صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  خشونت سایبری مردان ع...
فروردین
۱۸
۱۳۹۵
خشونت سایبری مردان علیه شریک زندگی
فروردین ۱۸ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
Cyber-Abuse-Power-and-Control-Wheel-Clare-Murphy-PhD-copy-e1412077029467
image_pdfimage_print

ترجمه: نرگس ثابتی

ترجمه متن تصویر: خشونت خانگی با باورهای اجتماعی که به مردان حق کنترل زنان را می‌دهند، تقویت می‌شود.

قدرت و کنترل: ۱. بازی‌های یک‌طرفه قدرت ۲. بازی‌های ذهنی ۳. استفاده از محدودیت‌ها ۴. جداسازی ۵. خشونت سایبری ۶. سوءاستفاده از اعتماد ۷. تنزل مقام ۸. خشونت‌های مربوط به جدایی ۹. استفاده از موسسات اجتماعی ۱۰. انکار، تحقیر و سرزنش ۱۱. استفاده از کودکان ۱۲. خشونت اقتصادی ۱۳. خشونت جنسی ۱۴. پرخاش‌گری نمادین ۱۵. بردگی خانگی ۱۶. خشونت فیزیکی

پیش از شیوع خشونت سایبری، اغلب زنان می‌توانستند فاصله ایمنی را از آزارگر خود حفظ کنند اما خشونت سایبری این فاصله را پر کرد. دیگر چیزی به عنوان فاصله ایمن از کنترل اجباری وجود ندارد.

اختراع اینترنت و توسعه اشکال الکترونیک و دیجیتال فناوری ارتباطات، زندگی میلیون‌ها نفر را از جنبه‌های بد و خوب تغییر داده است. مرتکبان خشونت نسبت به شریک زندگی، اکنون انواع مهمات را برای ایجاد و حفظ کنترل روی شریک خود در اختیار دارند. انواع مختلف ابزار الکترونیک شامل موبایل، دوربین موبایل، دستگاه ضبط ویدئو، و فناوری‌های دیگر برای آزار، اذیت، تمسخر، شکنجه، نظارت دائم، تعقیب، ترساندن، و کنترل اجباری شریک زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مرتکبان خشونت از رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، پیام‌کوتاه، چت‌روم‌ها، توییت‌ها، وب‌سایت‌ها و دیگر فناوری‌های اینترنتی هم استفاده می‌کنند.

من این پست بلاگ را به منظور معرفی تغییری کوچک در چرخ قدرت و کنترل خود، می‌نویسم. اگر به دایره شماره ۵ که در بالا نشان داده‌ام، نگاه کنید، خواهید دید که نام آن را به خشونت سایبری تغییر داده‌ام.

وقتی برای اولین‌بار با زنانی مصاحبه کردم که توسط شریک زندگی خود کنترل روانی می‌شدند، مسئله خشونت سایبری هنوز مطرح نبود. تقریبا ۱۳ سال بعد، مردان علیه زنانِ شریک زندگی خود از خشونت اجتماعی آنلاین، تهدید مجازی و مزاحمت سایبری، هم در زمان رابطه و هم پس از جدایی استفاده می‌کنند.

خشونت اجتماعی آنلاین

خشونت‌های اجتماعی آنلاین که توسط مردان علیه شرکای کنونی و قبلی خود مورد استفاده قرار می‌گیرد طیف وسیعی را شامل می‌شود از جمله قرار دادن شماره تلفن و دیگر اطلاعات شخصی در اینترنت و فروش اینترنتی آن، و نیز مخدوش کردن حریم خصوصی با استفاده از نام صفحه یا پسوورد.

برخی مردان پیام‌های توهین‌آمیز، شایعات نادرست و مدارک محرمانه را منتشر می‌کنند تا شریک خود را شرمنده و تحقیر کنند و بدنام سازند. افراد دیگری هم به شرکای خود می‌گویند که با که «دوست» شوند یا چه کسی را «فالو» کنند، یا ممکن است از MySpace، استاتوسِ فیسبوک و دیگر رسانه‌های اجتماعی خود برای نوشتن عبارات زشت درباره این زنان استفاده کنند. این تاکتیک‌ها به منظور صدمه زدن به خود انگاره زن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برخی مردان فوروم‌های آنلاین یا وب‌سایت‌هایی مانند چت‌روم یا حساب‌های توئیتری می‌سازند که در آن پیام‌های آزارگرانه‌ای را درباره او  و نزدیکان‌‌اش بنویسند، یا پیام‌های ناخوشایندی را مستقیما خطاب به دوستان، خانواده و کارفرمای او منتشر کنند.

