بیكاری زنان دو برابر مردان است


مركز آمار ایران اعلام كرد: نرخ بیكاری زنان در فصول مختلف سال ۱۳۹۴ همواره دو برابر مردان بوده است. نرخ بیكاری مردان در چهار فصل سال گذشته به ترتیب ۹، ۸.۹، ۹، ۱۰.۲ درصد و برای زنان ۱۹.۹، ۱۹.۲، ۱۸.۹ و ۱۹.۷ درصد ثبت شده است..

نتایج طرح آمارگیری نیروی كار سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد نرخ مشاركت اقتصادی مردان حدود پنج برابر زنان بوده، به طوری كه این نرخ برای مردان همواره حدود ۶۳ درصد و برای زنان اندكی بیش از ۱۳ درصد است..

تفاوت نرخ بیكاری و هم‌چنین مشاركت اقتصادی مردان و زنان نشان می‌دهد جامعه ایران هنوز در خصوص حضور زنان در بازار كار نتوانسته است در ریل توسعه قرار گیرد زیرا یكی از شاخص‌های توسعه، حضور زنان در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

پایین بودن حضور زنان در عرصه‌های گوناگون در شرایطی اتفاق می‌افتد كه سالانه حدود ۶۰ درصد متقاضیان تحصیلات دانشگاهی را این گروه جنسیتی به خود اختصاص می‌دهد و در جامعه‌ای كه مسیر آموزشی برای زنان فراهم است چگونه می‌شود در بازار كار چنین نابرابری وجود داشته باشد.

تردیدی نیست، بازار كار كشور با مشكلات عدیده‌ای مواجه است كه ناشی از هشت سال سوء‌مدیریت و نبود تعهد به اجرای برنامه‌های توسعه علی‌رغم درآمدهای بالای نفتی است.

زنان نیمی از جمعیت نیروی كار را تشكیل می‌دهند بنابراین نرخ بیكاری بالای ۴۰ درصد برای زنان جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاكی از آن است كه در خصوص اشتغال به ویژه بیكاری زنان غفلت كرده‌ایم.

كارشناسان معتقدند پس از توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) و اجرایی شدن آن، امید به بهبود شرایط اقتصادی در كشور افزایش یافته است. در صورتی كه اجماع مسئولان نظام و دولت‌مردان برای بهبود وضعیت اقتصادی در گیر و دارهای مسائل حاشیه‌ای و جناحی كه به نفع جامعه و كشور نیست، نادیده گرفته شود، نه تنها معضل بیكاری حل نخواهد شد بل‌كه بر ابعاد آن به ویژه برای زنان افزوده می‌شود.

منبع: ایرنا