صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  الگوی مصرف موادمخدر ...
خرداد
۴
۱۳۹۵
الگوی مصرف موادمخدر از مردان به سوی زنان می‌رود
خرداد ۴ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
Women_3_Fararu
image_pdfimage_print

عکس: فرارو

مدیر کل دفتر سلامت اجتماعی، روانی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: متأسفانه امروز شاهد سوق داده شدن مصرف موادمخدر از مردان به سوی زنان در جامعه هستیم و همین کوچک شدن نسبت مصرف موادمخدر بسیار نگران‌کننده است. احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روانی و اعتیاد وزارت بهداشت به سوق داده شدن الگوی مصرف از موادمخدر به سمت مواد محرک صنعتی اشاره کرد و افزود: طبق پژوهش‌هایی که انجام شده است، در گذشته مصرف موادمخدر در بین مردان و زنان ۹ به ۱ بود که در حال حاضر این رقم ۶ به ۱ و ۴ به ۱ رسیده و این زنگ خطری بوده و نگران‌کننده است.

احمد حاجبی، با اشاره به مراکز درمانی موادمخدر در کشور، اظهار کرد: در همین راستا، بیش از شش‌هزار مرکز درمانی وابسته به مواد داریم که در این مراکز معتادان از طریق داروهای آگونیست تحت درمان قرار می‌گیرند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته برای ساماندهی، درمان و کاهش آسیب‌های ناشی از سوءمصرف مواد در سال‌های اخیر درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست (شبه مواد‌مخدر) است که هدف اصلی آن بازگرداندن بیمار به یک زندگی عادی و جذب مجدد وی به جامعه است.

این مسئول تصریح کرد: در این مراکز بیش از ۵۰۰ هزار نفر تحت درمان هستند، اگر چه مدعی آن نیستیم که چنین ظرفیتی در حد کمال است ولی به‌نظر می‌رسد این میزان ظرفیت درمانی در نوع خود، میزان قابل توجهی بوده و پاسخ‌گوی سیستم است.

این مسئول با اشاره به کاهش سن استعمال موادمخدر نسبت به گذشته در کشور، یادآور شد: متأسفانه امروز شاهد سوق داده شدن مصرف موادمخدر از مردان به سوی زنان در جامعه هستیم و همین کوچک شدن نسبت مصرف موادمخدر بسیار نگران‌کننده است.

منبع: ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.