صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بررسی وضعیت زنان و ک...
خرداد
۲۲
۱۳۹۲
بررسی وضعیت زنان و کودکان سوری در بیست و سومین اجلاس شورای حقوق بشر
خرداد ۲۲ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

mehrkhane 33عکس: مهرخانه

کمیسیون بین المللی مستقل تحقیق در مورد کشور سوریه، گزارش خود را به بیست و سومین اجلاس شورای حقوق بشر ارائه کرد. این گزارش ناظر بر وضعیت کشور سوریه از تاریخ ۱۵ ژوئیه تا ۱۵ است که بخشی از آن به نقض حقوق بشر زنان و کودکان می پردازد.

 در این گزارش تصریح شده است نیروهای نظامی شورشی مرتکب جرایم جنگی از جمله قتل، مجازات اعدام بدون محاکمه و دادرسی، شکنجه، و گروگانگیری شده اند. آنها جمعیت غیرنظامی را با قرار دادن اهداف نظامی در مناطق غیرنظامی، در معرض خطر قرار داده اند. در این گزارش ضمن تأکید بر جرایم و نقض های ارتکابی توسط شورشیان، به برخی از این موارد اشاره شده است.

  •          وضعیت زنان بی خانمان سوری در کمپ های پناهندگان

تعداد کل افرادی که در جریان منازعات و درگیری های اخیر در سوریه بی خانمان شده اند، حدود ۲۵٫ ۴ میلیون نفر گزارش شده است که از این میان حدود ۱٫۶میلیون سوری وضعیت پناهندگان را دارند. وضعیت برخی زنان در کمپ های پناهندگان به جهت رفتارهای خشونت آمیز، نامطلوب گزارش شده و برخی از مصادیق خشونت علیه زنان نظیر تجاوز، ازدواج اجباری و استثمار جنسی در میان آنها مشاهده می شود.

  •          کشتار غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان در عملیات نظامی

همچنین عدم رعایت اصل تفکیک نظامیان و غیرنظامیان در حین عملیات نظامی، از جمله حمله به مناطق شهری و اهداف غیرنظامی، منجر به کشته شدن تعدادی زیادی از غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان شده است. در این میان تعدادی از خانواده ها نیز مشاهده می شوند که به طور کامل و یا برخی از اعضای شان در جریان حملات نظامی کشته شده اند.

  •          خشونت جنسی علیه زنان

خشونت جنسی، یکی از ویژگی های معمول مخاصمات است. بنا بر گزارش کمیسیون تحقیق، در مخاصمات و درگیری های سوریه، قضاوت و ارزیابی دقیق در مورد گستره این خشونت قدری دشوار است و بیم تجاوز به عنوان عاملی برای احساس خشونت توسط خانواده ها عنوان شده است. در رابطه با بازدیدهای خانه به خانه، در مواردی ارتکاب خشونت جنسی علیه زنان گزارش شده است (در همین زمینه: سوریه؛ زنان جنگ امروز و کودکان صلح فردا)

  •           نقض حقوق اساسی کودکان در سوریه در جریان منازعات

از جمله موارد نقض ارتکابی علیه کودکان، هدف گیری، قتل و مجروح کردن آنها در جریان درگیری های نظامی میان ارتش و نیروهای شورشی بیان شده است. برخی موارد دیگر نقض کودکان در این کشور، بچه دزدی، بازداشت های خودسرانه و شکنجه است. علاوه بر اعمال شکنجه و اذیت و آزار کودکان، قتل یا شکنجه والدین در مقابل کودکان و اجبار آنها به مشاهده چنین صحنه هایی نیز نقض دیگری از حقوق ایشان به شمار می رود. همچنین مواردی از بچه دزدی توسط نیروهای شورشی نیز گزارش شده است.

سربازگیری و استفاده از کودکان در عملیات نظامی نیز از جمله موارد نقض ارتکابی در کشور سوریه عنوان می شود. برای این منظور، نیروهای شورشی برخی کودکان را جهت استفاده از سلاح آموزش می دهند. همچنین برخی گزارشات حاکی از آن است که استفاده از کودکان در عملیات نظامی توسط نیروهای شورشی، رو به افزایش است.

  •          محاصره مردم سوریه و عدم دسترسی به غذا، دارو و امکانات ضروری

محاصره مردم و عدم دسترسی به غذا، دارو، امکانات پزشکی و دیگر مواد و امکانات ضروری زندگی، از جمله موارد نقض حقوق بشر اساسی افراد از جمله زنان و کودکان در کشور سوریه است که در مواردی سوءتغذیه این افراد را نیز به دنبال داشته و این اقدامات نقض تعهدات نیروهای شورشی مطابق حقوق بین الملل بشردوستانه عنوان شده است.

منبع: http://goo.gl/CNBCeLeave a reply

Your email address will not be published.