صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ۱۵ می، روز جهانی خان...
اردیبهشت
۲۶
۱۳۹۵
۱۵ می، روز جهانی خانواده
اردیبهشت ۲۶ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
Happy family standing on the beach at the sunset time. Parents hold in the hands inscription "Family". Concept of happy family.
image_pdfimage_print

Photo: altanaka/Bigstock.com

خانه امن ضمن گرامی‌داشت روز جهانی خانواده که اولین‌بار توسط سازمان ملل در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳ به تصویب رسید و همه ساله چنین روزی در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود معتقد است:

۱- خانواده بر روی ستون‌هایی تشکیل و کارکرد پیدا می‌کند که همه اعضای تشکیل‌دهنده آن احساس آرامش و امنیت و رضایت داشته باشند. خانواده با شعار و دستور تبدیل به یک نهاد تو خالی می‌شود بنابراین برای تحکیم خانواده نیازمند قوانینی هستیم که ضمانت آرامش و امنیت خانواده را تامین کند و دولت و قوه مقننه و قضاییه در این زمینه مسئولیت جدی نچدارند.

۲- خانواده در دنیای کنونی با تبعیض و نابرابری نابود می‌شود. مسئولان کشور باید بدون هیچ تعصبی چشمان خود را باز کرده و قوانینی که ضامن برابری بین زن و شوهر باشند را وضع نمایند وگرنه هر روز بیش از پیش شاهد فروپاشی خانواده و گسترش طلاق‌های عاطفی خواهیم بود.

۳- خشونت خانگی نه تنها خانواده را از میان می‌برد که جامعه‌ای را در معرض فروپاشی قرار می‌دهد. وضع قوانین جامع مربوط به خشونت خانگی یک ضرورت است. این قوانین باید همه اعضا خانواده را در بر بگیرد و خشونت خانگی از جرم خصوصی به جرم عمومی تبدیل شود.

۴- رسانه‌ها و آموزش نقش تعیین کننده‌ای در فرهنگ‌سازی دارند بنابراین سیاست‌گذاران باید با طراحی یک برنامه جامع برنامه کوتاه‌مدت و میان‌مدتی برای مقابله با خشونت خانگی طراحی کنند. مقابله با خشونت خانگی نیازمند برنامه‌ریزی است که سازمان‌های مختلفی باید در آن دخیل باشند و همکاری این سازمان‌ها تنها با توجه و پیگیری دولت امکان‌پذیر است.

۵- نقش سازمان‌های غیردولتی بدون شک تعیین‌کننده است. نگاه امنیتی به فعالیت این سازمان‌ها تنها حذف مشارکت مردمی برای مقابله با خشونت خانگی است. وزارت اطلاعات و نهادهای ذی‌ربط باید به مصلحت جامعه فکر کنند و به جای حذف مشارکت عمومی به تقویت آن بپردازند تا مشکل خشونت خانگی در ایران حل شود.

۶- مجلس شورای اسلامی دهم نیز نقش ویژه‌ای دارد. زنان و مردانی که به این مجلس راه یافته‌اند فارغ از هر اندیشه و نگرش سیاسی باید به حل مساله خشونت خانگی فکر کنند. خشونت در خانه راست و چپ، زن و مرد و مسئول و غیرمسئول نمی‌شناسد و پشت در خانه‌های ما در کمین است. آن‌ها می‌توانند در کنار هم با وضع قوانین جامع در خصوص خشونت خانگی نام خود را در تاریخ ثبت کنند.

۷- معاونت امور زنان و خانواده نیز در این رابطه مسئولیت سنگینی دارد. رفع خشونت از همه اعضا خانواده از جمله کودکان و سالمندان و معلولانی که در یک خانه زندگی می‌کنند باید مورد توجه این نهاد قرار بگیرد تا با رایزنی و فعالیت این نهاد توجه مسئولان به وضع قوانین جامع مقابله با خشونت خانگی جلب شود.

۸- دولت باید در جهت تشکیل هر چه زود‌تر خانه‌های امن و نهادهای حمایتی اقدام کند. برای مبارزه با خشونت نیازمند شبکه گسترده‌ای از نهادهای مشاوره و دخالت در بحران هستیم که هر چه زود‌تر باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

۹- پلیس، قضات، وکلا، معلمان و پزشکان نیازمند آموزش هستند تا بدانند با قربانیان خشونت چگونه رفتاری درست و اصولی است.

۱۰- استفاده از تجربیات دیگر کشور‌ها ضروری است. تبادل تجربه صرفه‌جویی در وقت و پول است. می‌توان با تبادل تجربه راه رسیدن به مقابله با خشونت خانگی را کوتاه کرد. نباید به تبادل تجربه با شک و تردید و توهم توطئه نگاه کرد، هدف حل و کاهش خشونت خانگی است.

۱۱- برقراری ارتباط و گفتگو با دولت‌ها، نهادهای مدنی و بخش خصوصی در زمینه امور مرتبط با خانواده نیز دارای اهمیت است.

خانه امن ضمن گرامی‌داشت چنین روزی معتقد است روز جهانی خانواده فرصت مناسبی است برای ارتقای سطح آگاهی عمومی در مورد مسائل مربوط به خانواده و بسط آن در جامعه، پس همگی با هم در جهت آگاهی و آموزش اقدام کنیم.

فردا دیر است امروز اقدام کنیم.Leave a reply

Your email address will not be published.