صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  هنوز جذاب هستم...
فروردین
۲۷
۱۳۹۵
هنوز جذاب هستم
فروردین ۲۷ ۱۳۹۵
تجربه ها و خاطره ها
۱
, , , ,
Portrait of elegant woman having breast cancer
image_pdfimage_print

Photo: Kasia Bialasiewicz/Bigstock.com

فیروزه فروزانفر

هشت ماه پیش مبتلا به سرطان پستان شدم. آن‌هم وقتی‌که برای یک آزمایش پاپ اسمیر ساده به دکتر زنان مراجعه کردم و همانجا پزشکم تشخیص داد یک توده سلولی در سینه راستم وجود دارد. تمام تنم داغ شد. گر گرفتم و ترس بدنم را فرا گرفت. هجوم اضطرابی که بعد‌ها با دیدن جای خالی سینه‌هایم و جاهای بخیه روز به روز بیش‌تر می‌شد و ترس از دست دادن عشقم، مردی که همه جوانی‌ام را با او گذرانده بودم بیش از مرگ آزارم می‌داد.

هر دو در یک دانشگاه درس ‌خواندیم. عاشق شدیم و ساده ازدواج کردیم و بچه‌دار هم نشدیم و هیچ‌وقت هیچ‌کدام از ما به خاطر بچه در عشقی که به یک‌دیگر داشتیم شک نکردیم. ساده زندگی کردیم و مشکلاتی را که داشتیم ساده حل ‌کردیم و حالا من زنی هستم که بافت‌های زیر بغلم هم درگیر سلول‌های سرطانی شده و همسرم با وجود همه هراس‌هایی که دارم کنارم ایستاده است و من برای شما که روی مباحث خشونت خانگی فعالیت می‌کنید درباره اهمیت نقش شوهرم در مسیر درمان و جراحی و مقابله با سرطان می‌نویسم. سرطانی که برعکس ترس‌هایم ما را به هم نزدیک‌تر کرد و او شد تسکین همه درد‌هایم. همسرم در تصمیمی که برای من وحشتناک بود کمک کرد در حالی‌که تصمیم نهایی را به من واگذار کرد.

شاید فقط زنانی که مبتلا به این بیماری شده‌اند حرف‌های من را درک کنند ولی سرطان پستان مشکلات روانی و عاطفی خاصی دارد که انگار هویت و زنانگی‌های انسان را نشانه می‌رود و همسرم به من کمک کرد که با همه تغییراتی که در ظاهرم به وجود آمده بود کنار بیایم و آن را بپذیرم. به من گوش می‌داد. حرف می‌زد بدون آن‌که دل‌سوزی و یا کم‌توجهی کند و حتی درباره ظاهرم قضاوتی کند که من را برنجاند.

بد‌تر آن‌که فوری پس از جراحی یائسه شدم و او به من کمک کرد تا روحیه‌ام را حفظ کنم و احساس کنم که هنوز زیبا و جذاب هستم.

اثرات جانبی درمان سرطان پستان

درمان سرطان پستان با اثرات ناخوشایندی همراه است که می‌تواند با رفتارهای نا‌آگاهانه از سوی خانواده به آزار بیش‌تری برای بیمار همراه شود و او را قربانی خشونت کند. تهوع، درد، خستگی و بی‌اشتهایی اطرافیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چنان‌چه آن‌ها با درایت برخورد نکنند بیمار دچار مشکلات مضاعف روانی و عاطفی می‌شود که ‌گاه از سرطان بد‌تر است.

یک دوست که به سرطان پستان مبتلا بود می‌گفت پس از جراحی نمی‌توانستم برای مدت طولانی دست‌های خود را بالا نگه دارم. همسرم به من کمک کرد و تمامی لوازم مورد نیاز و علاقه‌ام را در طبقات پایین قفسه‌ها قرار داد و در زمانی‌که قدرت خارج شدن از رختخواب را نداشتم در انجام کارهای روزمره کوتاهی نکرد و همه درد‌های عصبی من را درک می‌کرد. در آغوشم می‌گرفت و همیشه روی آن‌که باید امیدوار باقی بمانم و به زندگی فکر کنم تمرکز می‌کرد.

 ۴۰ تا  ۱۰۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان پس از شروع درمان دچار اختلال عملکرد جنسی می‌شوند. ۵۰ درصد زنان مبتلا به سرطان پستان در دراز مدت اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده و در عین حال عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی مانند آلوپسی از نگران کننده‌ترین عوارض شیمی‌درمانی است که می‌تواند سبب تغییر در تصویر ذهنی و بی‌میلی جنسی شود. عوارض بعد از شیمی درمانی مانند تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، موکوزیت و تغییرات چشایی و بویایی سبب کاهش تمایل جنسی می‌گردد.