ارسال محتوای سکسی (Sexting) یک نوع آزار جنسی شریک زندگی از سوی مردان است که شامل ایجاد و انتشار ویدئو‌ها یا عکس‌های برهنه شریک زندگی در رسانه‌های اجتماعی است که یک نوع آزار بسیار ناخوشایند و آسیب‌زننده است.

مردانی که شریک زندگی خود را به صورت آنلاین تحقیر می‌کنند و آزار می‌دهند، او را در معرض دید عده کثیری از مخاطبین قرار می‌دهند، و درنتیجه باعث می‌شوند که در معرض آسیب زیادی قرار داده شوند. این تاکتیک‌های تهاجمی، به طور هدفمند حریم شخصی و امنیت زنان را از آن‌ها می‌رباید.

تهدید و قلدری سایبری

بسیاری از مردانی که شرکای زندگی خود را با اجبار کنترل می‌کنند، به شکل‌های مختلف تهدید و قلدری سایبری مبادرت می‌ورزند. این تهدید شامل سرقت پسوورد یا مجبور کردن شخص به افشای پسوورد، مجبور کردن او به پاسخ فوری به تلفن‌های مرد، و تقاضای ارسال عکسه‌ای برهنه برای او، است.

بعضی مردان از صدای ضبط شده، عکس و ویدئو برای تهدید شریک فعلی یا قبلی خود استفاده می‌کنند، و ممکن است از خشونت یا تجاوز جنسی علیه او نیز فیلم و عکس تهیه کرده و سپس او را دائما به نمایش این تصاویر در اینترنت تهدید کنند. از جمله دیگر تاکتیک‌های تهدید و قلدری مجازی، این است که زن داوطلبانه اجازه می‌دهد که شریکش تلفن شخصی او را چک کند، یا این‌که در صورت تاخیر در پاسخ به پیام‌های مرد، آزار و اذیت نسبت به او روا داشته شود. مرد ممکن است ایمیل‌های تهدیدآمیز و آزارگرانه نامطلوبی را برای زن ارسال کند، در ایمیل‌های شخصی او دخالت و سرکشی و محتوای فولدرهای مختلف را چک کند.

من موکل‌هایی داشتم که شریک‌شان برای آن‌ها ویروس کامپیوتری ایمیل کرده بود و پس از ارسال ایمیل‌های متعدد برای او موجب اسپم شدن ایمیل‌ها شده است. مردان دیگری هم هستند که با ارسال ایمیل‌های طولانی و پرحجم که کل کامپیو‌تر زن را پر می‌کند، موجب Mail Bombing می‌شوند.

یک نوع تهدید و قلدری سایبری دیگر هم این است که مرد به زن بگوید که او می‌تواند یا نمی‌تواند در رسانه‌های اجتماعی با فلان شخص دوست شود یا نشود، و او را به آپلود و توزیع عکس‌ها و فیلم‌های شخصی بدون اجازه او، تهدید کند یا واقعاً مرتکب این اقدام شود.

بین تهدید و قلدری آفلاین و آنلاین تفاوت واضحی وجود ندارد. تهدید و قلدری به هر حال آزاردهنده و اضطراب‌آور است، فرقی نمی‌کند که به چه شکل باشد. برخی زنان می‌توانند از شر قلدری آفلاین فرار کنند، اما فرار از قلدری در فضای سایبری کار آسانی نیست.

این مسئله به ویژه در مورد زنان معلولی که آثار تضعیف‌کننده قلدری سایبری را تجربه می‌کنند، مصداق دارد. مردانی که شریک زندگی‌شان از ناتوانی‌های حرکتی، کلامی، شنوایی یا دیداری رنج می‌برد ممکن است ابزار الکترونیک و ارتباطی او را خراب کرده یا دور بیندازند، توانایی او در استفاده از TRS را محدود، یا ابزار بریل او را دستکاری و خراب کنند یا دور بیندازند.

