صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  فوت شوهر دلیل قانونی...
خرداد
۱۴
فوت شوهر دلیل قانونی برای سقط جنین؟
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , ,
girl-218706_960_720
image_pdfimage_print

Photo: Public Domain / pixabay.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: باسلام. زن ۳۵ ساله‌ای هستم که  یک فرزند دختر شش ساله دارم. شوهرم سه هفته قبل در حالی که من باردار بودم در اثر یک حادثه کاری فوت کرد. هم اکنون جنین دو ماهه شده است. بر اساس مشورت با خانواده‌ام به این نتیجه رسیدم که سقط جنین کنم. این مساله را با خانواده شوهرم در میان گذاشتم اما آنان موافقت نکردند. من به پدر شوهرم گفتم که چون شوهرم فوت کرده نمی‌توانم فرزند دیگری به دنیا بیاورم و از او نگهداری کنم. پدر شوهرم می‌گوید که تو کاری نداشته باش ما خودمان از بچه نگهداری می‌کنیم و خرج و مخارجش را می‌دهیم. اما به هر حال مسئولیت فرزند با من خواهد بود. از طرف دیگر شوهرم اموال خاصی نداشت و الان مستاجر هستیم حتی کرایه خانه‌مان عقب افتاده بود که برادر شوهرم پرداخت کرد. بعد از اینکه موضوع سقط جنین را مطرح کردم، مادر شوهرم به بهانه نگهداری از دخترم بیست و چهار ساعته کنار من است. می‌ترسم اگر بچه به دنیا بیاید با مشکلات بیشتری مواجه شوم و نتوانم از هر دو نگهداری کنم. پدر و برادر شوهرم به شدت با سقط جنین مخالف هستند و حتی تهدید کردند که اگر سقط جنین کنم مرا راحت نمی‌گذارند. بسیار نگران و مضطرب هستم. از یک طرف از آینده نگران هستم و از طرف دیگر احساس گناه می‌کنم که می‌خواهم موجودی را از بین ببرم. نمی‌دانم چه کار باید بکنم. می‌خواستم از شما بپرسم که آیا از لحاظ قانونی می‌توانم سقط جنین کنم؟ آیا خانواده شوهرم می‌توانند مانع شوند؟

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم و عرض تسلیت! متاسفم از مشکل پیش آمده. قبل از پاسخ حقوقی پیشنهاد می‌کنم با یک روانشناس و مشاوره خانواده نیز صحبت کنید و در مورد تصمیمی که می‌گیرید مشورت کنید. اما خدمتتان عرض کنم که سقط جنین در ایران قانونی نیست. یعنی مادر نمی‌تواند و حق ندارد جنین خود را از بین ببرد مگر در مواردی که جنین بیمار است و پزشکان متخصص در سازمان پزشکی قانونی سقط جنین را تجویز کنند. به عبارتی سقط جنین در مواردی که جان مادر در خطر است و یا جنین دارای بیماریهای خاصی است آن هم قبل از چهار ماهگی امکان دارد. در غیر این صورت نمی‌توان اقدام به سقط جنین نمود.

پرسشگر: یعنی هیچ راه قانونی وجود ندارد؟ اینکه شوهر من فوت کرده است نمی‌تواند دلیل باشد؟

وکیل خانه امن: خیر. اگر جنین سالم باشد هیچ راه قانونی وجود ندارد. فوت شوهرتان در ابتدای تشکیل جنین نیز توجیهی قانونی برای سقط جنین نیست.

پرسشگر: اگر به صورت غیر قانونی جنین را سقط کنم چه می‌شود؟ آیا خانواده شوهرم می‌توانند از من شکایت کنند؟ همچنین آیا می‌توانند حضانت دختر شش ساله‌ام را از من بگیرند؟

وکیل خانه امن: به هر حال با توجه به اینکه سقط جنین ممنوع است چنانچه از طرق غیرقانونی اقدام کنید و از شما شکایتی شود، به پرداخت دیه محکوم می‌شود. در قانون مجازات اسلامی در ماده ۷۱۶ مقدار دیه جنین در مراحل مختلف اشاره شده است. در مورد حضانت لازم به ذکر است که حضانت دخترتان با شماست اما قانون پیش‌بینی کرده است که اگر در اثر انحطاط اخلاقی و عدم مواظبت از طرف مسئول حضانت، وضعیت طفل به خطر بیافتد دادگاه می‌تواند تصمیم مقتضی را در این مورد اتخاذ کند. یعنی قانون در مورد سوال شما پیش‌بینی خاصی نکرده و نمی‌توان گفت که سقط جنین غیرقانونی صلاحیت مسئول حضانت را از بین می‌برد. اما به هر حال ممکن است اگر اقدام به سقط جنین غیرقانونی کنید، خانواده شوهرتان نسبت به سلب حضانت شما اقدام کنند. در این صورت دادگاه در این مورد تصمیم‌گیری می‌کند.

پرسشگر: سوال دیگری داشتم. آیا پس از ۷ سالگی دخترم، پدربزرگش می‌تواند او را از من بگیرد؟ سوال دیگرم اینکه مسئولیت پرداخت کرایه خانه و مخارج من و فرزندم بر عهده کیست؟

وکیل خانه امن: نخیر. این مساله ۷ سال به هنگام جدایی است. در صورت فوت پدر، مادر مسئول حضانت خواهد بود حتی بعد از هفت سالگی. پس از اینکه دخترتان به سن ۹ سالگی رسید خودش می‌تواند تصمیم‌گیری کند. اما به هر حال ولی قهری دخترتان پدربزرگش است و ایشان در مورد امور مالی و غیر مالی دخترتان تصمیم‌گیری می‌کنند. در مورد سوال دومتان عرض کنم که پدر شوهرتان مسئول پرداخت هزینه‌های فرزندتان است اما مسئولیتی در قبال شما نخواهد داشت. به عبارتی هر گونه هزینه دخترتان اعم از خوراک و پوشاک و کرایه خانه بر عهده پدر شوهرتان است.



Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