صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  فعالیت ۱۷ کلینیک سلا...
خرداد
۱۱
۱۳۹۵
فعالیت ۱۷ کلینیک سلامت و آسیب‌شناسی دانش‌آموزان دختر
خرداد ۱۱ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
635928559695966636
image_pdfimage_print

عکس: خبرگزاری آنا

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در راستای ارتقای شاخص‌های سلامت در حوزه زنان، برنامه های متنوعی از جمله راه‌اندازی ۱۷ کلینیک سلامت خانواده و آسیب‌شناسی سلامت روانی و اجتماعی دانش آموزان دختران را اجرا کرده است.

به گزارش ایلنا از معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، این کلینیک‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، البرز،خراسان رضوی،‌گیلان، قم،‌مازندران،‌کرمانشاه، مرکزی، اصفهان، فارس، خوزستان،‌کرمان، ایلام،‌کاشان، ایران، شهید بهشتی و آذربایجان شرقی فعالیت دارند.

معاونت زنان ریاست جمهوری با همکاری آموزش و پرورش، پروژه های دیگری در راستای ارتقای سلامت دختران انجام داده است که «آسیب شناسی روانی – اجتماعی دانش آموزان دختر دوره متوسطه دوم و بهبود وضعیت بهداشتی دانش آموزان دختر محروم و نیازمند کشور در مقطع اول متوسطه (پایه اول)» در سطح ملی، یکی از این پروژه ها به شمار می آید.

توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی زنان و خانواده در استان های آذربایجان شرقی، بوشهر، چهار محال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کردستان، کرمان، هرمزگان و کهکیلویه و بویراحمد از جمله اقدامات این معاونت در راستای ارتقای سلامت بانوان از منظر سلامت روان و سلامت جسمی است.

بر اساس این گزارش در طرح یاد شده بیش از ۱۰ هزار تن در سراسر کشور توسط این معاونت آموزش دیده‌اند.

از اقدامات در خصوص حمایت‌های روانی از زنان و خانواده که به حفظ سلامت آنان کمک می کند؛ حمایت از زنان آسیب دیده است که می توان به اجرای طرحی به نام «توانمندسازی زنان آسیب دیده و آسیب پذیر و توانمندسازی زنان سالمندان به منظور بهبود کیفیت زندگی در دوران سالمندی» اشاره کرد.

در این طرح که با همکاری سازمان بهزیستی اجرا شده است، ۴۵ هزار زن سالمند از استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، فارس، کرمان، گلستان، گیلان، همدان و یزد تحت پوشش طرح قرار گرفته اند.

در این گزارش آمده است: برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان «تقویت شیوه‌های مهارتی و ارتباطی اولیا با دانش آموزان و نوآموزان مبتلا به اوتیسم» به مدت ۲۴ ساعت ویژه ۸۱۸ تن از والدین دارای فرزند نوآموز و دانش آموز مبتلا به اوتیسم و تهیه و توزیع یک بسته آموزشی برای ۴۰۹ تن از اولیای دانش آموزان و نوآموزان اوتیسمی با موضوع نحوه برقراری ارتباط، نحوه مراقبت و آموزش فرزندان اوتیسمی و نحوه فرزندپروری از جمله اقدامات این معاونت است.

این کارگاه آموزشی در ۱۵ استان اردبیل، ایلام، بوشهر، آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان جنوبی،‌خوزستان، قزوین، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گلستان، لرستان و هرمزگان برگزارشد.

همچنین برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان پستان و برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان دهانه رحم (سرویکس) در چهار شهرستان شهرضا، مراغه، بافت، نقده هم در سال ۹۴ انجام شد.

براساس این گزارش، البته معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در سال ۹۵ نیز اقدامات جدی برای ارتقای سلامت در حوزه زنان و دختران در حال انجام دارد.

منبع: ایلناLeave a reply

Your email address will not be published.