مزاحمت سایبری

تماشاگری جنسیِ دیجیتال نوعی مزاحمت سایبری است که برخی مردان برای کنترل شریک فعلی یا قبلی خود از آن استفاده می‌کنند. مزاحمت سایبری شامل استفاده از یک سری فناوری‌ها برای کنترل شخص است، برای مثال شنود مکالمات تلفنی، نصب دوربین‌های نظارت مخفی و تجهیزات شنود در خانه شخص، یا دستیابی به حساب‌های بانکی شخص به منظور مراقبت و کنترل، یا استفاده از اموال او.

مردانی که شریک زندگی‌شان از ناتوانی‌های شنیداری رنج می‌برد ممکن است با خواندن سابقه (history) ابزار خدمات ارسال پیام تلفن TTY یا TDD او، برای او مزاحمت سایبری ایجاد کنند.

انواع دیگر مزاحمت سایبری شامل ارسال مقدار زیادی متن‌های ناخوشایند برای شریک، تماس تلفنی و پیغام‌های صوتی، نگاه کردن و چک کردن تماس‌ها، متون، پیغام‌های صوتی و عکس‌های داخل تلفن شخص. بعضی از مردان هم از جی‌پی‌اس برای تعقیب و ردگیری کردن رفت و آمدهای زن استفاده می‌کنند. مردان دیگر هم از caller ID تلفن زن برای تعقیب و ردگیری او استفاده می‌کنند.

مزاحمت سایبری شامل Doxxing

Doxxing  عبارت است از جستجوی اینترنتی برای پیدا کردن اطلاعات شخصی مربوط به شریک زندگی، مانند اطلاعات تماس، مکان جغرافیایی، و پسوورد‌ها. برخی مردان تمامی حرکات آنلاین شریک خود را تحت نظر قرار داده و پیگیری می‌کنند، یا وارد حساب‌های کاربری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی و چت‌روم‌ها می‌شوند.

نصب نرم‌افزارهای کامپیوتری به منظور ایجاد مزاحمت 

آزاردهندگان از برنامه‌های بدافزار و جاسوس‌افزارها برای مشاهده اطلاعاتی مانند نام کاربری و پسوورد که از طریق کامپیو‌تر شخص دریافت یا ارسال شده‌اند، استفاده می‌کنند. جاسوس‌افزار تمامی تلاش‌های شخص برای پاک کردن ایمیل‌ها و سابقه (history) مرورگر اینترنت را ثبت می‌کند. نصب این برنامه با دستیابی مستقیم به کامپیو‌تر شخص یا با پنهان کردن آن در ضمیمه ایمیل، ممکن خواهد بود.

نصب سخت‌افزار کامپیوتری به منظور ایجاد مزاحمت

آزاردهندگان سخت‌افزاری مثل کی‌لاگررا  روی کیبورد شخص، یا پشت کامپیو‌تر شخص نصب می‌کنند تا بفهمند او با چه اشخاصی ارتباط برقرار می‌کند، یا در کجا به سر می‌برد، یا بفهمند که او درباره این مزاحمت‌ها از کسی کمک می‌خواهد یا نه، و تمامی تجربیات او را کنترل می‌کنند.

همه می‌توانند نرم‌افزار‌ها یا سخت‌افزارهایی را با سوء‌نیت نصب کنند، و برای نصب آن‌ها به داشتن کامپیو‌تر یا تخصص در این زمینه، نیازی نیست.

هر شکلی از مزاحمت سایبری موجب آسیب‌های جدی خواهد شد.

در یک پروژه تحقیقاتی درباره تجربیات زنانی که در پی مزاحمت‌های سایبری به دادگاه مراجعه کرده‌اند، یکی از زنان می‌گوید:

 «من هیچ‌وقت درباره این مسائل به پلیس مراجعه نکردم چون او حرف‌هایی می‌زد و ادعاهایی داشت که مرا متهم و بدنام می‌کرد و من دائم با خودم فکر می‌کردم که این‌طوری پلیس به جای این‌که به حرف‌های من توجه کند، ادعاهای او را باور خواهد کرد.»

این زن دوباره به پلیس مراجعه کرد: «خوشبختانه، پلیسی که به کار من رسیدگی می‌کرد، واقعا به حرف‌هایم گوش کرد.»

