صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  خشونت پدر و عدم مواف...
اردیبهشت
۳۱
۱۳۹۵
خشونت پدر و عدم موافقت با ازدواج
اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , ,
Beaten bruised woman looking scared from behind the door. Empty space for text.
image_pdfimage_print

Photo: darkhriss/Bigstock.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: سلام! خانم ۳۰ ساله ای هستم و مجرد که در خانه پدرم زندگی می‌کنم. پدرم رفتار خوبی با من ندارد. بسیار خشن است، مرتبا به من توهین می‌کند و مرا مورد تحقیر قرار می‌دهد. همچنین به من افترا می‌زند و مرا متهم به رابطه‌های غیراخلاقی می‌کند. رفتارش با مادرم نیز بسیار بد است. چون من همیشه از مادرم طرفداری می‌کنم، پدرم با من نیز بدرفتاری می‌کند. چند ماه پیش یکی از آشنایان برای خواستگاری من آمد ولی پدرم مخالفت کرد در حالی که من قصد ازدواج با او را داشتم. قبلا هم دوبار با ازدواج من مخالفت کرده است. مادرم که چندی پیش به این مخالفت پدرم اعتراض کرد، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. پدرم، مادرم را با مشت و لگد زد و من را هم که می خواستم جلوگیری کنم به باد کتک گرفت. دیگر نمی‌توانم تحمل کنم. چندی پیش تصمیم گرفتم که از خانه بروم اما نتوانستم مادرم را تنها بگذارم. در یک وضعیت بدی قرار گرفته‌ام. می‌خواستم از شما راهنمایی بخواهم. چه کار می‌توانم بکنم؟ آیا می‌توانم شکایت کنم؟ آیا می‌توانم بدون رضایت پدرم ازدواج کنم؟

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم! متاسفم از مشکل پیش آمده. قبل از اینکه به سوالاتتان پاسخ دهم پیشنهاد می‌کنم با یک مشاور خانواده و یا روانشناس نیز صحبت کنید و رفتارهای پدرتان را برای ایشان توضیح دهید. قطعا نظر مشاوران خانواده و روانشناسان می‌تواند مفید باشد.

در مورد اینکه آیا می‌توانید شکایت کنید یا نه عرض کنم که بر اساس قوانین ایران ضرب و جرح و افترا و توهین جرم است و مجازات دارد. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که اثبات رفتارهای پدرتان در دادگاه بر عهده شماست. بنابراین اگر آثاری از ضرب و جرح بر روی بدن شما یا مادرتان مانده است می‌توانید به دادسرا مراجعه و تقاضای ارسال به پزشکی قانونی کنید. همچنین اگر ضرب و جرح تکرار شود، حتما به پلیس خبر دهید زیرا گزارش آنها می‌تواند در دادسرا مفید باشد. در مورد توهین و افترا نیز لازم است از طرق مختلف این امر را اثبات کنید. مثلا باید اعضای خانواده شهادت دهند یا همسایگان و آشنایانی که از قضیه مطلع هستند. به هر ترتیب بار اثبات بر عهده شما خواهد بود. مساله دیگر اینکه توجه کنید که دادگاه‌ها معمولا تمایلی به رسیدگی در مورد دعاوی خانوادگی از این نوع ندارند. یعنی دادگاه‌ها وقتی که توهین‌کننده یا افترازننده یکی از اعضای خانواده باشد، به سختی مرتکب را محکوم می‌کنند. به همین دلیل ضروری است دلایل اثباتی را به خوبی جمع‌آوری کنید. اگر فکر می‌کنید رفتار پدرتان با پادرمیانی برخی از اقوام و اشنایان اصلاح می‌شود، نسبت به آن اقدام کنید.

پرسشگر: در مورد ازدواج چطور؟ آیا می توان بدون رضایت پدرم ازدواج کنم؟

وکیل خانه امن: قانون مدنی پیش بینی نموده است که نکاح دختران باکره منوط به اجازه پدر یا جد پدری است. اما اگر پدر بدون دلیل موجه با ازدواج دخترش مخالفت کند، دختر می‌تواند برای ازدواج به دادگاه رود. بر طبق ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی: «نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدر او است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می‌تواند با معرفی کامل مردی که می‌خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده است پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.» بنابراین اگر جد پدری شما زنده است می‌توانید از وی اجازه بگیرید اما اگر ایشان در قید حیات نبوده یا اجازه ندهد، با تنظیم دادخواستی به دادگاه مراجعه کرده و خواستار اجازه ازدواج شوید. همانطور که در ماده آمده است باید در دادخواست مشخصات فردی که می‌خواهید ازدواج کنید و شرایط مالی ازدواج را ذکر کنید. اگر شخصی که می خواهید با وی ازدواج کنید مشکل خاصی نداشته باشد، دادگاه اجازه ازدواج را به شما خواهد داد که در این صورت نیازی به رضایت پدرتان نیست.Leave a reply

Your email address will not be published.