صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ازدواج شوهر سابق و ح...
اردیبهشت
۲۴
ازدواج شوهر سابق و حضانت کودک
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , ,
Children child hand father adult reach safe
image_pdfimage_print

Photo: www.BillionPhotos.com/Bigstock.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: خانم ۳۷ ساله‌ای هستم که یک سال پیش از همسرم جدا شدم. دو فرزند، یک دختر ۵ ساله و یک پسر ۱۰ ساله دارم. دخترم با من زندگی می‌کند و پسرم با پدرش. یعنی دادگاه حضانت پسرم را به پدرش واگذار کرد. پدرش نیز به همراه مادر خود زندگی می‌کند و مادرش از پسر من نگهداری می‌کند. چند وقت پیش مطلع شدم که شوهر سابقم قصد ازدواج دارد. این مساله مرا بسیار نگران کرده است. خانمی که شوهر سابقم می‌خواهد با او ازدواج کند دو فرزند دارد و مثل این که قرار گذاشته‌اند پسر من هم با آن‌ها زندگی کند. نگران هستم. نمی‌دانم با پسرم چطور رفتار خواهند کرد. چند وقت پیش با پسرم صحبت کردم و متوجه شدم که او تمایل دارد با من زندگی کند. فکر می‌کنم آینده پسرم در خطر است. لطفا مرا راهنمایی کنید. چگونه می‌توانم حضانت فرزندم را بگیرم؟ من معلم زبان انگلیسی هستم و درآمد نسبتا خوبی دارم. یعنی توانایی نگهداری از هر دو فرزندم را دارم. شغل شوهر سابقم به صورتی است که مرتبا به شهرستان‌ها می‌رود و هر چند روز یک بار به خانه می‌آید. مادرش نیز که از پسرم نگهداری می‌کند ۶۵ سال دارد و بیمار است.

وکیل خانه امن: آیا با شوهر سابق‌تان در این مورد صحبت کرده‌اید؟

پرسشگر: بله. یک‌بار صحبت کردم و از او خواستم که حضانت پسرم را به من واگذار کند ولی راضی نشد.

وکیل خانه امن: سوال دیگر این‌که آیا شوهرتان نسبت به کودک اعمال خشونت می‌کند و یا این‌که آیا اعتیاد به الکل یا مواد مخدر دارد و یا بیماری خاصی؟

پرسشگر: خیر. اما بعضی وقت‌ها مشروبات الکلی مصرف می‌کند.

وکیل خانه امن: بر اساس قوانین ایران به هنگامی که مسئول حضانت صلاحیت اخلاقی لازم برای نگهداری از کودک را نداشته باشد و یا از دست بدهد، می‌توان حق حضانت وی را سلب کرد. بدین نحو که اگر پدر یا مادر یا هر فرد دیگری که مسئول حضانت کودک است اعمالی را انجام بدهد که صحت جسمانی و یا اخلاقی و روانی طفل به خطر افتد، دادگاه فرد دیگری را مسئول حضانت معرفی خواهد کرد. بر اساس ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی: «هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به‌تقاضای اقربای طفل یا به‌تقاضای قیم او یا به‌تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند اتخاذ کند.» در این ماده موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین عنوان شده است:

  • اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر و قمار
  • اشتهارد به فساد اخلاقی و فحشاء
  • ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی
  • سوء‌استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی‌گری و قاچاق
  • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

گرچه موارد ذکر شده از باب مثال آورده شده است اما صرف ازدواج پدر نمی‌تواند حق حضانت وی را سلب کند. یعنی چنان‌چه شوهر سابق‌تان ازدواج کرد، به صرف ازدواج نمی‌توان گفت که ایشان صلاحیت اخلاقی نداشته و نمی‌تواند از کودک نگاه‌داری کند. اما به هر حال اگر شما فکر می‌کنید که آینده کودک با زندگی در کنار شوهر سابق‌تان به خطر می‌افتد و یا این‌که همسر وی پسرتان را آزار خواهد داد و یا این‌که یکی از موارد مذکور در ماده در مورد شوهرتان صدق می‌کند، می‌توانید به دادگاه مراجعه کنید و با ارائه دلایل‌تان خواستار حضانت پسرتان شوید. می‌توانید در دادخواست بنویسید که شوهر سابقم به دلیل مسائل شغلی‌اش نمی‌تواند از کودک نگهداری کند و مادرش هم به دلیل سال‌خوردگی و بیماری توانایی این کار را ندارد. به هر حال تصمیم گیری در مورد این‌که آیا شوهر سابق‌تان صلاحیت حضانت دارد یا نه با دادگاه خواهد بود. بهترین راه توافق با همسرتان است لذا پیشنهاد می‌شود از طرق مختلف در این مورد با شوهرتان توافق کنید. اقدام قضایی زمان‌بر است و احتمال این‌که خواسته شما قبول نشود وجود دارد.

پرسشگر: اگر پسرم خودش راضی باشد که با من زندگی کند و این امر را در دادگاه بگوید، آیا دادگاه حضانت او را به من واگذار خواهد کرد؟

وکیل خانه امن: خیر. پسرتان چون بالغ نیست نمی‌تواند خود در این مورد تصمیم‌گیری کند گرچه معمولا قضات از کودکانی با سن و سال پسر شما می‌پرسند که تمایل دارد با چه کسی زندگی کند اما تمایل کودک الزامی برای قاضی ندارد. پسرتان پس از رسیدن به سن بلوغ یعنی ۱۵ سال می‌تواند در این مورد تصمیم بگیرد.



Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