اما متأسفانه، در بیش‌تر کشور‌ها، تاکتیک‌های غیرفیزیکی کنترل اجباری، از نظر حقوقی چندان جدی گرفته نمی‌شود، اما کنترل اجباری، به هر شکلی که باشد، تضعیف‌کننده و آزاردهنده است و می‌تواند به یک نتیجه مهلک منجر گردد.

مزاحمت آفلاین (غیراینترنتی) شریک فعلی یا قبلی شامل تهدید به ایجاد خطر یا خطر واقعی خواهد بود. در مورد مزاحمت سایبری هم همین‌طور است.

مزاحمت سایبری می‌تواند به پیامدهای خطرناکی منجر گردد.

یک پروژه تحقیقاتی درباره استفاده از «مزاحمت با استفاده از تکنولوژی» می‌گوید:

«زنی که قصد دارد از دست شریک آزارگر خود پنهان شود، باید کاغذهایی را به دست آزارگر خود برساند. او این اوراق را از طریق وکیل خود از دستگاه فکس محل اختفای خود برای شریک خود ارسال کرد. وکیلش این اوراق را برای وکیل فرد آزارگر ارسال کرد و او هم آن‌ها را به دست موکل خود رساند.»

این اقدامی بی‌‌‌نهایت خطرناک از سوی هر دو وکیل بود زیرا «فرد آزارگر تلفن و محل اختفای قربانی را پیدا کرد.» زیرا این اطلاعات روی کاغذ فکس چاپ شده بود.

مطالعات دیگری هم هستند که از کمبود مسئولیت و عدالت در این رابطه خبر می‌دهند. متخصصینی که با انواع مزاحمت‌ها برای شریک نزدیک زندگی سر و کار دارند باید هرگونه اتفاق کوچک و ظاهرا کم‌اهمیت را جدی بگیرند زیرا پشت هر یک از این اتفاقات ظاهرا کم‌اهمیت می‌توان انواع اقدامات برای کنترل اجباری اشخاص را پیدا کرد. کنترل اجباری یکی از عوامل خطرزای اصلی است که به اِعمال خشونت فیزیکی علیه زنان و حتی قتل زنان و فرزندان آن‌ها منجر می‌شود.

هر نوع خشونت سایبری به پیآمدهای منفی بلندمدت منجر خواهد شد

وقتی که یک مرد در یک الگوی سیستماتیک مداوم خشونت، کنترل و مزاحمت آفلاین (غیرسایبری) رفتار می‌کند، احتمال این‌که این فرد به رفتاری مطابق با الگوی سیستماتیک خشونت اجتماعی آنلاین (سایبری)، تهدید و قلدری سایبری و مزاحمت سایبری هم مبادرت ورزد، بسیار زیاد است. ترکیب همه این انواع خشونت می‌تواند به جنون، اضطراب شدید، حملات اضطراب و هراس، و فکر خودکشی منجر شود. آثار منفی طولانی مدت می‌تواند برای زنان و کودکانی که در معرض این آثار قرار دارند، بسیار واضح و قابل لمس باشد.

برخی نکات مهم امنیت سایبری

  • نام کاربری و پسووردهای خود را تغییر دهید.
  • Caller IDروی تلفن خود را  block کنید.
  • امکانات مکانیابی GPS روی کامپیو‌تر، دوربین و تلفن خود را خاموش کنید.
  • از یک آدرس ایمیل امن استفاده کنید – شاید هم بهتر باشد یک آدرس ایمیل جدید درست کنید.
  • از یک کامپیو‌تر امن استفاده کنید، مثلا کامپیوتری در کتابخانه یا کامپیو‌تر کسی که مطمئنید آزارگر شما او را نمی‌شناسد.
  • هیستوری اینترنت خود را پاک کنید (گرچه ردپای دیجیتال را هرگز نمی‌توان کاملا پاک کرد.)
  • سوابق همه انواع خشونت را نگهداری کنید (اطمینان حاصل کنید که این سابقه از دست شخص آزارگر در امان است.)
  • اگر مورد آزار قرار می‌گیرید، این‌ها اقدامات اصلی هستند که باید انجام دهید. اما اگر در معرض خطر هستید، اقدامات زیاد دیگری هم هستند که ممکن است برای ایمن ماندن در فناوری‌های ارتباطی و فضای سایبری لازم باشد که انجام دهید.

منبع: speakoutloud.netLeave a reply

Your email address will not be published.