صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آخرین وضعیت درمانی ا...
خرداد
۱۹
۱۳۹۵
آخرین وضعیت درمانی اعظم، زن شکنجه شده مشهدی
خرداد ۱۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
139503191408306487888514
image_pdfimage_print

اعظم را به یاد دارید؟ زن ۳۰ساله‌ای که به‌همراه دو دخترش ۲۱ روز بدون آب و غذا در خانه حبس شد و مورد خشونت، آزار و شکنجه همسر معتادش قرار گرفت.

داستان اعظم اولین در نوع خود نبوده، و متاسفانه احتمالا آخرین هم نیست اما آنچه که بر اعظم گذشت موضوع بحث بسیاری از کارشناسان و فعالان حقوق زن و مسایل مربوط به خشونت خانگی بوده است. یکی از اشکالات کلی که در این پرونده‌ها وجود دارد که این است که بعد از مدتی به دست فراموشی سپرده می‌شود و کسی نمی‌داند بر سر قربانیان چه آمده است. افزایش حساسیت رسانه‌ای روی موضوعاتی مشابه نه تنها به قربانیان کمک می‌کند بلکه می‌تواند شانس تکرار چنین خشونت‌هایی را نیز کاهش دهد.

اعظم و دو دخترش در وضعیت مناسبی قرار دارند و یک خیّر هم اعلام آمادگی کرده و به‌زودی برایشان خانه خریداری خواهد شد. این را مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی می‌گوید.
حمیدرضا پوریوسف در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید در حال حاضر اعظم و دخترانش در مرکز اسکان بهزیستی تحت مراقب هستند و مراحل درمانی و روان‌درمانی آنها انجام شده است. همین‌طور بحث حقوقی اعظم و دخترانش در کانون وکلا در حال پیگیری است و یکی از خیّران نیز اعلام آمادگی کرده تا یک خانه مستقل برایشان خریداری کند.

مدیر کل بهزستی استان معتقد است: بهزیستی نیز از اعظم و دخترانش حمایت لازم را دارد، البته دوره‌های روان‌درمانی آنها هنوز ادامه دارد و با توجه به شرایط سختی که برای آنها به‌وجود آمده بود برای رسیدن به شرایط عادی و مطلوب به زمان زیادی نیاز دارند.

خانه امن تلاش کرده تا با در نظر گرفتن سویه کارشناسانه ماجرا ابعاد این پرونده را بررسی کند. از منظر قانونی و حقوقی هم این مورد اعظم نیازمند بررسی کارشناسانه است. مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی درباره شرایط همسر اعظم می‌گوید: همسر اعظم در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد و حکم قطعی وی هنوز صادر نشده است. خانه‌امن میزگردی با عنوان نقش خانه‌های امن در کاهش و کنترل خشونت خانگی داشت که در آن ضمن بررسی پرونده اعظم به نقش خانه‌های امن پرداخت. تلاش برای عدم تکرار این حوادث بدون ایجاد سازوکارهای مناسب حقوقی و اجتماعی غیر ممکن است. نوشته پژوهش‌گر حقوقی خانه امن در این زمینه بخوانید: آیا زمان بازنگری در قوانین فرا نرسیده است؟

پرونده کامل خانه امن درباره پرونده اعظم را اینجا  ببینید.Leave a reply

Your email address will not be published.