صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  این تبلیغ مربوط به خ...
فروردین
۲۳
۱۳۹۵
این تبلیغ مربوط به خشونت خانگی بسیار مشهور شده است
فروردین ۲۳ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
cccc
image_pdfimage_print

ما در بیش‌تر موارد تبلیغات را به دلیل شیوه‌هایی که از طریق آن به مصرف‌کنندگان صدمه می‌زنند و نمی‌توانند تاثیر بالقوه خود را به کار بگیرند، سرزنش می‌کنیم. اما یک کمپین تبلیغاتی از ترکیبی خلاقانه از فناوری و پیام‌رسانی توسط رسانه‌ها به همین منظور استفاده کرده است.

سازمانی بریتانیایی به نام امداد زنان، سال گذشته، یک بیلبورد تبلیغاتی در لندن بالا برد که تصویر زنی را با چشم‌های کبود، و برآمدگی‌هایی در اثر کتک در صورت خود نشان می‌داد. این تصویر به نوبه خود قدرت‌مند است اما زمانی تاثیر این تبلیغ را می‌فهمیم که به واکنش‌های مردم به آن توجه کنیم.

اگر عابران به این تبلیغ بی‌توجهی کنند، تصویر بدون تغییر می‌ماند اما اگر بایستند و نگاهی به آن بیندازند، تبلیغ با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند و صورت زن شروع به بهبود می‌کند. بر اساس یک ویدئو کلیپ در مورد این کمپین، این کار از طریق فناوری تشخیص چهره میسر شده است. تصویر کسانی که به عکس نگاه می‌کنند نیز فیلم‌برداری و واکنش‌های آنان در پایین بیلبورد نشان داده می‌شود.

مدیر عامل امداد زنان، پلی نیت (Polly Neate) می‌گوید: «هر ساله صدها زن در سراسر جهان، تحت خشونت خانگی قرار می‌گیرند اما بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند با دیگران صحبت کنند چرا که تصور می‌کنند کسی حرف آنان را باور نخواهد کرد یا این‌که مردم آن‌ها را درک نمی‌کنند. این زنان در زندان‌های نامرئی زندگی می‌کنند؛ توسط فردی که باید آنان را بیش از همه دوست داشته باشد، کنترل می‌شوند و مورد آزار و آسیب قرار می‌گیرند.»

این کمپین، سکوت و شرم و عدم دخالت ناظران را خطاب قرار داده که در بیش‌تر موارد در دل حادثه قرار دارند. بر اساس گزارش سازمان امداد زنان، ۱ زن از هر ۴ زن در طول زندگی خود مورد خشونت خانگی قرار خواهد گرفت، اما تنها کم‌تر از نیمی از این حوادث به پلیس گزارش می‌شوند. این منجر به کشته شدن به طور متوسط دو زن در هفته توسط شریک زندگی یا شریک سابق می‌شود که تقریبا ٪۴۰ از موارد خودکشی‌های زنان را بر اساس آمار موسسه امداد زنان دربر می‌گیرد.

کمپین همچنین از فناوری “Weve” بهره برده است که پیام‌های ترغیب‌کننده‌ای برای افرادی می‌فرستد که مایل هستند به موسسه امداد زنان کمک کنند.

در حالی‌که این کمپین بدون تردید قدرت‌مند است، این نکته نیز بسیار مهم است که خشونت شریک خشونت‌گر همیشه جسمی نیست. بسیاری از زنان – و مردان – تحت خشونت روانی، عاطفی، جنسی و مالی از جانب شریک زندگی خود هستند. این‌گونه موارد ممکن است کم‌تر از کبودی‌ها به چشم بیایند اما هم‌چنان اثرات مخربی دارند.

در نهایت این کمپین نمونه‌ای از قدرت فناوری و رسانه نه فقط در ارسال یک پیام مثبت است بل‌که علاوه بر این به افراد قدرت می‌بخشد و آن‌ها را درگیر می‌کند تا اقدام کنند. همان‌طور که سازمان در ویدئویی در مورد این کمپین می‌گوید: «اگر خشونت را ببینید، می‌توانید آن را تغییر دهید.»

منبع: MicLeave a reply

Your email address will not be published.