشونت خانگی
خرداد ۲۱ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
Photo:  Ben Pollard / Wikimedia Commons
image_pdfimage_print

Photo: Ben Pollard / Wikimedia Commons

بسیاری از جوامع که اهمیت مقابله با خشونت خانگی را درک کرده‌اند، اقدام به طراحی مدل‌هایی برای حل این مشکل کرده‌اند. در اوایل دهه هشتاد گروهی در «مینه‌سوتای شمالی»‌ به فکر راه خلاقانه‌ای برای کاهش خشونت خانگی افتادند و نام آن را مدل «دولوث» گذاشتند.

مدل دولوث چیست؟

مدل دولوث یا پروژه مداخله در خشونت داخلی برنامه‌ای است که با هدف کاهش خشونت خانگی علیه زنان تدوین شد. این مدل به نام شهری در شمال ایالت مینه‌سوتا که در آن تدوین و اجرایی شد مشهور شد.

دولوث راه خلاقانه‌ای برای تامین امنیت قربانیان است. راهی که همچنین خشونت‌گران نیز پاسخگوی اشتباه و رفتارهای خود باشند. مدل دولوث شیوه پویایی از تفکر و عمل است؛ این که چگونه اعضای جامعه دست به دست هم می‌دهند تا خشونت خانگی در یک جامعه زیاد یا کم شود. به عبارتی در این شیوه می‌توان با ایجاد هماهنگی و همیاری در نهادهای مختلف اجتماعی با خشونت مبارزه کرد‌.

جامعه‌ای که از رویکرد مدل دولوث پیروی می‌کند، تقصیر را از گردن قربانی بر‌می‌دارد و فرد متجاوز را پاسخگو می‌کند.

در مدل دولوث تلاش بر این است تا سیاست‌ها و رویکردهای مجازات افراد خشونت‌گر و تامین امنیت قربانیان در تمام سیستم قضایی و پلیس و نهادهای حمایتی و سیستم‌های حقوقی جا افتاده و همگانی شود. و تجربیات و صدای زنان و قربانیان خشونت خانگی که آزار دیده‌اند در سیاست‌ها و رویکردها و برنامه‌ریزی‌ها در نظر گرفته شده و دارای اولویت باشد. همچنین در مدل دولوث تلاش بر این است تا شرایط اجتماعی طوری تغییر کند که استفاده از ابزارهای قدرت و کنترل توسط افراد خشونت‌گر و مردان از میان برود و زنان توانمند شوند.

همچنین از راه این مدل، گروه‌های آموزشی که توسط دادگاه‌ها مشخص شده‌اند، به فرد متخاصم فرصت اصلاح و تغییر می‌دهد.

چرا مدل ” دولوث ” مفید است؟

این مدل در مینه‌سوتای شمالی موفق بود زیرا ریشه در تجربیات قربانیان داشت و می‌تواند در مناطق دیگر هم موفق باشد به دلیل آنکه با جامعه ارتباط موثر دارد.

اتفاقی که می‌افتد:

نهادهای دولتی، غیردولتی، دادگاه‌ها ،پلیس ،قضات و نهادهای ذی‌ربط با هم همکاری می‌کنند تا رویکردهای تازه‌ای پیدا کنند.

زمانی که آن‌ها با هم کار می‌کند تا سیاست‌ها و رویکرد‌های تازه ایجاد کنند، نیروی بیشتری برای پیگیری و مجازات افراد خشونت‌گر پیدا می‌کنند.

همه این نهادها و ارگان‌ها در شناسایی و پر کردن فاصله‌هایی که به زنان آسیب می‌رسانند نقش دارند.

حفاظت از زنان

مدل دولوث می‌تواند از زنان محافظت کند زیرا برخواسته از تجربیات و صدای خود زنان است.

گاهی اوقات سیاست‌ها یا نقشه‌هایی طرح شده‌اند و تصور می‌شود که با این سیاست‌ها می‌توان به قربانیان و زنان خشونت دیده کمک کرد ولی در واقع آن‌ها خسارت بیشتری وارد می‌کنند. رویکرد مدل دولوث صدای قربانیان در هر منطقه و شهری را مرکز سیاستگذاری و طراحی قرار می‌دهد و نسخه‌ای برای همه کشور نیست. با نظر خواهی و نیازسنجی قربانیان و حامیان و متخصصانی که از نزدیک با آن‌ها کار می‌کنند طراحی می‌شود.

در این مدل برای کمک به زنان، به مردان متخاصم کمک می‌کنند تا تغییرکنند.

زمانی که مدل دولوث شروع شد بعضی از زنان به آن‌ها گفتند که نیاز به کمک دارند تا بتوانند شوهران خود را تغییر دهند بنابراین مدیران اجرایی برنامه اقدام به تشکیل دوره‌های آموزشی عدم خشونت کردند. در این دوره‌ها به مردان کمک شد تا به رفتار‌ها و تمایلات و باور‌ها و پیامد‌های اعمالشان نگاهی دوباره کنند تا متوجه تاثیر این رفتار‌ها بر شریک زندگی خود بشوند. همچنین کمک شد تا ریشه رفتارهای خود را شناسایی کنند. برنامه‌هایی کاربردی که منطبق بر شرایط آن‌ها طراحی شده بود.

برنامه دولوث با تحقیق و تکرار تایید شده است که می‌تواند موثر باشد و تحقیقات نشان می‌دهد که با اجرای تمامی اجزای مدل دولوث، ۶۸ درصد از افراد متخاصمی که از غربال سیستم عدالت جرائم دولوث و کلاس‌های مردان بدون خشونت عبور می‌کنند حداقل تا هشت سال در سیستم ظاهر نمی‌شوند. جوامعی که اجزای مدل دولوث را به کار گرفته‌اند کاهش چشمگیری در آمار مجدد آزار نشان می‌دهند.

حال سوال اینجاست اگر زمانی بخواهیم سیاستگذاری عمومی برای مقابله با خشونت خانگی داشته باشیم چه مدلی برای جامعه‌ای چون ایران دارای اهمیت است و اساسا بدون مدل سازی می‌توان با آسیب بزرگی چون خشونت خانگی مقابله کرد؟

منابع: چرا دولوث؟ و دولوث چیست؟Leave a reply

Your email address will not be published.