صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  تصمیم به جدایی به دل...
اردیبهشت
۹
تصمیم به جدایی به دلیل اشتغال زن
پرسش و پاسخ قانونی
۱
, , , ,
IMG21242693
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: مرد ۳۴ ساله‌ای هستم که ۳ سال پیش ازدواج کرده‌ام. همسرم شاغل است و هر دو صبح به سرکار می‌رویم و شب برمی‌گردیم. یک سالی است که دچار اختلاف شده‌ایم. یکی از مشکلات‌مان نگهداری از بچه و کارهای خانه است. از آن‌جا که همسرم شاغل است نمی‌تواند از فرزند خردسال‌مان نگهداری کند. به همین دلیل در طی روز مادرم از بچه مراقب می‌کند و شب که برمی‌گردیم بچه را به خانه می‌آوریم. به نظر من بچه احتیاج به مادر دارد و نمی‌توان دائما آن را به افراد دیگر سپرد. با همسرم در این مورد صحبت کردم و از او خواستم که فعلا کارش را تعطیل کند. همسرم به کارهای خانه نیز نمی‌تواند برسد و دائما در این مورد مشاجره و دعوا داریم. دیگر مشکل‌مان این است که همسرم از درآمد خود مطلقا هیچ هزینه‌ای برای خانه نمی‌کند و در خانه نیز رفتارش نامناسب است. به هر حال وضعیت طوری شده است که تصمیم به جدایی گرفته‌ام. چند سوال از شما داشتم. اول این‌که آیا من می‌توانم طبق قوانین ایران مانع کار کردن همسرم شوم؟ آیا کارهای خانه و نگهداری از بچه بر عهده مادرشان است؟ اگر بخواهم برای طلاق اقدام کنم چه کار باید بکنم؟

وکیل خانه امن: در مورد اشتغال همسرتان باید عرض کنم که بر اساس قانون مدنی ایران مرد در مورد برخی مشاغل می‌تواند از اشتغال همسر ممانعت کند. بر اساس ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی «شوهر می‌تواند زن خود را ازحرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند.» در مورد این‌که چه مشاغلی در تعارض با مصالح خانوادگی و حیثیت هستند ضابطه معینی وجود ندارد و ملاک عرف منطقه و شرایط خانوادگی است. بنابراین مرد نمی‌تواند همسر خود را به طور مطلق از اشتغال منع کند. مساله‌ای که لازم است در این مورد عرض کنم این است که ممانعت از اشتغال زن گرچه در قوانین پیش‌بینی شده است اما در تعارض با حقوق بنیادین انسان‌ها است، به همین منظور استفاده از ماده مذکور پیشنهاد نمی‌شود. در مورد نگهداری از بچه و کارهای خانه لازم به ذکر است که گرچه عرفا ممکن است این کار بر عهده زن باشد، اما در قوانین چنین وظیفه‌ای صرفا بر عهده زن نیست. یعنی نگهداری از کودک از وظایف هر دو والدین است و حکمی مبنی بر این‌که فقط زن باید از بچه نگهداری کند وجود ندارد. در مورد کارهای خانه نیز همین‌طور است. به عبارتی بیشتر امورات زندگی مشترک باید بر اساس توافق و اشتراکی صورت گیرد. در قانون مدنی عنوان شده است زن باید از شوهر خود تمکین کند اما این‌که آیا منظور از تمکین کارهای خانه نیز است مشخص نیست. به نظر می‌رسد تمکین بیش‌تر به معنای رابطه خاص زناشویی است. در مورد درآمد همسرتان نیز باید عرض کنم که ایشان وظیفه‌ای قانونی برای تامین هزینه‌های خانه ندارند و شما موظف به تامین هزینه‌های خانه هستید. در این مورد فرقی نمی‌کند که خانم صاحب درآمد باشد یا نه. به هر تقدیر بهتر است مواردی که مطرح کردید باید با توافق و رضایت دو طرفه حل و فصل شود.

پرسشگر: اگر بخواهم برای طلاق اقدام کنم چه کار باید بکنم؟ آیا باید مهریه را پرداخت کنم؟

وکیل خانه امن: بر اساس قانون مدنی ایران مرد هر وقت بخواهد می‌تواند همسر خود را طلاق دهد با این وجود برای طلاق بهتر است توافق کنید زیرا رسیدگی به دعوای طلاق در دادگستری زمان‌بر است. در مورد مهریه نیز به هر حال موظف به پرداخت آن هستید. اگر استطاعت مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشید دادگاه پرداخت مهریه را به صورت اقساطی مورد حکم قرار خواهد داد.

پرسشگر: آیا راهی برای این‌که مهریه ندهم وجود دارد؟

وکیل خانه امن: خیر. مهریه دین است و در صورت مطالبه باید پرداخت شود. مگر این‌که همسرتان از دریافت مهریه صرف‌نظر کنند.

پرسشگر: در صورت جدایی تکلیف فرزندمان چه خواهد شد؟

وکیل خانه امن: طبق قانون حضانت فرزند تا ۷ سالگی بر عهده مادر و پس از آن با پدر است مگر این‌که اختلاف حاصل شود که در این صورت دادگاه تصمیم‌گیری خواهد کرد.



  1. چرا فقط باید زنت به کارهایی خونه و بچه برسه. تو خودت چه کاره ای؟ توی یکی از کشورهایی اروپایی بودی به دلیل همین طرز فکرت باید زنت طلاقت میدان. با تفکر پوسیده سنتی مردانه توی جامعه مدرن میخواهید زندگی کنید. بدبخت آون زن و بچه ای که دارند با تو زندگی میکنند.

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