صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بیكاری زنان دو برابر...
فروردین
۲۰
۱۳۹۵
بیکاری زنان دو برابر مردان است
فروردین ۲۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , , ,
635150485396403445
image_pdfimage_print

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ بیکاری زنان در فصول مختلف سال ۱۳۹۴ همواره دو برابر مردان بوده است. نرخ بیکاری مردان در چهار فصل سال گذشته به ترتیب ۹، ۸.۹، ۹، ۱۰.۲ درصد و برای زنان ۱۹.۹، ۱۹.۲، ۱۸.۹ و ۱۹.۷ درصد ثبت شده است..

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد نرخ مشارکت اقتصادی مردان حدود پنج برابر زنان بوده، به طوری که این نرخ برای مردان همواره حدود ۶۳ درصد و برای زنان اندکی بیش از ۱۳ درصد است..

تفاوت نرخ بیکاری و هم‌چنین مشارکت اقتصادی مردان و زنان نشان می‌دهد جامعه ایران هنوز در خصوص حضور زنان در بازار کار نتوانسته است در ریل توسعه قرار گیرد زیرا یکی از شاخص‌های توسعه، حضور زنان در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

پایین بودن حضور زنان در عرصه‌های گوناگون در شرایطی اتفاق می‌افتد که سالانه حدود ۶۰ درصد متقاضیان تحصیلات دانشگاهی را این گروه جنسیتی به خود اختصاص می‌دهد و در جامعه‌ای که مسیر آموزشی برای زنان فراهم است چگونه می‌شود در بازار کار چنین نابرابری وجود داشته باشد.

تردیدی نیست، بازار کار کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که ناشی از هشت سال سوء‌مدیریت و نبود تعهد به اجرای برنامه‌های توسعه علی‌رغم درآمدهای بالای نفتی است.

زنان نیمی از جمعیت نیروی کار را تشکیل می‌دهند بنابراین نرخ بیکاری بالای ۴۰ درصد برای زنان جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که در خصوص اشتغال به ویژه بیکاری زنان غفلت کرده‌ایم.

کارشناسان معتقدند پس از توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و اجرایی شدن آن، امید به بهبود شرایط اقتصادی در کشور افزایش یافته است. در صورتی که اجماع مسئولان نظام و دولت‌مردان برای بهبود وضعیت اقتصادی در گیر و دارهای مسائل حاشیه‌ای و جناحی که به نفع جامعه و کشور نیست، نادیده گرفته شود، نه تنها معضل بیکاری حل نخواهد شد بل‌که بر ابعاد آن به ویژه برای زنان افزوده می‌شود.

منبع: ایرناLeave a reply

Your email address will not be published.