متخصصان فاکتورهای فراوانی را در درمان عمل‌کرد جنسی زنان مبتلا به سرطان پستان بر می‌شمارند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها نقش همسر در بهبود چنین بیمارانی است که نقش آموزش، شناخت، مشاوره و آگاهی مهم و ضروری به نظر می‌رسد. این آموزش‌ها برای دیگر اعضا خانواده ضروری است.

احمد که همسرش در جدال با سرطان پیشرفته است می‌گوید: «او تندمزاج و خشمگین شده بود. با اندوه فراوان برای خودش سوگواری می‌کرد و من به کمک دوست روانشناسم تصمیم گرفتم که به او رک و صریح بگویم ما در مرحله تازه‌ای هستیم و بهتر است به جای عقب‌نشینی تجربیات جدیدی را امتحان کنیم. در فاصله دو درمان به مسافرت رفتیم و قبل از مسافرت عواقبش را بررسی کردیم. ما فکر کردیم که در مدتی که پزشک با او درباره طول زنده ماندنش صحبت کرده خوشحال باشیم و امید را از دست ندهیم. همه گزینه‌ها را در نظر بگیریم و بهترین تصمیم‌گیری را انجام دهیم.

من و همه خانواده گام‌به‌گام بدون آن‌که کلافه شود در کنارش هستیم و او تا به امروز ۳ برابر پیش‌بینی پزشک زندگی کرده و فکر می‌کند که حتما بر سرطان غلبه خواهد کرد. من و او شروع به جمع‌آوری اطلاعات کردیم و از هدف‌های درمان تا پیش‌بینی‌های مالی و راه‌های ممکن را بررسی کردیم.

همسر من عصبانی بود چون می‌خواست همه چیز را بداند و ما از او پنهان می‌کردیم درحالی‌که پس از در نظر گرفتن خواسته‌اش آرام‌تر شد و بهتر توانست بر مشکلاتش غلبه کند.

احمد معتقد است زنان در مواجه با بدن بدون پستان و عوارض ناشی از آن یک شکل عمل نمی‌کنند پس پیچیدن نسخه‌های یک شکل مناسب نیست و باید بیمار را درک کرد. باید به عنوان یک شریک زندگی که با وظیفه دشواری روبروست مراقب سلامتی خود بود تا بتوانیم قدرت لازم در حمایت از همسری که مبتلا به سرطان پستان شده را داشت وگرنه هر گونه رفتار نامناسبی منتهی به آزار و خشونت علیه آن‌ها می‌شود.  1. من هم هفت ماه پیش چند سلول سرطانی در سینه ام کشف شد. برای یک سونوگرافی معمولی رفته بودم و یک کیست نامشخص که بعدها معلوم شد نرمال است راهیم کرد به سمت مموگرام و نتیجه شد کشف چند سلول سرطانی که به صورت نقطه در سینه راستم پخش بودند. البته من خوش شانس بودم که در مرحله اول سرطانم تشخیص داده شد و با مشاوره چند دکتر متخصص شدیدترین نوع درمان را برگزیدم که تخلیه ی هر دو سینه یا همان مستکتومی بود همراه با جراحی پلاستیک و بازسازی سینه . برای همین نیازی به درمانهای جانبی از جمله شیمی درمانی و هورمون تراپی پیدا نکردم . الان با دو سینه ی ساختگی که از نظر ظاهری چندان فرقی با سینه ی قبلی ندارند ولی کاملا بی حس هستند و عدم تمایل به رابطه جنسی سر میکنم و هربار دستم به سینه ام میخورد حس انزجاری از لمس بدن یک مرده بهم دست میدهد. من هم جوان هستم و هنوز بچه ندارم گاهی خواب میبینم که نوزادی در اغوشم هست ولی من شیر ندارم به او بدهم . همسرم در روزهای سخت بعد از عمل همیشه همراهم بوده و با تمام اوضاع روحی و جسمی من همگام شده . خواستم بگویم که زنانی با شرایط ما اینقدر زیادند که انگار داستان همه مان یکیست. بعضی خوش شانستر با همراهی همراه که شرایط را درک میکند و بعضی بدشانستر با هزار و یک مشکل مالی و خانوادگی و غیره …

Leave a reply

Your email address will not be published.