صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنان معتاد: مجرم یا ...
اردیبهشت
۳۰
۱۳۹۵
زنان معتاد: مجرم یا قربانی؟ نگاهی به قوانین بین‌المللی
اردیبهشت ۳۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
Women_addiction
image_pdfimage_print
عکس: فرارو از کمپ ترک‌اعتیاد زنان معتاد به شیشه

بنا به اظهارات لاکشیمی پیوری، راهبردهای متضمن ملاحظات جنسیتی به تفاوت‌ها و نیازهای اختصاصی زنان و مردان توجه دارد؛ زیرا عوامل زمینه‌ساز اعتیاد به مواد مخدر و عواقب و نتایج آن برای زنان و مردان فرق می‌کند.

 مطابق تصریح مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد، در ملاحظات نهایی اجلاس اخیر کمیسیون مقام زن، اشاره مستقیم به مسأله مواد مخدر و قاچاق نشده، اما کلیه مراجع و نهادهای مرتبط با مواد مخدر می‌توانند از آن به عنوان اصول راهنما بهره گیرند.

به گزارش مهرخانه، اخیراً نشستی توسط دولت مکزیک با محوریت مسائل زنان و مواد مخدر و با هدف گسترش پیشگیری و درمان اعتیاد به مواد مخدر برگزار شد که مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد نکات قابل تأملی در آن اظهار کرد؛ از جمله این‌که مواد مخدر، قاچاق، استثمار و سوءاستفاده جنسی به منزله حلقه‌هایی از یک زنجیره هستند که ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند.

مطابق تصریح مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد، در ملاحظات نهایی اجلاس اخیر کمیسیون مقام زن، اشاره مستقیم به مسأله مواد مخدر و قاچاق نشده، اما کلیه مراجع و نهادهای مرتبط با مواد مخدر می‌توانند از آن به عنوان اصول راهنما بهره گیرند. همچنین ضرورت توجه به ملاحظات جنسیتی در برنامه‌ها و راهبردهای مقابله با مواد مخدر مورد تأکید او قرار گرفت تا حمایت لازم از حقوق بشر زنان و دختران در این قلمرو محقق شود. بنا به اظهارات لاکشیمی پیوری، راهبردهای متضمن ملاحظات جنسیتی به تفاوت‌ها و نیازهای اختصاصی زنان و مردان توجه دارد؛ زیرا عوامل زمینه‌ساز اعتیاد به مواد مخدر و عواقب و نتایج آن برای زنان و مردان فرق می‌کند.

از جمله نکات مهم در این رابطه که مورد اشاره مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد قرار گرفت، عبارت‌اند از:

۱-    در عرصه جهانی، تعداد زنان زندانی به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر بیش از سایر جرایم است و مشارکت زنان در تجارت مواد مخدر اغلب ناظر بر محدودیت فرصت‌های اقتصادی و تبعیض جنسیتی در جوامع ارزیابی شده است؛

۲-    علی‌رغم این‌که زنان اغلب در رده‌های پایین تجارت مواد مخدر فعالیت دارند، مجازات‌های شدید کیفری را متحمل می‌شوند و ظاهراً در برخی جوامع، مجازات‌ها با جرایم زنان تناسب قابل قبولی ندارد؛

۳-    معتادان به مواد مخدر با انزوای بیشتر مواجه هستند و فقدان برنامه‌ها و راهبردهای حساس به ملاحظات جنسیتی، دسترسی زنان به امکانات ترک اعتیاد را با مشکل مواجه کرده است؛ به نحوی که فقط یک‌پنجم معتادانی که ترک کرده‌اند، زنان هستند و این در حالی است که یک‌سوم، معتادان را در جهان زنان تشکیل می‌دهند؛

۴-    زنان معتاد به مواد مخدر، در بیشتر موارد به عنوان سرپرست کودک فاقد صلاحیت شناخته می‌شوند و در نتیجه حضانت فرزند خود را از دست می‌دهند؛

۵-    زنان معتاد به مواد مخدر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به ایدز قرار دارند. همچنین احتمال ارتکاب خشونت از جمله خشونت جنسی علیه ایشان بالاست.

مجازات‌های مقرر برای زنان در رابطه با جرایم مرتبط با مواد مخدر در سطح جهانی چندان متناسب ارزیابی نشده و خصوصاً این ایده مطرح است که این زنان و دختران بدین جهت در وضعیت آسیب‌پذیر قرار دارند و همین امر، موجد چرخه به حاشیه رانده شدن و ارتکاب جرایم است. علاوه بر این برای زنان زندانی ارایه خدمات ترک اعتیاد، آموزش، بازسازی و بازپروری اجتماعی مورد تأکید است.

همچنین از نظام قضایی دولت‌ها برا ی مجازات جرایم مرتبط با مواد مخدر خواسته شده است که سطح مشارکت زنان در این جرایم و مجازات‌های جایگزین را لحاظ کنند. واکنش‌ها به این‌گونه اقدامات مجرمانه باید با هدف ارتقای سلامت و رفاه زنان و خانواده‌های ایشان صورت پذیرد و نظام‌های حقوقی ملی نیز باید از راهبردهای ناظر بر پیشگیری و رفع موانع ترک کامل و برابر اعتیاد حمایت کرده و بهره‌مندی زنان از حقوق بشر را تضمین کنند.

در این نشست مشارکت و مدیریت زنان برای حل مطلوب‌تر معضلات مرتبط با ایشان در رابطه با مواد مخدر از جمله حضور تعداد بیشتر نمایندگان زنان در نظام‌های قضایی به منزله اقدامی لازم، مورد تأکید قرار گرفت.

به این ترتیب  نقش زنان در رابطه با جرایم مرتبط با مواد مخدر از دو منظر قابل تأمل است:

اول، به عنوان فعالان مصرف، توزیع و قاچاق مواد مخدر که مرتکب اقدام مجرمانه می‌شوند و تعداد قابل ملاحظه‌ای از زنان نیز در جهان به همین منظور در زندان به‌سر می‌برند و البته رعایت آموزه‌های دادرسی عادلانه در کلیه مراحل تحقیق، تعقیب، محاکمه و مجازات در مورد ایشان الزامی است.

دوم، زنان به عنوان قربانی مستقیم و غیرمستقیم جرایم مرتبط با مواد مخدر، که در این زمینه تمهید ترک اعتیاد در مورد معتادان زن باید مورد اهتمام دولت‌ها قرار گیرد؛ همچنین بازپروری ایشان برای بازگشت به زندگی خانوادگی و اجتماعی اقدامی ضروری است. همچنین در رابطه با خانواده مجرمان مواد مخدر، تأمین منافع و حمایت از حقوق ایشان باید توسط دولت‌ها در نظر گرفته شود تا فقر و دیگر شرایط بحرانی، زنان و دختران را در معرض تهدید و خشونت قرار ندهد.

منبع: مهرخانه


Leave a reply

Your email address will not be published.